Mitte midagi ei pea otsustama üleöö, ka seda, mida remonditöödest ise teha ja mida mitte. Siin sulle mõned küsimused, mille vastused peaksid näitama, kumb lähenemisviis sulle paremini sobib.

1. Kas see on ohutu? Osa asju, mis on seotud elektri, vee ja gaasiga, kujutavad endast ohtu eludele. Need tööd oleks kindluse mõttes mõistlikum jätta spetsialistile.

2. Kas mul on piisavalt oskusi? Ole kriitiline! Kui sul ei ole mõne tööga kogemusi, siis tea, et remondi kvaliteet sõltub otseselt just kogemustest.

3. Kas mul on piisavalt aega? Olgugi et isetegemine võib olla tore ettevõtmine, takerduvad mitmed tööd just ajapuuduse taha. Kui sul ikka ei ole aega mõnd mahukamat tööd ette võtta, siis tuleks palgata remondimees.

4. Kas sul on piisavalt raha? Siin jällegi tuleb endale aru anda, et remondimehed võivad olla kallid ning võibolla saad mõne töö ise odavamalt ära teha.

Planeerimine ja ettevalmistus: tee ise või kutsu proff

Igasugune remont algab tavaliselt planeerimisest. Enne alustamist pannakse paika, mida tegema hakatakse, eelarve ja ajaplaan, vajaminevad materjalid ning seegi, kui palju inimesi on tarvis remondi tegemiseks.

Väiksemate tööde puhul eelistatakse palju ise ära teha, suuremad tööd jäetakse aga proffidele. Terve maja remondi korral määravad remondimehed juba ise, kuidas ja millal mida teha ning kannavad hoolt materjalide ja ajakava eest. Sina vaid maksa!

Kui sa ei ole aga algusest peale kindel, kuidas eesseisvale remondile läheneda, siis palka kohe spetsialist. Planeerimisfaasis tehtud vead võivad hiljem kalliks maksma minna.

Materjalide hankimine: tee ise

Parim viis raha säästa on remondiks vajaminevad materjalid ise osta. Kui oled inimene, kellele meeldib ehituspoodides ringi tuulata ja odavamat kaupa otsida, võib-olla isegi kaubelda, siis seda osa tööst sa küll teistele jätta ei taha.

Aga — ka materjalide ostule peab eelnema korralik uurimistöö: mis kui palju ja kus maksab, lisaks sellele pead kõik vajamineva õiges mõõdus ja suuruses saama.

Kande- ja tugikonstruktsioonide remont: kutsu proff

Võid mõelda, et kui raske see talade ja tugede vahetus või remont ikka olla saab. See on tegelikult väga raske ja siin pole mõtet riskida — sinu kodu peab pärast ikka kaua püsti seisma. Nii et kutsu kande- ja tugikonstruktsioonide remondi juurde ikka proff.

Elektritööd: kutsu proff

Juhtmete ümbervedamine on lihtne — üks, kaks, kolm ja bzzz! Nali naljaks, juhtmete ümbervedamine ja paigaldamine on kodu tuleohutuse pärast ning oma ja teiste eludelegi mõeldes kindlasti mõistlik profi kätte usaldada.

Torutööd: kutsu proff

Kui tahad vahetada vannitoas kraanikaussi või dušiotsikut, siis lase käia, kui oskad ja tunned end kindlalt.

Suuremad torutööd, nagu uute vedamine, vanade lahtiühendamine jms lase teha torumehel, sest tema kindlustab selle, et su remonditud kodus ei teki hiljem ootamatut uputust või torustiku lõhkemisohtu.

Gaasitööd: kutsu proff

Nii nagu elektri- ja torutööd on mõistlik usaldada profile, kehtib sama ka gaasil töötavate masinate ja seadmete kohta. Kõik gaasil töötavad seadmed lase paigaldada profil.

Põrandakatete paigaldus: tee ise või kutsu proff

Osade põrandakatete paigaldus on väga lihtne, täiesti vabalt saad ise maha panna näiteks vinüül- või laminaatpõranda, internet kubiseb nende paigaldamisvideodest.

Osad jälle on keerulisemad materjalid ning nõuavad erioskusi, sellisteks on kivi- või puitpõrand ning nende paigaldamiseks oleks vajalik tellida spetsialist. Vastava otsuse teed niisiis olenevalt põrandakattest.

Välisvoodri vahetus: kutsu proff

Suuremate remonditööde hulka võib kuuluda ka maja välisvoodri vahetus. Siin läheb raudselt vaja profikätt, sest tema oskab anda nõu maja soojustamise ja uue voodri valiku kohta, lisaks paigaldab ta need ka probleemideta. Õiges paksuses soojustuskiht ja ilmastikukindel välisvooder on küll need kohad, kus hilisem ümbertegemine sinu asjatundmatuse tõttu on äärmiselt kallis lõbu.

Asjade ümberpaigutamine, pisiparandused ja iluvärvimised: tee ise

Siia kuuluvad liistude ja servade värvimised, seinal olevate esemete uude kohta paigutamised, mööbli värvimine, aga võib kuuluda ka seinte värvimine, aknaraamide ja uste värvimine jms. Need tööd — kui oskad — võid vabalt ise teha.

Katusetööd: kutsu proff

Maja tervise ja enda ohutuse pärast kutsu katusetöid tegema proff. Pole mõtet jamada, isegi kui tegu on katusehooldusega või mõne kivi või detaili vahetusega.

Allikas: dreamlandsdesign.com