Viga nr. 1 ehk liiga palju erilisi aksessuaare

Igas kodu peaks peegeldama oma pereliikmete isikupära — see teeb kodust omanäolise ja erilise paiga. See aga ei tähenda, et elamine peaks meenutama Türgi kirbuturgu ja olema mähitud üksteisega mitte haakuvatesse julgetesse ja värvikatesse aksessuaaridesse. Sisekujundajad soovitavad neutraalsel foonil eksponeerida ühte-kahte domineerivat sisustuselementi — olgu selleks siis lilleline tapeet, julge kardinamuster või potisinine põrand. Kõike ja korraga on ilmselgelt liiga palju ning silm ja meel tahavad ruumis puhata. Sama kehtib ka värvide kohta — ära püüa tuppa tuua tervet vikerkaares esinevat spektrit vaid jää truuks paarile (maksimaalselt kolmele) tugevamale toonile. Värvide kõrval kasuta alati valget või heledaid-neutraalseid toone nagu hallid ja beežid.

Sama problemi teist äärmust ehk liiga steriilset elukeskkonda annab aga lihtsasti vürtsitada üksikute aksessuaaridega. Too oma beezile diivanile mõni põneva püüriga padi või paiguta säravvalgele tühjale seinale mõni kaunis raamitud pilt.


Kui külastad mööblipoodi ja otsid koju diivani või mõne lauakese näol omale uut pereliiget, ei tasu lähtuda ainult lahedast disainist. Palju olulisem on arvestada mööbli proportsioonidega. Diivanilaud, mis näeb avaras sisustussalongis hea välja, võib mõjuda pisikeses korteris hiiglasliku söögilauana. Kui kodus on ruumi laialt, mõjuvad jälle veidralt liiga pisikesed mööblitükid. Sisekujundajad soovitavad pisemasse elamisse valida julgelt standardsuurustest väiksema mõõduga mööbliesemeid, nii on tulemus avaram ja õhulisem.

Foto: Alvhem.com

Pea meeles, et näiteks diivani ja diivanilaua vahele jääks vähemalt 30 cm vaba ruumi. Teiste mööbliesemete vahele vähemalt 60 cm, mis on vajalik ka selleks, et ruumis vabalt liigelda saaks.


Kardin seob ruumi tervikuks ja mõjub toale umbes nii, nagu pildiraam pildile. Lisaks sellele, et kardin peab ruumiga sobima, ei ole hea eksida ka kardina pikkusega. Kui maani kardin suudab ruumis laed visuaalselt kõrgemaks “venitada”, siis juhusliku pikkusega kardin jätab ruumist lohaka mulje ja toob lae optiliselt palju madalamale. Külgkardinad ei tohiks asetseda põrandast kõrgemal kui 1,5 cm. Selle kohta, kuidas kadinaid valida, saad lähemalt lugeda SIIT.Interjöör vajab tühjust, et tuua esile kaunid ja hoolikalt valitud detailid. Kui üks suurimaid sisustusvigu on ruumi ülekuhjamine kõikvõimaliku nodiga, ei ole silmale ilus ka liigne tühjus. Kui interjööris leidub mõni tühi sein, mis lausa nõuab mõnd aksessuaari, säti pildid silmade kõrgusele.

Kindlasti ei peaks “slmade kõrgus” olema mõõdetud pikka kasvu pereisa järgi, kes kruvi seina keerab. Muuseumide praktikas asub teoste keskpunkt tavaliselt 145-150 cm kõrgusel põrandapinnast ja seda on arvestatud nn. keskmise külastaja keskmise pikkuse järgi. Kui plaanid seinale panna pisikesi pilte mitmes reas, siis 145 cm maapinnast peaks olema kogu kompositsiooni keskpunktiks. Kui kahtled kahe asukoha vahel, vali alati madalam, sest enamasti kiputakse kunsti ja dekoratsioone liiga kõrgele paigutama.


Kuigi paljud meist jumaldavad helgeid ja valgeid skandinaavia stiilis interjööre ja põhimõte “vähem on rohkem” on sisustusmaailmas au sees olnud pikki aastaid, kaunistab väike kogus värvi igat kodu. Natuke roosat või kollast muudab iga toa sekundiga rõõmsamaks ja seda eriti sügisel-talvel, kui oleme niigi ümbritsetud ainult valgetest ja hallidest toonidest. Kardad värviga üle pingutada? Vali neutraalne taust ja too fookusesse 1-2 tugevat tooni — see on sisekujundajate ammune lemmiknipp ja töötab alati hästi.

