1. Piirid puuduvad

Selleks, et avatud planeeringuga ruumid oleksid funktsionaalsed ja mõjuksid hästi, tuleb ruumid eraldada nii, et need selgelt üksteisest eralduks. Samas tuleb jälgida, et neil oleks ka mingi visuaalne pidepunkt või sarnasus. Kui see ära unustada, võivad ruumid mõjuda kui üks suur koridor.

Lahendus: Diivan annab suurepärase võimaluse ruum kaheks jagada. Lisades diivani alla veel vaiba ja kõrvale põrandalambi, on võimalik elutuba selgelt esile tuua. Erinevaid ruume saab omavahel siduda kas sama vaibaga või sama disainiga valgustitega.

Nipp: Lisa enda avatud planeeringuga ruumidesse natukene vürtsi vertikaalsete kihtidega. Parimaks viisiks seda teha on põrandalambid, rippuvad laelambid või taimed.

2. Liiga palju erinevaid stiile

Omavahel mittesobivad mööbli- ja dekoratiivesemed võivad kiirelt luua mulje, nagu kõik oleks segamini. Sisekujundajate sõnul peavad erinevad elemendid omavahel kõnelema.

Lahendus: Vali stiil, mida armastad ja mis töötab kõigis ruumides. Mööbel ei pea olema sama värvi ega isegi samast materjalist — oluline on, et erinevad esemed üksteisega sobituksid.

Nipp: Ühtlusta ruum omavahel sobivate kardinate, vaipade ja pleedidega.

3. Valgustus

Avatud planeeringuga ruumide juures mängib väga olulist rolli õige valgustus. Siiski ei mõelda sellele enamasti piisavalt vara. Selle tulemusena paigutatakse valgusallikad tavaliselt sinna, kus neid tegelikult ei kasutata. See ei aita aga kaasa selgete piiride loomisele.

Lahendus: Planeeri valgustite kasutus ja elektriliste elementide paigutus juba projekti alguses. Mõtle korralikult läbi, kuhu paigutad mööbli ja tee kindlaks, et valgusallikad on seal, kus neid kõige rohkem vaja on. Nii köögis kui ka elutoas olgu oma valgusti või valgustiansambel.

4. Köök ei sobi teiste ruumidega kokku

Sisekujundajate sõnul võib tihti näha kööke, millel pole mingit seost ülejäänud ruumidega. See paistab eriti silma avatud planeeringutega kodudes.

Lahendus: Juba kodu kujundust planeerides tuleb köök teha üheks eluruumide osaks. Köögi elemente, näiteks kappide ja tööpinna värvi ning materjali, valides tuleb endalt esmalt küsida, kas see sobib kokku ka teiste ruumidega. Sidusust teiste ruumidega aitab luua ka sarnaste toonide kasutamine kõikides ruumides. Kui kasutad elutoas särtsakaid toone, ära unusta nende kasutamist jätkata ka köögis või söögitoas.

5. Liiga suur mööbel

Mööbel, mis on avatud planeeringuga ruumide jaoks liiga suur võib olla visuaalselt ebameeldiv ning takistada liikumist. Vahekäigud peaksid olema ideaalis vähemalt 80 kuni 100cm.

Lahendus: Enne kui mööbliesemed soetada, tasub põrandaplaani pealt vaadata, kuidas ese tuppa sobitub ja kindlaks teha, kas liikumiseks jääb piisavalt ruumi. Kui ruumid on väga väiksed, siis tasub mõelda eritellimusel valmivale mööblile.

6. Vanade reeglite järgimine

Kui inimesed vahetavad kinnise planeeringuga kodu avatud planeeringu vastu, siis võtavad nad tihti vanast kodust olemasoleva mööbli kaasa. Sageli ei mõelda sellele, et avatud planeering erineb väga palju kinnisest. Kasutatakse samu värviskeeme, mida endises kodus ja ei mõelda selle peale, et eraldi ruumide asemel on neil nüüd üks suur. Selle tulemusena võib kogu ruum näha välja sassis ja selle õige potentsiaal jääb kasutamata.

Lahendus: Selle asemel, et proovida endise kodu kujundust uude tuua, tasub vaadata uut kodu värske pilguga. Alustada võib neutraalsete värvidega, mis aitavad erinevate alade vahel sidusust luua. Peale seda saab hakata vaikselt värve lisama.

7. Halb mööbli paigutus

Halb mööbli paigutus on avatud planeeringuga koduses üks levinuimaid vigasid. Sisekujunduse reeglid, mida avatud planeeringu juures tuleb järgida on hoopis teistsugused kui kinnise planeeringu juures. Tavaliselt paigutatakse diivan või kapp vastu seina, et oleks võimalikult palju ruumi liikumiseks. Avatud planeeringuga ruumides võib selline kujundus aga luua väga külma õhkkonna.

Lahendus: Kuna diivan on elutoas kõige olulisem mööbliese, siis tasub selle paigutamine läbi mõelda. Proovi panna diivan keset tuba. Või paiguta tuppa hoopiski kaks diivanit. Veel üks lahendus on soetada diivan ja tugitool. Kui tegu on väikse ruumiga, siis tasub mõelda mõne vanema eseme välja vahetamisele. Näiteks võib teise diivani vahetada tugitooli või suurema kohvilaua vastu.

8. Liiga palju erinevaid materjale

Õige tasakaalu leidmine erinevate materjalide kasutamisel võib keeruline olla. Sageli kasutatakse liiga palju erinevaid materjale, mis pole visuaalselt ilus. Vahel aga ei kasutata piisavalt erinevaid materjale, mis jätab jällegi ruumid igavaks. Avatud planeeringuga ruumid peaksid olema omavahel seotud ja huvitavad.

Lahendus: Planeerimine on võti. Kujuta ette, millised võiksid ruumid välja näha enne kui päriselt tegutsema hakkad. Kui asi puudutab materjale, siis peaks kasutama vähemalt kolme kuni viite erinevat materjali. Ära ei tohi unustada, et lõpptulemus peab olema tasakaalus. Kui kasutad palju külmi materjale nagu kivi ja klaas, siis kasuta ka soojemaid materjale nagu puit ja rotang.

Allikas: houzz.com