Kallim mööbel on reeglina ka kvaliteetsem ja vastupidavam, kuid ainult selle põhjal otsust teha ei saa. Esmalt tasub uurida, kuidas on mööblitükk valmistatud ja viia end kurssi erinevate materjalide plusside ja miinustega:

1. Puit

Puit on olnud järjekindlalt kõige levinum materjal, millest õuemööblit valmistada. See on kauakestev, talub erinevaid kliimatingimusi ja on ka stiili osas mõnusalt paindlik. Puidust aiamööbli hulgast leiab nii traditsioonilisi puidust pinke ja laudu kui ka modernsema ilmega vorme.

Foto: IKEA

Plussid. Tugev ja vastupidav ning saadaval väga laias valikus. Ei ima endasse kuumust nii nagu mõned teised materjalid. Samuti on puidust mööbel kohandatav iga kujundusstiiliga. Enamik puitmööblist on töödeldud hallitusele ja mädanikule vastupidavaks ja niiskuskindlaks, samuti ei kipu putukad töödeldud puidule liiga tegema. Mereäärses asukohas on parimaks valikuks tiikpuu.

Miinused. Kvaliteetne puitmööbel võib hinnalt üsna kallis olla. See vajab igaaastast hooldust, eriti siis, kui sa ei soovi, et mööbel ilmastikust tingituna kiiresti pleekima hakkaks. Otse pehmel maapinnal või murul kasutades võivad mööbli jalad ootamatult kiiresti hallitama või mädanema minna. Karmides ilmastikutingimustes võib hakata pragunema või pindu ajama.

Mida veel valiku tegemisel silmas pidada?
Eelista puitmööblit, mis on hallitus- ja mädanikukindel ja tõrjub niiskust ning putukaid. Sellised omadused on tiikpuul, seedripuidul, sekvoial, männipuidul ja küpressil, kuid ka mõnedel vähemtuntud puiduliikidel, näiteks nagu akaatsia, eukalüpt ja soorea.
Katseta, kas mööbli konstruktsioon on piisavalt vastupidav. Kontrolli üle kinnitused ja tapid, roostevabast terasest ja messingist osad, samuti uuri, kas kõik metallist osad on roostekindlaks töödeldud.

Hooldamine. Õlita või peitsi puitmööbel korra aastas uuesti üle, et vältida selle ilmastiku toimel hallikaks luitumist. Puitmööblit värvides kontrolli, et värv sisaldaks UV filtreid, mis kaitsevad seda päikese mõju eest. Kata mööbel talveks korralikult kinni või too võimaluse korral siseruumidesse hoiule.

2. Rotang ja punutud mööbel

Puidu järel populaarsuselt teisel kohal on kahtlemata rotang- ehk korvmööbel ja punutud mööbel. Need mõlemad annavad su õueruumile mõnusalt klassikalise maakodu aia või rannamaja hõngu — seni kuni hoiad need ilmastiku eest varju all. Naturaalne korvmööbel ei pea pikaajalisele päikese ja vihma all viibimisele vastu.
Foto: Pixabay

Kui soovid suveks mööbli rohkem ilmastikutingimustele avatud kohta liigutada, siis kata korvmööbli pind puidukaitsevahendi või paadilakiga (veendumaks, et lõpptulemus sulle ikka meeldib, katseta enne mõnel sellisel lapikesel, mis otseselt välja ei paista) või pintselda üle tungaõliga. Rotangmööblit on võimalik ka värvida, pealispinna kaitsmiseks viimistle see paadilakiga. Hea uudis on muidugi ka see, et uued sünteetilised valikuvariandid näevad välja nagu päris, kuid peavad vastu ka kõige raskemates ilmastikutingimustes.

Foto: Isku

Plussid. Hinnalt odav, kaalult kerge, lihtne hooldada. Stiili osas ulatub valik traditsioonilisest tänapäevaseni. Naturaalseid materjale on võimalik ka üle värvida. Plastikust korvmööbel on hea valik mereäärsetes paikades.

Miinused. Naturaalne materjal kulub ilmastiku mõjul kiiresti. Tugev tuul võib kergemaid mööblitükke ümber lükata või liigutada.

