Miks taaskasutada?

Anna usub, et eestlased võiksid kogu aeg rohkem taaskasutada, kuid jääda seejuures mõistlikkuse piiridesse. “Ma hindan igal pool tasakaalu. See tähendab, et liigne radikaliseerumine mistahes valdkonnas ei pruugi üldse hea olla ja sama on ka taaskasutusega,” kinnitab ta. “Seda tuleb teha mõistlikkuse piires ehk siis mõnikord on energiasäästu aspektist vaadatuna tunduvalt mõistlikum kasutada uut tooret kui vana ümber töödelda. Küll aga nõustun sellega, et tootmises tekkinud jäägid tuleb suunata mõne teise ettevõtte tooreks ja et igal aastal ei pea uusi jõulukaunistusi ostma, vaid võibki vaadata, mis kodus olemas on ja selle pinnalt mõelda, mida nende asjadega teha, et neist saaksid jõulukaunistused.”

Just vanadest asjadest uute leiutamine muudab Anna jaoks taaskasutamise ägedaks. “Kui enamasti öeldakse, et “mõtle kastist välja”, siis kaasaegsed loovuskäsitlused rõhutavad pigem seda, et kast on hästi oluline, aga seal sees peab olema ruumi mõelda,” räägib Lutter. “Taaskasutatud asjal on kaasas lugu ja see aitab panustada ka keskkonnahoidu, aga peale selle muudab taaskasutuse põnevaks ka oma loovuse kasutamine.”

Milliseid materjale taaskasutada?

Kui veel 20 aastat tagasi õpetati käsitöötunnis, millised materjalid omavahel sobivad ja millised mitte, siis Anna sõnul tänapäeval sellised piirid puuduvad. “Minu meelest saab ja võikski kasutada kõike, millele su käärid, ketassaag, viil, keevitusmasin ja mõistus peale hakkavad,” julgustab ta loovalt mõtlema. “Siiski pean oluliseks ka seda, et taaskasutatud asjal ei oleks küljes seda n-ö prügi maiku nagu piimapakist tehtud linnumajal. Selline asi mulle ei meeldi. Eelistan, kui taaskasutatud on nii nutikalt, et ma ei näe õunapuu otsas piimapakke kiikumas.”

Anna eelistab kombineerida taaskasutust uute materjalidega. “Jällegi on märksõnadeks tasakaal ja mõistlikkus, näiteks voodriteks kasutan alati mingeid jääke või praake, sest see ei ole ju hiljem visuaalselt näha.”

Anna soovitused pühadeks: taaskasutus lihtsa vaevaga!

Selleks et taaskasutusega oleks lihtsam algust teha, jagas Anna ka mõned vahvad soovitused.

Tutikesed lakke või kuuseoksa külge

Solarises ripub sel aastal laes üle kahe tuhande Anna kätega valmistatud lõngatuti, mille valmistamiseks kasutas käsitöömeister erinevaid jääke, mida Eesti ettevõtted talle toonud on. “Näiteks Woolish jagab oma tootmisjääke, millega nad varustavad ka koole, mis on eriti vahva,” kiidab ta. “Lõngatutte saab riputada lakke või kasutada üksikult kuuseehtena. Samuti saab sarnaseid eri värvi ja mõõdus tutte kombineerides luua ühe eriti nunnu seinakaunistuse.”

Too loodus tuppa!

Alati on tore tuua tuppa ka tükike loodust, milleks Anna kleebib kingakarbi kaanest välja lõigatud kartongist rõngastele kuuseoksi ning taas valmib omanäoline ja armas jõulukaunistus, mida võib riputada aknale või kasutada kingipaki nimesildina.

Taaskasutatud pakkepaber

Anna teab, et pakkepaberit ei pea tingimata poest ostma, vaid kasutada võiks hoopis remondist üle jäänud tapeedijääke või erinevate plakatite tagakülgi, mida võib näiteks kartulitükiga kaunistada.

Ebatraditsiooniline jõulusokk

Kui päkapikusussid on traditsiooniliselt ikka punased, siis Anna kutsub üles kasutama jõulusoki valmistamiseks hoopis suvisest remondist vedelema jäänud värviplekiga musta pusa. “Pane külge see sama lõngatutt, mida eelnevalt tutvustasin, ning näed, et lõnga tekstuur ja mustvalge kooslus tekitavad koos väga piduliku ja talvise tunde,” selgitab ta.

Uut moodi jõulutuled

Kui eelmisest aastast alles jäänud jõulutuled sind sel hooajal enam ei rõõmusta, siis ei tähenda see seda, et need tuleks nüüd prügikasti heita. Anna soovitab tuledele hoopis uued ümbrised meisterdada. “Erinevaid pallikesi ja kujundeid saab tulukeste ümbert väga lihtsalt eemaldada ja tulukestele näiteks teemandikujulised ümbrised voltida,” teab Lutter. Muide, paberina võid taas kasutada mõne plakati tagumist külge.

Taaskasutatud jõulukingid

Oma kätega on võimalik valmistada igasuguseid ägedaid asju ja selleks et häid jõulukinke välja mõelda, annab Anna lihtsa soovituse: mõtle, mida sulle endale meeldiks kingiks saada! “Ära tee kasutuid asju, vaid püüa olla võimalikult praktiline,” soovitab ta. “Eespool kirjeldatud päkapikususs kingisaaja nime esitähega on väga armas kink ja sussi sisse saad peita veel mõne toreda üllatuse. Või valmista hoopis nahast võtmehoidja. Nahk on äge materjal. Kulunud ja katkise koti nahast saab välja lõigata ristkülikukujulise detaili, see ära niisutada ja siis peenikese terava asja, näiteks heegelnõelaga, sinna sisse kirjutada ja joonistada. Väga lihtne võte, aga tulemus jääb äärmiselt lahe!”

Kui oled aga äsja kodu renoveerinud ja vanad kardinad ei sobi enam uue värviskeemiga kokku, soovitab Anna valmistada neist hoopis üks omanäoline poekott sõbrale kinkimiseks.

“Sisu loeb! Tee kõike südamest, siis saad rõõmsaks ja õnnelikuks,” saadab Anna kõikidesse Eesti kodudesse sooja jõulusõnumi.

Lühendatult Pere ja Kodu eriajakirjast Meie Pere Jõulud.

Vaata ka Anna Lutteri Instagrami.