Soovituslik on võtta kangalt tolmu kord nädalas tolmuimeja spetsiaalse tekstiilile mõeldud otsikuga madalal imemisvõimsusel. Nii aitad ära hoida ka toppide teket, sest eemaldad kangalt lahtised kiud, mis võivad muidu hakata toppideks rulluma. Mida silmas pidada erineva kattematerjaliga diivani hooldamisel?

Sünteetilise koostisega kangas

Sünteetilise koostisega kangaid võib puhastada kuiva või niiske lapiga. Igasugune mustus, nii tahke kui ka vedel, tuleks eemaldada nii kiiresti kui võimalik. Esmalt eemaldada lahtine mustus lusika, tolmuimeja või imava lapiga. Seejärel jätkata puhastamist niiske lapiga, liikudes õrnalt ringjate liigutustega pleki välimisest servast sissepoole, et mitte mustust suuremale pinnale laiali ajada. Rasvaste plekkide puhul on tarvis kasutada ka sobivat plekieemaldusvahendit, mida tuleks enne kindlasti testida toote mittenähtaval kohal. Raskemate plekkide korral soovitame pöörduda professionaalse teenusepakkuja poole.

Naturaalse koostisega puuvillane kangas

Naturaalse koostisega kangaste värvipüsivus on väiksem kui sünteetilise koostisega kangastel ja plekki eemaldades võib juhtuda, et sinna tekib heledam laik. Soovituslik on sellisel juhul puhastada terve detail, näiteks kogu istumispadi, ja määrdunud kohta võimalikult vähe hõõruda.

Sametkangas

Sametkangast võib tolmust puhastada sametist puhastusharjadega või tolmuimejaga, millel on selleks tarbeks pandud eraldi sametribaga otsik. Samuti võib sametit pühkida õrnalt niiske lapiga, kuid kõik liigutused tuleb alati teha piki karva suunda.

Sametkangale on omane, et kasutamisel avalduva surve tõttu sameti karvad ajapikku lamenduvad ja võivad hakata hoidma erinevasse suunda, muutes sellega sameti üldmulje laiguliseks. See ei ole defekt, vaid sameti eripära. Et tekkinud laike eemaldada, aseta ööks õrnalt niiske, kindlasti mitte märg riie kahjustunud kohale ja harja piki karva suunda, kui kangas on veel niiske. Teine võimalus on kasutada veespreid ja pihustada vett umbes 20 cm kauguselt ning seejärel harjata sametit piki karva suunda, kui see on niiske. Kindlasti ei tohi kangale sattuda suuri tilkasid — nendest võivad jääda plekid. Pärast puhastamist ei tohiks mööblit kasutada enne, kui see on täielikult kuivanud. Kiiremaks kuivatamiseks võib kasutada madalal kuumusel fööni.

Nahk

Õige hoolduse korral on naturaalne nahk vastupidav ja hügieeniline kattematerjal. Sõltuvalt valitud naha tüübist (aniliin, nubuk või pigmenteeritud) puhasta nahkmööbel täielikult kaks kuni neli korda aastas sobiva nahapuhastusvahendiga. Pärast puhastamist töötle nahka spetsiaalse nahakaitsekreemiga, et taastada naha niiskustasakaal ja kaitsta seda uue mustuse eest. Iga nädal pühi nahkmööblilt tolmu pehme kergelt niiske lapiga.

Kunstnahk

PVC (polüvinüülkloriid) koostisega kunstnahka puhasta regulaarselt külma veega niisutatud mikrofiibrist lapiga ja seejärel kuivata niiskust imava lapiga. Kuivata imava lapiga kõik kangale läinud vedelikud nii pea kui võimalik, et vältida plekkide tekkimist. Kui määrdumist on palju, kasuta spetsiaalset õrna kunstnaha puhastusvahendit. Pane tähele, et sinised teksad, pastapliiatsid ja viltpliiatsid võivad jätta PCV-le püsiva pleki. Seda tüüpi nahka ei tohi aurutada, kasta üleni vette ega keemiliselt puhastada.

PU koostisega kunstnahk

PU (polüuretaan) koostisega kunstnaha puhul on väga oluline eemaldada plekid nii pea kui võimalik, et vältida mustuse sisseimbumist. Raskesti puhastatavate plekkide, nagu pliiatsid ja markerid, puhul kasuta niisket lappi ja denatureeritud alkoholi või valget äädikat või vatipatju meigieemaldajaga. Lihtsamate plekkide, nagu tomatikaste, šokolaad, kohv, karastusjoogid jne, puhul soovitame kasutada neutraalse pH-ga seepi. Väga tugevalt ei tasu plekke hõõruda, kuna see võib nahka rikkuda.

Kunstnaha puhastamisel tuleks vältida kloori- ja alkoholipõhiseid lahusteid, aerosoole, aknapesuvahendeid, kingavikse, vahasid, imikute puhastuslappe, meigieemalduslappe ja muid keemilisi tooteid.

Kui soovid eriti mugavat lahendust …

Kanga puhastamine on eriti lihtne, kui oled valinud diivani või voodi, millelt on katteriie täies mahus eemaldatav. Nii saad vajadusel katte eemaldada ja olenevalt kangast selle kas pesumasinas või keemilises puhastuses puhastada. Kui kanga puhul on lubatud masinpesu, siis tee seda alati õrnal režiimil ja pooltühjas masinas. Liiga täistopitud trummel ei pruugi anda soovitud tulemust ja mõjub halvasti ka kodutehnikale. Seetõttu soovitame diivanikatteid pesta pesumaja suurtes tööstuslikes masinates. Katteid tuleb kuivatada nõrutades, mitte mingil juhul kuivatis. Katted tuleks tõmmata mööblile tagasi pisut niiskena, et need kuivaks oma õigesse vormi, ja enne mööblile istumist oodata, kuni kangas on täielikult kuivanud.

Tasub eelistada lihtsalt puhastatavaid kangaid, nagu Aquacleani mustust hülgava tehnoloogiaga kangad. Sellisel juhul piisab igapäevaste plekkide puhastatamiseks vaid veest ja lapist ning seda ka juhul, kui plekk on tekkinud juba mõnda aega tagasi.

NB! Enne kui suurpuhastusega pihta hakkad, vaata kindlasti üle kanga hooldusjuhis!

Allikas: Softrend