Alusta plaanist ja tee esialgne joonis, kus sinu aias midagi asuma hakkab: teerajad, põõsad, muru, olemasolevad taimed jm. Märgi joonisele, millisele alale paistab päike ja kus on varjuline. Nii on täpselt teada, kui palju kulub muruseemet ja milliseid taimi kuhu istutada saab. Taimedel (ja ka murutüüpidel) on kasvuala jaoks omad eelistused – mõni armastab päikese käes peesitada, teine kasvab jõudsamalt varjulises keskkonnas.

Aed olgu inimeste vajadustega kooskõlas. Kui aias hakkavad mängima lapsed, mõtle läbi, kus on neil turvaline. Kui soovid sõpradega grillipidusid korraldada või võrkkiiges raamatuid lugeda, mõtle hoolikalt läbi, et koht oleks ka funktsionaalne ja mugav. Grillimiseks ja aiapidudeks kohta kavandades tasub mugavuse kõrval silmas pidada ka tuleohutust. Seaduse järgi peab küttekoldevälise tule koht olema alla ühemeetrise läbimõõduga lõkke puhul hoonest või põlevmaterjalide lahtisest hoiukohast vähemalt kaheksa meetri kaugusel. Tavaline grill, kus kasutatakse varem valmistatud grillsütt, peab olema hoonetest vähemalt kahe meetri kaugusel.

Alusta tagasihoidlikult. Unistada on väga tore, aga kui käed päriselt mullaseks teha, saab kähku selgeks, et reaalsus on hoopis midagi muud. Mida suurem on aed, seda rohkem aega kulub selle ilu säilitamiseks. Mõtle läbi, kui palju aega oled nõus iga päev aiatöödesse panustama. Kui soovid näiteks juurviljaaeda, on mõistlik alustada paarist peenrast, et tajuda omal nahal tööde mahtu. Järgmistel aastatel saab juba peenraid lisada. Sama kehtib taimede kohta: osta kogus, mille jaksad homme või ülehomme istutada.

Vali õiged tööriistad. Aias toimetamine sujub palju paremini, kui selleks on käepärast õiged tööriistad. Aga see ei tähenda, et peaksid kohe poe tühjaks ostma. Aiapidaja põhilised abivahendid on:

- aiakindad

- vastupidav labidas, millega on mugav auke kaevata

- aiakühvel ja rohimisvahendid

- kastmisvoolik ja pihustusotsik

- oksakäärid

- metallist reha ja lehereha

Sega istikuid ja seemneid. Loomulikult on soodsaim kasvatada kogu aia taimestik seemnetest, kuid tasub teada, et see võtab kauem aega. Kui soovid, et tulemust oleks ka kohe näha, kasuta istikuid ja seemneid võrdselt. Nii kulutad poole vähem raha, aga on juba midagi vaadata. Head taimed, mis kasvavad seemnest kiiresti, on näiteks aedsalat, redis ja oad.

Pane kokku üheaastased taimed ja püsikud. Tüüpiline algaja viga on valida aeda liiga palju üheaastaseid taimi, mistõttu sureb kogu aed aastaga välja. Kui soovid, et aed paistaks kaunis ja värviküllane, sega püsikud ja üheaastased taimed omavahel kokku. Nii saad iga aasta mõned taimed välja vahetada, aga on ka püsivaid taimi.

Ole kastmisega hoolas. Kõik, mis saab aeda istutatud, vajab regulaarset kastmist. Iga kastmiskorra vahel tuleks lasta maapinnal veidi kuivada.