Mida valiku tegemisel silmas pidada? Kontrolli, et mööbli konstruktsioon oleks vastupidav, punutis tihe, et selles poleks auke ja selle pealispind ei narmendaks — seda eriti siis, kui oled ostmas kasutatud mööblit. Katseta, kas toolidel on mugav istuda ning kas vajad lisaks patju.

Hooldamine. Rotangmööblit on hea lihtne puhastada tolmuimejaga, eemaldades puru ja tolmu. Tee seda regulaarselt. Seejärel pühi pinnad vee ja nõudepesuvahendi segus immutatud pehme lapi või pintsliga. Loputa külma veega puhtaks. Kontrolli regulaarselt materjali vastupidavust. Kui mööbel on puidukaitsevahendiga immutatud, siis värskenda seda kord aastas. Talveks kata kinni või vii siseruumidesse hoiule.

3. Alumiinium

Kui rääkida lihtsasti hooldatavast mööblist, siis on alumiinium kindlasti esikohal. See on piisavalt tugev ja peab vastu peaaegu kõigele, mida emake loodus tema teele saadab ning vajab vaid minimaalselt hooldust. Samuti on see paljudest teistest materjalidest odavam. Torudest või seest õõnes alumiiniummööbel on kergem ja maksab vähem kui valualumiinium ning pakub reeglina rohkem valikuvõimalusi ka väljanägemise osas. Valualumiinium, mis on tugevam ja kallim, on tavaliselt traditsioonilisema välimusega.

Foto: Pixabay


Plussid. Hinnalt odav, kaalult kerge, loomuldasa roostekindel ja väga vastupidav, eriti kui on pindviimistletud. Saadaval on väga erineva viimistluse ja stiiliga mööbliesemeid. Valualumiinium on ülimalt vastupidav. Hea valik mereäärsetes paikades, kui tuul pole probleemiks.

Miinused. Seest õõnes alumiinium pole tuulistes paikades hea valik. Võib päikesepaistes tuliseks muutuda. Nii et tõenäoliselt vajad mugavaks äraolemiseks patju.

Mida valiku tegemisel silmas pidada? Oluline on tugev konstruktsioon ja minimaalne ühendus-või jootekohtade arv pikemate osade puhul, samuti roostevabast terasest või mõnest teisest roostekindlast materjalist kinnitusvahendite kasutamine. Kõige vastupidavamad on pulbervärvitud esemed.

Hooldamine. Puhasta mõne aja tagant lahja seebiveega. Kata talvisel ajal kinni või too tuppa varjule.

4. Teras

Roostevabast ja galvaniseeritud terasest mööbel on sillaks alumiiniumi ja sepisrauast mööbli vahel. Kaalu osas pakub see nende kahe vahel hea kompromissi, olles raskem ning tuulekindlam kui kerged alumiiniumist mööblitükid, kuid samas mitte nii massiivne ja raske, kui seda on sepismööbel. Stiili osas ulatuvad valikud retrostiilis metalltoolidest modernse ja tänapäevase disainini, mida on saadaval laias valikus erinevates värvitoonides.

Plussid. Tugev ja vastupidav ning lihtne hooldada. Saadaval on väga erinevas stiilis esemeid.

Miinused. Metall juhib soojust ning võib päikese all päris kuumaks minna. Padjad aitavad seda probleemi leevendada, samuti muudavad need mööbli mugavamaks. Galvaniseeritud terasest mööbli peaks iga aasta või paari tagant kaitsva viimistlusmaterjaliga üle käima (kui tegemist pole töödeldud mööbliga).

Mida valiku tegemisel silmas pidada? Oluline on tugev konstruktsioon ning siledad ühenduskohad. Ükski roostevabast terasest mööblitükk ei tohiks olla rooste ennetamiseks pulbervärvitud.

Hooldamine. Puhasta maheda seebi ja veega ning loputa puhta veega üle. Käi terasmööbel iga aasta kaitsva viimistlusvahendiga üle, nii ennetad rooste teket.

