Selleks, et terrassi puitmaterjal kestaks võimalikult kaua, peaks seda hooldama olenevalt seisukorrast igal aastal või paari aasta järel. Lõunapoolsemad terrassid vajavad tihedamini hooldust, sest päike pleegitab õli kiiremini maha.

Kui tegemist on uue puidust terrassimaterjaliga, mis on varem tehases immutatud, siis esimesel aastal ei tasu seda õlitada. Õli ei saa piisavalt puitu imenduda, sest puidu poorid on immutusainet täis. Lõpptulemusena võib õli jääda pinnale liiga paksu kihina, nätskena ja hakata kooruma. Õlita varem tööstuslikult immutatud terrassilauda aasta möödudes.

Vana terrassi puhul tuleks esmalt üle vaadata puidu seisukord. Kui puit on pehkinud ja lõhenenud, siis seda enam üle õlitada ei tasu. Sellisel juhul tuleb kahjustunud lauad välja vahetada. Tihti lõpeb see uue terrassi ehitamisega.

Millest alustada?

Enne õlitamist tuleb pind esmalt korralikult mustusest, puudelt langenud õietolmust või samblast puhtaks pesta. Samuti on vaja varem õlitatud pinnalt eemaldada vana töötluse jäägid. Selle töö teeb efektiivselt ära spetsiaalne pesuaine Tikkurila Terassi- ja Kalustepesu. Puhastusvahendiga pesemine valgendab tumenenud ja halliks muutunud puidu ja avab selle poorid. Sellise eeltöötluse puhul pääseb puiduõli sügavamale puitu ja pikendab viimistlusõli iga märgatavalt.

Aine vesilahus kantakse pinnale ja lastakse mõjuda 15–30 minutit. Soovitatav on seda tööd teha pilvisema ilmaga või varjus. Selleks, et lahus liiga kiirelt ei kuivaks, võib terrassi enne pesu veega märjaks teha. Suurema mustuse korral puhasta pinda veidi tugevama harjaga ja kasuta pinna loputamiseks survepesurit. Vältida tuleb liiga tugevat survet, et puitu mitte kahjustada. Töötlust võib ka korrata.

Terrassi pesemine puhastusvahendiga eemaldab vana töötluse jäägid, mustuse ja vetikad. Samuti teeb see vana pinna heledamaks.
.

Kui pind on kuivanud, lihvi üles tõusnud puidukiud ja muud karedad kohad vajaduse korral kergelt üle. Eemalda lihvimistolm harjaga pühkides või niiske lapiga.

.

Ja nüüd õlitama. Tikkurila terrassiõlisid on saadaval vee- ja lahustipõhiseid, valmistoonidena (pruun, must ja hall) ning ka toonitavatena (u 40 värvitooni).

.
.
.
Kõik Tikkurila terrassiõlid sisaldavad UV-kiirguse vastaseid kaitseaineid. Veepõhise terrassiõli Tikkurila Valtti Plus Terassiöljy koostises on peale UV-kaitseainete ka spetsiaalseid värvipigmente, mis imenduvad sügavale puitu ja kaitsevad seda veelgi paremini niiskuse, pleekimise ning pragunemise eest. Toon püsib kaua ja on sügav ning intensiivne. Veepõhiste õlidega on meeldivam töötada, sest pind kuivab kiiremini ja tööde lõppedes on mugavam ka töövahendeid puhastada. Samas on palju ka nn lahustipõhiste õlide usku tarbijaid. NB! Tikkurila terrassiõlid võib otse pinnale kanda ja need ei vaja eelnevat kruntimist.
.

Enne õlitamist ja ka töö ajal tuleb õli kindlasti korralikult läbi segada. Vastasel korral võib tulemus jääda laiguline. Väiksema terrassi, mööbli või terrassilaudade vahede õlitamiseks sobib spetsiaalne Anza terrassipintsel (75 ja 120 mm), mis mahutab eriti hästi õli, jätab ühtlase õhukese õlikihi ja mida saab kasutada koos pikendusvarrega.

.
Suurema pinna puhul kasuta kindlasti Anza uut kaks ühes terrassipatja, millega saab töö kordades kiiremini ja mugavamalt tehtud, kui pintsliga õlitades. Komplektis on ka lihvtald. Terrassipadi mahutab palju õli, jätab ühtlase õhukese õlikihi ja katab korraga kaks terrassilauda. Õlitamine terrassipadjaga on võrreldav mopiga põranda pesemisega. Liikuda tuleks paari laua kaupa pikisuunas lõpuni, et ei tekiks üleminekukohti. Üleliigne õli, mis pinda ei imendu, tuleb 10–15 minuti pärast kindlasti lapiga ära pühkida! Vastasel korral kuivab õliloik pinnal ära ja jääb naksuma.
Anza uue terrassipadja kaks ühes komplektis on ka lihvtald.

Samuti on tähtis korralikult üle õlitada terrassilaua saetud otsad, kust vesi pääseb lihtsamini puitu ja hakkab seda kahjustama. Vajaduse korral õlita pintsliga üle terrassilaua vahed. Eriti mugav on töötada uue Anza värvivanniga, mis mahutab 3,3 liitrit õli ja mida on tänu sangale lihtne tõsta. Mööbli õlitamise etapid ja tooted on samad, mis terrassi õlitamisel.

Anza uus värvivann mahutab 3,3 liitrit.
Rohkem tooteinfot leiad lehelt tikkurila.ee. Küsi vajadusel nõu ka Värviliini infotelefonil
12 011 või LiveChatis. Anza terrassitooted ja Tikkurila puiduõlid on müügil ehituskauplustes üle Eesti! Leia tooted ka ehituspoodidest.
.

Järgnevates videotes näed lihtsaid ja selgeid juhised, kuidas terrassi ning õuemööblit õlitada.