Foto: Alvhem.comVaip on sisekujunduses üks võtmeelemente, mis nagu kardinadki, aitavad ülejäänud sisustust tervikuks siduda. Vaiba juures ei ole oluline mitte ainult selle värv ja muster, vaid ka paigutus ja koosmõju mööbli ning teiste kodutekstiilidega. Kõige rängem viga, mida ruumi sisustades teha saab, on valida vale suurusega vaip. Kuigi reegleid on mitmeid, toimib alati hästi diivanist pisut laiem vaip, kuhu mahub kenasti ära ka diivanilaud.

Nipp — aseta mööbli esijalad vaibale ja jäta tagumine pool mööblist otse põrandapinnale. Tegu on universaalse nipiga, mis toimib peaaegu iga suurusega ruumis. Nii seob vaip erinevad mööbliesemed üheks orgaaniliseks tervikuks ning loob samaaegselt mulje laiemast ruumist ja korrapärasest proportsioonist. Eriti hästi toob see võte esile tikkjalgadega mööbli elegantse joone.


Sõbrannalt juubeliks kingitud vaas, mis muu sisustusega ei sobi, vanatädilt päranduseks saadud antiiktugitool, mis sulle tegelikult ei meeldi või iidamast-aadamast pildiraamid, mis on paksu tolmukorra alla mattunud, ei tekita sinu kodus harmoonilist tervikut. Ideaalis peaksid ruumis asjad omavahel haakuma või tekitama põneva kontrasti. Peida julgelt kõik sümboolset väärtust omavad asjad kappi ja kaasajasta aegajalt pildiraame, lillepotte ja vaase. Vaheta mööblil kangast või osta uus nõudekomplekt. Võid üllatuda, kui vingeid aksessuaare sisustuspoodidest soodsa hinnaga leiab. Mõnikord piisabki mõne üksiku detaili eemaldamisest või lisamisest, et kodule juba värskem ilme anda.

Foto: Dôme DecoIseenesest ei ole soojade ja külmade toonide kombineerimine viga — pigem on see koht, kus on kõige rohkem eksimisvõimalusi. Soojad toonid muudavad ruumi pisemaks ja hubasemaks, külmad toonid avaraks ja rahulikuks. Neid teadmatult kasutades võib tahtmatult tekitada rahutuid ja veidraid koosluseid. Seetõttu tasub kasutada ehituspoes leiduvaid värvikaarte, kus eksperdid on sobivad toonid juba sinu eest paika pannud. Üks väga hea, kuid veidi tülikas nipp on värvida seinad alles siis, kui mööbel ja kodutekstiilid on paigas ehk kodu sisustatud. Alles nii on võimalik kindel olla, et värvid tõepoolest ruumi sobivad. Samas tundub ju loogilisem värvida enne tuba ära ja siis alustada sisustamisega? Kui aga soovid juba sisustatud kodu värskenda, on sisekujundajate lemmiknippi mugav rakendada.Kui armastad punast, lillat või rohelist, püüa mitte elamist üleni oma lemmikvärvi mähkida, sest iga värvitoon, mida interjööri liiga palju satub, mõjub lõpuks väsitavalt. Seda nii silmale kui ka meelele ja isegi siis, kui tegu juhtub olema su absoluutse lemmikuga. Värvipsühholoogid, kes igapäevaselt värvide mõju uurivad, on veendunud, et igal värvil on oma mõjuvõim. Enne, kui mõne ruumi väga jõuliseks võõpad uuri järele, kas sa sellega endale liiga ei tee. Värvid mõjuvad paremini valgel foonil või kontrastina vastandvärvidega. Erinevate värvide mõju kohta interjööris saad lugeda lähemalt
.Kindlasti ei ehi ühtegi interjööri võssa kasvanud taimed või kuivanud kaktused. Vaata üle oma kodune botaanikaaed ja vajadusel vaheta lillepotid uute ja sobivamate vastu. Alati on hea mõte tuua tuppa värskeid lilli!

Foto: Alvhem.com

Toataimed muudavad hubaseks ka kõledad üürikorterid ning toovad ruumi soojust ja kodutunnet. Lisaks sellele, et taimi on tore vaadata, kinnitavad ka terviseeksperdid, et taimed on kodus tervislik valik — nimelt aitavad nad õhku puhastada, stimuleerivad õnnehormoone ja aitavad uinuda!