KODUBLOGI | Erinevate põrandakatete plussid ja miinused
Plaaditud või looduskivist põranda plussid ja miinused
Plaadtud põrand on ideaalne variant pesuruumi ja esikusse. Sellegipoolest on sellelgi põrandakattel plusside kõrval ka miinuseid.
Foto: Meie esiku looduskivist põrand
Plussid:
- Veekindel
- Kulumiskindel
- Kauakestev
Miinused
- Vuukide puhastamine on raskem (epovuugiga on lihtsam)
- Kui põrandakütet pole, on põrand ebameeldivalt külm
- Kõva — kõik, mis maha kukub, puruneb (põhjus, miks mina kööki ei tahtnud plaate)
- Märjana võib olla libe
- Looduskivi, sh marmori miinuseks on ka see, et imab plekid sisse (tasub koheselt peale paigaldust kanda kivikaitseaine peale)
Laudpõranda plussid ja miinused
Laudpõrand on minu lemmik, aga meil on laudpõrand vaid esimesel korrusel. Laudpõrand tähendab täismasspuidust põrandat. Mitte segi ajada laudparketiga, mis on enamasti kolmekihiline (all vineer ja peal õhuke puidukiht).
Foto: Täismass-tammelauast põrand
Plussid:
- Saab värskendada lihvimise ja uue viimistlusega
- Jala all soe ja mõnus (eriti õlitatud või vahatatud kujul), ei aja jalgu higistama ega tundu kleepuv.
- Naturaalne materjal ja ehe puidumuster, rustikaalse laua puhul on välimus alati omanäoline
Miinused:
- Kütteperioodil puit mängib ja võivad tekkida praod laudade vahele (omast kogemusest ütlen, et suvisel ajal praod kaovad)
- Ajapikku tekivad kasutusest jäljed ja kriimud
- Vajab aegajalt uuendamist
- Paigaldus keerulisem kui laudparketil
Laudparketi plussid ja miinused
Puidust laudparketti on lihtsam paigaldada kui päris laudpõrandat — tänapäeval on juba erinevaid ühendusviise (click-süsteem jms), mis on üsna lihtne ka algajale aga lihvida ja uuendada saab seda heal juhul 1-2 korda. Puidukihi paksus vineeri peal ja laua enda paksus määrab kvaliteedi ja sellest oleneb ka hind.
Foto: Laudparkett — mitmekihiline, pealmine kiht on lihvitav ja uuesti viimistletav
Plussid
- Lihtne paigaldus
- Naturaalne materjal
- Lihvimisega uuendatav
Miinused
- Kriimustub kergemini
- Ei kannata vett
Foto: meie magamistoa laudparkett
Meil on laudparkett magamistubades, sest sinna tahtsime õhemat põrandakattematerjali kui allkorrusele. Kõik puitpõrandad meie majas on õlivahaga viimistletud ja teisel korrusel on juba kulumisjälgi näha meie kodukontoris, kus on ratastega toolid. Samas kriimud ei torka niiväga silma ja on loomulikud. Puhastada on seda lihtne ja jala all on mõnus. Meie eritellimusena tehtud laudparkett koosneb eri pikkustega laiadest laudadest (kohati kuni 2,1m pikad), mis on omavahel punn-soonest liimitud.
Foto: Laudparketi muster ja toon lähedalt — õlivahatatud tamm
Eelmises kodus oli meil lakitud tammest laudparkett ja ligi kümne aasta jooksul kulus seal enim ära söögilaua alune, kus pidevalt toole nihutati — kuna lakk kriimustus, siis sealt, kus lakk maha tuli, hakkas puit mustust sisse imama ja tulemus oli oluliselt koledam kui praegu õlivahaga kaetud puidul olevad kriimud.
Laminaadi plussid ja miinused
Laminaatparkett on põhimõtteliselt vineerikihid, mille peal on plastikust puitimitatsiooniga kiht. Kallima klassi laminaadid on väga vastupidavad. Minu lapsepõlvekodus oli näiteks Pergo professional, mis praktiliselt ei kriimustunudki. Ka 20aastat hiljem ei olnud sel kulumisjälgi eriti nähagi.