5. Malm ja sepistatud mööbel

Kui soovid mööblit, mis ka tugevamatele tuultele vastu peaks, siis tee valik sepistatud või malmmööbli seast. Mõlemad on märkimisväärselt tugevad ning lisavad su õueruumile ajaloolist elegantsi ja kaunidust. Sepisraud on tuntud oma kaunistustest kirjatud dekoratiivse välimuse poolest. Seda on parim kasutada kohas, kus see on ilmastikutingimuste eest kaitstud, kuid valikus on ka roostekindlaid esemeid. Vajadusel võid selle ka ise kaitsva viimistlusmaterjaliga üle käia.

Foto: Pixabay

Plussid. Tugev ja vastupidav konstruktsioon ja klassikaline välimus. Äärmiselt vastupidav. Pulbervärvitud esemed on roostekindlad, kuigi kriimud tuleks roostetamise vältimiseks mõne aja tagant kergelt üle käia.

Miinused. Väga raske. Vajab regulaarset roostevastast ennetustööd ning vajadusel kriimukohtade roostekaitsega üle käimist. Lisamugavuse nimel võib vajada patju.


Mida valiku tegemisel silmas pidada?
Eelista kokkusulatatud ja sileda viimistlusega kaetud esemeid. Pulbervärvitud ja UV kaitsega viimistlus on kõige vastupidavam. Kontrolli üle kõik liikuvad osad; veendu, et need on kenasti töökorras ja toimivad hästi. Katseta, kui palju mööbel kaalub ning kas jaksad seda vajadusel liigutada.

Hooldamine. Pese pehmetoimelise seebi ja veega ning loputa puhtaks. Lase täielikult kuivada. Siledate pindade viimistlemiseks ja kaitsmiseks võid kasutada vaha, ülejäänud pindadel mineraal- või beebiõli. Kord aastas õlita mööbli liikuvad osad. Käi mööbel perioodiliselt roostekaitsega üle ning kohenda vajalikes kohtades värvi. Talveks too siseruumidesse või varju alla.

6. Kaasaegsed kunstmaterjalid

Plastik, polüetüleen ja klaaskiud — sünteetilised materjalid on endale õuemööbli juures hoogsalt teed teinud. Need peavad vastu peaaegu kõigile ilmastikutingimustele, kuigi tugev tuul võib kergemate esemete puhul probleemiks saada. Värvivalik on peaaegu lõputu. Mis välimusse puutub, siis mõned mööbliesemed on varjamatult sünteetilised, teised aga imiteerivad väga osavalt looduslikke materjale. Tihtipeale on selline mööbel valmistatud taaskasutatud materjalist ja on seega keskkonnasõbralik valikuvariant. Kui vajad mööblit mere äärde, siis eelista HDPE tähistusega (kõrge tihedusega polüetüleen) esemeid.

Foto: IKEA

Plussid. Kuna sellised mööbliesemed on reeglina hinnalt soodsad, teevad need aia või õueruumi sisustamise lihtsamaks ja muretumaks. Materjalid on väga vastupidavad ning välimuse osas on valikuid lõputult. Looduslikke materjale imiteerivad sünteetilised materjalid on pärismaterjalist praktiliselt eristamatud ning peavad kasutamisele ja ilmale paremini vastu. Kallimaid mööbliesemeid on võimalik tellida vastavalt oma eelistustele.

Miinused. Plastik ja PVC pole nii vastupidavad kui mõni teine sünteetiline materjal. Odavamad tooted võivad olla haprad ning värvid kiiresti tuhmuda.

Mida valiku tegemisel silmas pidada? Kontrolli, et mööbliese ei kõiguks jalgadel ega näeks juba oma välimuselt kehvasti valmistatud välja. UV kaitsega tooted peavad kauem vastu, samuti on kallim mööbel reeglina kestvam. Testi, kas mööblil on mugav istuda.

Hooldamine. Lähtu tootja kasutusjuhendist, kuid enamikku sellistest mööbliesemetest võib puhastada pehmetoimelise seebi ja veega. Lõpetuseks loputa. Hoiusta siseruumides, et kaitsta mööblit karmide talveilmade eest ning ennetada värvide luitumist.

Allikas: Houzz

LOE LISAKS: