Esimene nõuanne diivanile tekkiva pleki puhul — reageeri kiiresti!

Kõige tõhusam on plekk puhastada kohe, kui see tekib. Mõni kangas on töödeldud spetsiaase mustust hülgava vahendiga ja diivanile langenud vedelik ei pruugi kohe imenduda, mõni kangas võib seevastu üsna kiiresti mustuse enda sisse tõmmata.

Puhastamine sõltub kanga tüübist ja üldiselt oleks enne diivani puhastamist mõistlik uurida, mis on diivanikanga puhastusjuhendis kirjas. Kui seda pole, siis uuri poest, kust selle ostsid.

Tekstiilkangast kattega diivan ei taha tugevat hõõrumist

 • Kui on lubatud vesipesu, siis võib plekke puhastada vee baasil olevate puhastusvahenditega — spetsiaalselt kanga puhastamiseks mõeldud vahud ja šampoonid.
 • Vältida tuleks liigset ülemärgamist.
 • Testi puhastusvahendit esmalt kanga peal kohas, mis ei paista silma, näiteks tagaküljel või alumisel äärel.
 • Lase kangal normaalselt õhu käes kuivada, hõõruda ei tohi.
 • Kui plekieemaldusvahendit pole käepärast, võid selle asendada leige veega, kuhu on lisatud veidi nõudepesuvahendit või pesupulbrit.
 • Kui ümber on läinud vedelikud, mis ei sisalda rasva (limonaad, õlu): siis tuleks esmalt püüda riidelt võimalikult palju vedelikku mingi imava materjaliga (salvrätt, WC-paber vms) eemaldada. Seejärel kasuta puhast riiet, leiget vett ja tee kergelt ringjaid liigutusi.
 • Riiet ei tohi kindlasti hõõruda, sest muidu pressid vedeliku kanga sisse!


Foto: Shutterstock

Nahkkattega diivan — soliidne ja vastupidav
Hästi tehtud diivan kvaliteetsest nahast on hea investeering, sest nahk püsib õige hoolduse juures ilusana väga pikka aega.

 • Kaitse diivanit soojusallikate eest. Nahk võib soojusallika juures tuhmuda, jäigastuda või praguneda. Ära pane diivanit kaminale või radiaatorile liiga lähedale ja kaitse teda tugeva päikesekiirguse eest.
 • Kasuta nõrgal võimsusel tolmuimejat või pühi pehme lapiga iga paari nädala tagant diivani pealt tolm ära.
 • Ümber läinud vedeliku puhul tupsuta vedelik pehme niiskust imava lapiga kuivaks. Väldi hõõrumist ja nühkimist, sest see kulutab nahka ja ajab vedeliku hoopis laiali. Lihtne tupsutamine tekitab piisava vaakumi, et mustus välja tõmmata. Lase diivanil kuivada loomulikult õhu käes, fööni ega puhurit ei tohi kasutada.
 • Kõige parem on kasutada puhastamiseks lihtsalt niisket lappi, äärmisel juhul võid kasutada õrna seebivett, aga sellisel juhul tuleb diivan pärast puhta niiske lapiga seebist puhtaks pesta.
 • Kemikaalidega liialdamine vähendab naha vastupidavust. On olemas nii nõrgema- kui ka tugevamatoimelisi hooldusvahendeid ja eelistada tuleks esmalt alati esimest. Lahustid on küll väga tõhusad, ent nahast kattele kahjulikud.
 • Ole ettevaatlik kriimustuste suhtes. Kuna nahka on kerge kriimustada, siis väldi tervaid esemeid. Et säilitada nahast diivani ilusat välimust, oleks hea 1-2 korda aastas hooldada diivanit nahakaitsevahendiga.


Foto: Unsplash

Marjapleki puhul on tähtis kiirus

Kui armastad süüa värskeid puuvilju ja marju, siis peaksid kindlasti teadma, kuidas eemaldada nende plekke. Siinkohal on kiire reageerimine eriti oluline.

 • Eemalda ettevaatlikult marjad ja tupsuta üleliigne vedelik puhta imava lapiga kuivaks. Ära hõõru ega aja vedelikku laiali.
 • Lahusta 1 spl nõudepesuvahendit 2 klaasi lülma veega
 • Pane vahendit puhtale lapile ja puhasta kergelt tupsutades plekki kuni see kaob
 • Lase õhu käes kuivada
 • Kui see ei aita, siis aitab äädika-alkoholi lahus. Sega 1spl äädikat 2/3 tassi viinaga ja puhasta ettevaatlikult, mitte hõõrudes, plekk. Lahust proovi enne silmale nähtamatus kohas, näiteks diivaniääre all.

Vereplekk tahab alguses külma vett. Kui küünlarasv tilgub diivanile või vaibale, on soovitatav otsemaid selle koha peale panna jääkuubikute kott. Kui küünlarasv hangub, siis saab selle eemaldada.
Tolmust ja lemmikloomakarvadest puhastamiseks käi diivan aeg-ajalt üle tolmuimejaga. Kasuta madalat võimsust ja selle jaoks ette nähtud otsikut, sest muidu võib tolmuimeja kanga välja venitada või kanga seest niidid välja tõmmata.

Katete pesumasinas pesemine

Mõnel diivanimudelil käivad katted maha kogu ulatuses, mis on praktiline ja mugav lahendus. Kui kangas on pesumasinas pestav, siis pead arvestama sellega, et kõik katted ilmselt korraga masinasse ei mahu. Vahel on diivanitel aluskangas, et saaks diivanit kasutada ka siis, kui katted pesus on.

Katted tuleb peale panna niiskelt, muidu võivad need kokku tõmmata ja enam mitte peale mahtuda!

Pea meeles, et liigne pesemine ja tsentrifuugimine pole materjali hea väljanägemise huvides kasulik. Kui katted pole eemaldatavad, siis soovitame korra aasta-paari jooksul kutsuda koju keemiline puhastus.

LOE LISAKS: