Lakk annab põrandale tugeva pealiskihi, õli toob välja puidu naturaalse ilu, vaha kaitseb puitu. Kuid mitte ainult — neil viimistlusvahenditel on rohkem omadusi ja uut põrandat paigaldades või vana restaureerides oleks hea teada, milline sobib just sinu põrandale.

Lakitud põranda head ja vead

Lakk moodustab põrandale pinnakihiks kulumiskindla kile, mis kaitseb põrandat kriipimise vastu. Ent see pole siiski nii kõva, et oleks täiesti kriipimiskindel. Kriipimiskindluse aste sõltub lakitüübist ning ka peale kantud kihtide arvust.

Lakitud pind hakkab tasapisi pärast lakkimist kuluma, sest katva pealiskihina on lakk siiski küllalt õhuke ja võib kuluda kuni selle piirini, et mustus pääseb käidavamates kohtades puidule ligi. Siis on juba tarvis juba terve põrand uuesti lihvida ja üle lakkida. Laki puhul tuleb seega arvestada aastate pärast mahukama ettevõtmisega. Hoolduslakkimist tehakse iga 3—5 aasta järel.

Lakipind vajab ka hooldust ning kasutades laki hooldusvahendeid saab selle vananemist oluliselt takistada. Kvaliteetse lakiga on mugav: kannad korra peale ja igapäevane hooldus on lihtne — see vajab vaid niiske lapiga pesu. Spetsiaalse puhastusvahendiga saab muuseas ka lakikihti ennast mustuse eest kaitsta.

Lakitud põranda määrdunud pinna puhastamiseks tuleb kasutada puhast vett, samuti neutraalseid või nõrgalt leeliselisi (pH<8) puhastusvahendeid. Puhastusvahendi kasutamise järel loputatakse pind hoolikalt puhta veega, sest kauemaks pinnale jääv leeliseline aine võib lakitud pinda matistada.

Lakitud põranda värskendamiseks ja hooldamiseks on spetsiaalsed vahendid, mis kaitsevad lakikihti ja annavad põrandale uue sära.

Kui peres on väiksed lapsed või lemmikloom ning soovid seejuures ikkagi ideaalse väljanägemisega põrandat, siis ei ole lakk ilmselt parim valik. Teisalt võivad aga „elu jäljed“ põrandal olla hoopis armsad.

Õlitatud põranda hooldusviimistlus on lihtsam kui lakitud põrandal

Õli toob kenasti esile puidu mustri, seda saab toonida ja see jätab kaunilt mati ilme. Õlitatud ja vahatatud põrand ei ole kilepinnaline. Õli tungib puidupinda ja impregneerib selle ning kattekiht jääb põrandale õhem. Õlitatud põrand omandab sügavama ja ilusama värvi kui lakitud põrand ning õigesti hooldatud õlitatud pind muutub aja jooksul aina huvitavamaks. Lakitud pind aga vastupidiselt kaotab aja jooksul oma värske välimuse.

Pärast õlitamist saab puitpindu viimistleda vahatamisega, milleks sobivad põranda- ja karnaubavaha. Vaha täidab lisaks õlile puidu pooride pealispinnad ja moodustab pinnale kaitsva kihi mustuse ja vee vastu. Karnaubavahaga töödeldud põrand jääb samas veeauru liikumisele avatud ehk hingav, mis on puitpõranda loomulikkuse säilimiseks oluline. Põrandavaha on eriti sobiv suuremat kulumiskindlust nõudvatel pindadel. Õli-vaha süsteem ei mõju kunstlikuna, pealispind jääb loomulikuma väljanägemisega.

Õlitatud põrandate kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega, mida tuleks teha iga paari aasta tagant, ja on hea teada, et iga õlitamine muudab põranda veelgi tugevamaks. Tööstuski areneb jõudsalt ja õlides kasutatakse uudseid ning parema kulumiskindlusega komponente, mis annavad põrandale väga hea vastupidavuse. Pärast õiget ja regulaarset hooldust saab taas kaua põranda ilu ning soojust nautida.

Õli eeliseks on ka see, et põrandal saab teha kohtparandusi ega pea probleemi tekkimisel ette võtma kohe kogu põranda renoveerimist, ning lihtsam on ka väiksemaid vigastusi üle käia: kergelt liivapaberiga viga saanud koht lihvida ja uus õlikiht peale. Lakitud põrandat on raskem osaliselt parandada.

Õlitatud ja eriti heledates toonides põrand kardab marja-, kohvi-, tee-, punase veini plekke, mis on väga raskesti eemaldatavad, nii et niipea, kui need satuvad põrandale, tuleb plekid kohe eemaldada. Ka leeliselised puhastusvahendid jätavad põrandale plekid. Kui aga õlitatud põrandale jäävad veeplekid, siis on tegemist kehva tööga. Kui puidu pind on õliga küllastatud, siis vesi ja mustus ei saa nii lihtsalt puidu sisse minna.

Õlitatud põrandaid tuleks vähese määrdumise korral puhastada ainult leige veega ning ilma puhastuslisanditeta, rasvu eemaldavaid puhastusaineid ja kuuma vett ei tohiks kasutada. Suurema mustuse korral on soovitav põrandat puhastada leiges vees lahustatud oliiviõliseebiga, mis põrandat ka õlitab.

Põranda hooldusõlitus tuleks ette võtta ühe kuni kolme aasta tagant, sõltuvalt põranda kasutuskoormusest ja regulaarsest hooldusest. Iganädalaseks hoolduseks oleks soovitav põrandapind sobiva vahendiga kergelt niiske lapiga üle pesta.

Vaha kaitseb puitu ja teeb selle tugevamaks

Õlivaha sobib kasutamiseks nii õlitatud kui ka puhtal puitpinnal. Õlivaha jätab pinnale õhukese kaitsva kihi, mis annab põrandale suurema vastupidavuse ja kestuse. Vahakiht vajaks uuendamist iga paari aasta järel. Enne seda tuleks põrandale teha eelnevalt hoolikas pesu ja seejärel pind uuesti õlivahaga üle rullida.

Nii lakkimine, õlitamine kui ka vahatamine võivad tunduda lihtsa tööna, kuid need nõuavad siiski erialaseid oskuseid ja spetsiaalseid tööriistu ning kindlama tulemuse annab profi käsi. Juba põranda ideaalne lihvimine nõuab vilumust ja esimest korda lihvimismasinaga ”tutvudes” ei pruugi soovitud tulemust saada.

Kokkuvõtteks võiks öelda, et lakitud põrandat on märgatavalt lihtsam igapäevaselt hooldada kui õlitatud põrandat. Õlitatud põrand seevastu loob interjööris soojema tunde ning regulaarse ja õige hoolduse korral vajab vaid hooldusõliga üle töötlemist.

See, millise viimistlusviisi kasuks otsustada, sõltub eelkõige igaühe eelistustest ja soovidest, kuid tuleks meeles pidada, et põranda pika eluea juures märgib suurt rolli ka puhastusvahend, millega põrandat iganädalaselt hooldatakse. Viimast valides tuleks puitpõrandale eelistada kindlasti seepi sisaldavat vahendit, kuna see on ühtlasi puhastava ja hooldava toimega.

LOE KA: