Aasta betoonehitis 2018 — Eesti Kunstiakadeemia. Konkursi peaauhind, arhitektuur — Kuu Arhitektid: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann.

Tellija auhind: Eesti Kunstiakadeemia,

Konstruktori auhind: Inseneribüroo Printsiip OÜ (Tõnu Peipman, Piret Lindma, Andres Sokk, Tom Arula),

Sisearhitektuuri auhind: Pink OÜ (Tarmo Piirmets, Raul Tiitus),

Ehituse peatöövõtja: Astlanda Ehitus OÜ,

Betoonitööde auhind: Maru Betoonitööd OÜ,

Betooni auhind: Betoonimeister AS,

Betoontoodete auhind: Framm AS, Paneelivabrik OÜ,

Raketiste auhind: Peri AS, Ramirent Baltic AS.

Žürii sõnul tasub Eesti Kunstiakadeemia hoone puhul esile tõsta uue betoonhoone ja vanade betoonhoonete arhitektuurselt õnnestunud funktsionaalset liitumist. Hoones on esindatud sõjaeelse Eesti Vabariigi aegsed betoonkonstruktsioonid, nõukogudeaegsed tööstushoone ja administratiivhoone monteeritavad raudbetoonkarkassid ning tänapäevane uusehituse osa. Betoonpinnad on jäetud võimalikult suures ulatuses vaadeldavateks ilma katva viimistluseta.

Žürii esimees Aadu Kana sõnul on EKA hoone restaureeritud osa 1920ndate Eesti tööstusarhitektuuri üks parimaid näiteid ja eri ajastute ruumisegadus on koondatud väärikaks, kuid nooruslikuks tervikuks.

Vaata ka suurt fotogaleriid:

Eriauhind idee ja teostuse eest — Pöörise arhitektoon: Tellija — TTP AS,

Arhitektuur ja konstruktsioon — Nord Projekt AS: Raiko Reinson ja Veiko Zovo,

Ehitaja — PR Betoon OÜ.

Žürii rõhutab Pöörise arhitektooni puhul uuele elamukvartalile loodud keskset skulpturaalset vormi, mis demonstreerib hästi insenertehnilist võimekust anda betoonkehale soovitud kuju, mis mõjub ühtaegu saledalt ja kunstipäraselt. “Arhitektooni õhuke ristlõige on saavutatud betooni ja armeeringu viimisega teostatavuse piirini, mis illustreerib põhjapanevaid teadmisi betooni kui materjali kohta.”

Eriauhind arhitektuuri eest –arhitekt Martin Aunin –Roseni 9/11 hotell-korterelamu-büroohoone– Betooni innovatiivse kasutamise ja eksponeerimise eest.

Žürii kommentaar: „Hoone fassaadil ja ka interjööris domineerib puhasvalupinnaga punane betoon. Punast betooni on kasutatud erinevalt — peensaetud laudiseraketises monoliitbetoonvaluna, keeruliste ažuursete või sügavamustriliste fassaadi- ja rõdupiirdeelementidena ning suureformaadiliste sillutisplaatidena ümber maja. Punasest betoonist monteeritavad seinaelemendid on nii väliskoore-elemendid kui ka kolmekihilised sandwich-elemendid. Läänefassaadil on punasest betoonist lodžade-süsteem. Poolkaarekujuline hotelli peatrepp fuajees on puhasvalupinnaga punasest betoonist.

Žürii esimees Aadu Kana: „Tahtsime esile tõsta just arhitekt Martin Aunin’i suurt põhendumust erinevate betooni võimaluste kasutusele võtmisel ja kvaliteetsel eksponeerimisel.”

Ajakirja „Ehitaja” (Äripäev) eriauhinna sai Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali ehitaja–Haart Ehitus OÜ.

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna sai Haabersti ristmiku rajatiste projekteerija — Järelpinge Inseneribüroo OÜ: Aivar-Oskar Saar, Sven Naadel, Martin Meisalu, Priit Pärn.

  • „Aasta Betoonehitis 2018” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust — Peeter Pere, Eesti Betooniühingust — Kalev Ramjalg, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust — Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust — Indrek Laul, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust — Andres Saar, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust — Enno Rebane, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad — Eva Kiisler, „Äripäeva” ehitusväljaannete peatoimetaja, Liivi Tamm ajakirjast „EhitusEST”, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni”.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid