1. Majale liiga lähedale istutamine

Pea meeles, et puud, põõsad ja muud taimed kasvavad ajapikku järjest suuremaks. Nii et see, kuhu sa nad alguses istutad, on väga oluline. Tihtipeale ei pöörata tähelepanu, kui suureks mõni puu või põõsas kasvada võib ning nii tuleb need pahatihti hiljem maha võtta. Puude juured võivad kahjustada jalgradu aias või maja vundamenti, samuti lõhkuda hoone välisviimistlust, luues seeläbi kerge ligipääsutee niiskusele ja putukatele. Parim reegel on see, et maja ümber peaks jääma 30 sentimeetrit kuni üks meeter vaba pinda.

2. Liiga tihe istutus

Rohkem pole alati uhkem. Sageli ostavad koduomanikud hunnikute kaupa taimi ja istutavad need kõik ühte peenrasse kokku, kuid tegelikult vajavad paljud taimed enda ümber rohkelt ruumi. Selliselt rajatud peenar võib küll esimesel aastal rikkalikult silmailu pakkuda, kuid kahe aasta pärast on kõik taimed suremas, sest nad peavad ruumi ja toitainete pärast pidevalt võitlust pidama. See on tohutu aja ja raha raiskamine.

3. Istutama asumine enne, kui aiaga on põhjalikumalt tutvust tehtud

Tee end oma aiaruumiga põhjalikult tuttavaks, enne kui hakkad sinna taimi või puid ostma. Oluline on pinnase tundmine. Kas maapind on kivine, liivane või happeline? Millist tüüpi taimed su aeda kõige paremini sobivad? Kui palju otsesest päikesevalgust aed päeva jooksul saab? Kui kuiv või märg on pinnas? Need on küsimused, millele peaksid enne istutama asumist vastused leidma.

4. Ilma kindla plaanita tegutsemine

Võib ju tunduda mõnus end entusiasmist kanda lasta, kuid see, kui alustad ilma kindla plaanita, võib lõpuks üsna kulukaks minna. Tihtipeale asuvad värsked aiaomanikud toimetama, ilma et neil vähimatki kujundust mõttes mõlguks. Nii võib aga juhtuda, et töödega poole peale jõudes seisad ootamatult probleemide ees, mida oleks algse planeerimise abil kergesti vältida saanud. See võib küll alguses suuremaid investeeringuid tähendada, kuid vähemalt toetab teadmine, et aiast ei kujune liigselt täis tuubitud peenardega segapuder, kus taimed ei saa piisavalt toitained ja päikevalgust ning kus terrass kipub kehva vundamendi tõttu pidevalt viltu vajuma.

5. Maja arhitektuuri tähelepanuta jätmine

Aed peaks majale täienduseks olema ning ka tänavalt vaadates silmale kena paistma. Mõned maastikukujundusstiilid toimivad paremini kui teised, kuid arvesta alati oma maja välisilme ja stiiliga.
Üks nutikas nipp maja läheduses paiknevate peenarde kujundamiseks on appi võtta kastmisvoolik. Laota voolik maha ja mööda selle abil välja peenra piirid. Voolik on pehme ja selle abil on lihtne järgida majale omaseid jooni ja seda ümber sättida seni, kuni lõpptulemusega rahule jääd.

6. Ainult trendidele toetumine

Pinterestist inspiratsiooni otsimine võib tõeliselt lõbus olla, kuid pea meeles, et iga pealtnäha lihtsana tunduva fotoni jõudmiseks võib olla kulunud tohutult aega, raha ja muid ressursse. Internet on suurepärane ideede allikas, kuid ära unusta ka reaalsust arvesse võtta. Mõtle sellele, milline on sinu aia geograafiline asupaik ja kui palju raha ühe või teise idee täideviimiseks kuluda võib.

7. Valgustuse unustamine

Aed pole mõeldud ainult päevasel ajal imetlemiseks! Kohtvalgustus on hea viis puude välja toomiseks ja nüansside rõhutamiseks oma aias. See annab su kodule kutsuva ilme, samuti lisab hea valgustus turvatunnet, andes ka pimedamal ajal aias toimuvast selge ülevaate.

8. Liigne korrastatus

Looduses pole liigsel organiseeritusel kohta. Metsik loodus on oma olemuselt korrastamatu ja nii peaks ka aed seda vähemalt osaliselt peegeldama. Kui kõik on liiga lihvitud ja iga viimne kui taim kasvab sirges reas, on üldmulje igav. Ideaalne on see, kui aed jätab loomuliku mulje. Selle saavutamiseks peaks aiakujundusse lubama mõningat juhuslikkust ja kurvilisust. Sirges reas istutamise asemel moodusta aeda vabas vormis lilleklumpe ja peenraid.

9. Läbimõtlematu ümberkäimine multši ja muu pinnasekattega

Peenarde multšimine võib tunduda lihtsa ja lollikindla lahendusena ja hea variandina, kuidas peenraid ääristada, kuid ka sellejuures tasub pisut ettevaatlik olla. Näiteks marmorkillustik võib väga teravalt valgust peegeldada või muuta pinnase pH taset, nii et killustiku puhul eelista pigem tumedamas toonis kildu. Mõtle ka sellele, mis loomulik välja näeks ning sobiks aia maastikuga. Multš ei tohiks olla fookuspunkt, see peaks aitama su puid ja taimi esile tõsta ning sobima kokku su maja ja selle ümbrusega.

10. Suuremate terrasside ja aiateede isetegemine

Tihtipeale arvatakse, et ise saab kõigega ise hakkama ega mõisteta, et terrassi põhja rajamisel on vaja päris suuri kaevetöid. Kui kasutad terrassi vundamendi juures valesid materjale, siis kipub see kiiresti amortiseeruma ja lagunema — sellest saab täielik katastroof. Nii nagu iga kodu vajab vundamenti, vajab seda ka terrass.

11. Valel ajal kastmine

On kindel aeg, millal on hea muru ja taimi kasta ning kindlasti ei ole see keskpäev! Kasta taimi hommikul ja hiljem enam mitte. Kui kastad keset päeva, siis aurab vesi lihtsalt ära, sest muru ja lehed on kuumad ja nii ei jõua vesi taime juurteni. Vesi võib taimi ka kõrvetada kuuma päikese käes.

12. Taimega kaasas olevate juhtnööride ignoreerimine

Siin pole ühtegi vabandust — pead endale selgeks tegema, mida sa täpsemalt istutad. Tihtipeale võib näha, kuidas taimi valesse kohta istutatakse, sättides varjutaimed päikese kätte või päikest armastavad taimed varju. Loe hoolikalt, mis taimega kaasas oleva istutusjuhendil või sildil kirjas on ning vajadusel otsi lisainfot internetist või erialastest raamatutest.