Miks muudetakse järgmisel aastal kaks kümnendit kasutusel olnud kodumasinate energiamärgist?
Electroluxi koolitusjuhi Margus Sootsi sõnul on praegused klassid iganenud, sest enamike toodete energiaklass on tänu kiiresti arenevatele tehnoloogiatele kõrgem kui A. “Uuel märgistusskaalal võib saada A+++ energiaklassist olenevalt tootekategooriast koguni D või E klass, ilma et seadme energiatarbimine muutuks. See tähendab, et uuele skaalale paigutatud kodumasinad on jätkuvalt energiasäästlikud, aga nende klassifitseerimine muutub,” selgitas Soots.
Seetõttu saavad 1. märtsist pesumasinad, pesumasin-kuivatid, jahutusseadmed ja nõudepesumasinad uued energiamärgised, kus on A+++ kuni G asemel kasutusel A-G skaala. See aga ei tähenda seadme energiatõhususe langemist. Mõnel tootekategoorial jäetakse skaalade ümber jagamisel kõige kõrgem ehk A klass tühjaks, hoides ruumi tuleviku kodumasinatele, mis võivad tänastest veelgi energiatõhusamad olla.
„Kindlasti ei peaks uusi ja vanu energiamärgiseid omavahel võrdlema, sest klassid on kalkuleeritud täiesti erinevate testimismeetoditega. Uued on võrreldavad uutega ja vanad vanadega. Kui juhtub eelnevalt mainitud olukord, et kaupluses on segamini erinevate energiamärgistega seadmed, siis soovitame pöörduda klienditeenindaja poole, kes oskab abistada Euroopa Liidu energiamärgise muudatusega seonduvatel teemadel,“ selgitas Margus Soots.
Energiamärgis on koolitusjuhi sõnul tarbijatele väga oluline infokandja, mille põhjal seadme omadustest ja energiatõhususest aimu saada. „Olenevalt tootegrupist annab märgis näiteks infot masina elektri- ja veetarbimise, aga ka mürataseme ja mahutavuse kohta. Selle info teadvustamise abil saab märkimisväärselt säästa, ja mitte ainult raha, aga ka meid ümbritsevat keskkonda,” ütles ta.