POOLT JA VASTU | Mida sulle ei räägita maast laeni akendest?
Maast laeni akendest kiputakse rääkima valdavalt ülistavates toonides. Samas tuleb aru saada, et on inimesi, kellele selline lahendus ei sobi ning eksisteerib ka terve rida objektiivseid põhjuseid, miks suured aknad jäävad mõnikord väiksematele alla. Loomulikult on suuremõõdulistel majasilmadel ka vaieldamatuid plusse. Vaatame siinkohal, millised argumendid räägivad maast laeni akende kasuks ning millised vastu.
Poolt: väiksem kulu elektrivalgustusele
Kui kodus on valdavalt maast laeni aknad, on täiesti reaalne ajada suurema osa päevast läbi nii, et ei lülitagi elektrivalgust sisse. Lisaks on loomulik päevavalgus kõige parem valgusliik ja annab selles kümblejatele hea enesetunde. Ka on loomuliku valguse nautijatel väiksem tõenäosus langeda sügis- või talvemasendusse, mille üheks põhjuseks on pimedus.
Poolt: väiksem küttekulu
Kui aknaraamid on korralikud ja soojapidavad, toimivad maast laeni aknad omaette küttekehadena. Väljas võib olla -20 kraadi, kuid sinul võib ikka olla tahtmine akent lahti teha. Suure külmaga kaasneb teadupärast sageli ere päike, mis läbi suurte akende kenasti tuppa paistab ja selle soojaks kütab.
Poolt: meeleolukam olemine
Pole midagi hubasemat, kui tõmbuda kerra mõnusa raamatuga mõnusalt suure akna all, kust avaneb imeline vaade. Oled õnnega koos, kui sinu aknast paistab meri, mets, hoogne linnamelu või mõni muu vaade, mida võib tundideks imetlema jääda… Kui on vaadet, olgu ka aknad ja sellisel juhul on maast laeni majasilmad täiesti omal kohal.
Vastu: liigne UV-valgus
Suurte akende kaudu satub muu valguse seas tuppa ka UV-valgus, mis kipub põrandaid ja mööblit pleegitama. Selle vastu aitavad spetsiaalsed akna välispinnale kleebitavad päikesekaitsekiled, kuid peab arvestama, et need on reeglina õrnalt tumedama tooniga. Loomulikult saab kasutada ka pimendavaid kardinaid ja muid aknakatteid, kuid siin tekib küsimus, kas nii suuri aknaid oli üldse vaja.
Vastu: vähem privaatsust
Mõnel inimesel tekib suurte akendega elamises ebameeldiv tunne, justkui ta viibiks akvaariumis. Ka selle vastu aitavad kaitsekiled (peegeldavad) ja kardinad, kuid veelgi parem oleks, kui privaatsust hindav inimene elaks kodus, kus on väiksemad aknad. Vastasel juhul on oht, et kardinad on kogu aeg ees ja päevavalgust tuppa ei satugi.
Vastu: probleemid soojapidavuse ja müraga
Kui aknakonstruktsioon pole piisavalt soojapidav, tekib energiakadu. Nii tunned ka kinnise akna juures jahedust ja mida suurem on aken, seda jahedam olemine. Koos külmaga immitseb halvasti isoleeritud akna kaudu tuppa ka müra, mis võib mõnele inimesele mõjuda väga häirivalt. Kui plaanid kolida elamisse, kus on maast laeni aknad, kontrolli kindlasti nende (paigaldus)kvaliteeti. Kõige energiatõhusamad on kolmekordse klaaspaketiga argoontäidisega aknad.
Õige sisekujundus aitab välja tuua nii suurte kui väikeste akende eelised ning varjata puuduseid
On oluline teada, et lisaks akende suurusele mõjutavad ruumis valitsevat meeleolu ka muud elemendid nagu aknakatted, valgustus ja mööbli paigutus. Kui miski sinu akende puhul tundub häiriv või tekitab ebamugavust, ei pea sa sugugi kohe uut elukohta otsima hakkama. Palju abi võib olla ainuüksi mööbli ringitõstmisest ja õigete kohtade väljavalgustamisest! Näiteks eksisteerib väikeste akende puhul hulgaliselt nippe, kuidas neid visuaalselt suurendada ja rõhutada, nii et need muutuvad ruumikujunduse silmapaistvaks osaks. Suurte akendega seonduvaid sisekliima probleeme on aga lihtne leevendada õigete aknakatete abil.
Allikas: Sisekujundajaja Kristiina Luts — Sisustuslust.ee