Foto: Laminaatpõrand vanas majaosas
Plussid:
- Kulumiskindlam kui puit
- Kohati väga soodne hind aga kvaliteet ja hind on enamasti võrdelises seoses
- Click-süsteemiga väga lihtne paigaldada ja ei mängi
Miinused:
- Kriimustuse korral lihvida ja taastada ei saa vaid tuleb välja vahetada
- Odavamad laminaadid on väga tundlikud veele — kipuvad ühenduskohtadest üles punduma
- Ei ole naturaalne materjal — jala all külm ja ebameeldiv
- Ei kannata vett (võib ühenduskohtadest punduda, aga selle vastu aitab liimi kasutamine ühenduskohtades)
- Tekitab staatilist elektrit, tolm lendub kergemini
LVT plussid ja miinused
LVT lühend tuleneb fraasist luxury vinyl tile ehk siis luksuslik vinüülpõrandaplaat. Tegelikult kasutatakse ka lühendit LVP (luxury vinyl plank), mis peaks olema puiduimitatsiooniga plaadi kohta ja LVT kiviimitatsiooniga plaadi kohta. Praegu tundub eriti popiks läinud materjal olevat, sest hind on odavam kui kvaliteetsel laudparketil ja kriimustustele ja veele on vähem tundlik. Tundub nagu ideaalne kodupõranda materjal?
Foto: Unsplash
Plussid:
- Kriimustuskindlam kui puit
- Niiskuskindel
- Lihtne paigaldus ja lihtne hooldada
Miinused:
- Ei ole naturaalne materjal
- Sisaldab tervisele kahjulikke ftalaate, mis uuringute kohaselt mõjutavad hormoonsüsteemi ja võib tekitada vähki
Vaipkattega põranda plussid ja miinused
Meie peres on mitu allergikut, seetõttu üleni vaibaga kaetud põrandad olid algusest peale välistatud. Igasugused tekstiilid koguvad tolmu ja seinast seina vaibaga tuba on tolmuallergikute õudusunenägu.
Foto: Unsplash
Plussid:
- Jala all soe ja pehme
- Hea helisummutaja
- Lihtne paigaldada
Miinused:
- Kunstlik materjal tekitab staatilist elektrit
- Väga raske puhastada
- Kogub tolmu, ei sobi allergikute kodudesse
Tegelikult on põrandakatteid veelgi — näiteks linoleum, mida tänapäeval on saada isegi biolaguneva ja loodusliku variandina (nt marmoleum). Mul endal selle materjaliga kogemust ei ole, samuti nagu ka korkpõrandaga, sest mulle sellised kirjud ja kummisena tunduvad materjalid oma kodus ei meeldi.
Võimalik, et neid põrandakatete miinuseid ja plusse on veelgi. Näiteks minu jaoks on oluline ka see kui ökoloogiline/roheline see lahendus on. Kui mul on valida, kas võtta kunstmaterjal, mis kestab praktiliselt sama kaua kui puidust põrand aga mis kulumise korral tuleb täielikult üles võtta ja prügimäele viia või materjal, mida saab taastada, siis ma valin alati viimase. Sellest aga enamasti ei räägita, et remonti tehes on üks kulu ka prügivedu ja remondist tekkivat ehitusprahti saab harva taaskasutada kui tegemist ei ole looduslike materjalidega.
Lisaks on minu jaoks väga oluline, et meie kodu siseviimistlus oleks lastele ja loomadele ohutu ja ei sisaldaks ohtlikku keemiat. LVT materjalis leiduvad ftalaadid võivad mõjutada meie hormonaalsüsteemi ja olla potensiaalsed vähitekitajad ja seda mina oma koju iialgi ei paneks. Oma kodus üritan ma võimalikult palju vältida plastiku kasutamist just erinevate keemiliste ainete tõttu. Lapsed puutuvad niipaljude kemikaalidega niigi kokku — las siis kodu olla vähemalt koht, kus neid kõige vähem leidub. Lisa saab lugeda näiteks SIIT.
Milliseid põrandakattematerjale eelistad sina ja kas on midagi, millega sa minu kirjutatud ülevaates nõus ei ole? Anna kommentaaris teada!