Varajase aiaplaneerimise üheks vaieldamatuks plussiks on see, et eeltööde tegemiseks ei ole vaja isegi sookast toast väljuda. Nii, et ka maapinda kattev lumevaip või väljas valitsevad miinuskraadid pole siinkohal takistuseks, et aiahooajaga oma mõtetes algust teha. Tegelikult aitab lumine lagedus aia struktuuri ja selle voolavust isegi paremini tunnetada. Mis omakorda tähendab seda, et selleks ajaks kui sa ükskord taimi tellima asud, sammud kohalikku aiandisse sead või aiakujundajaga muudatusi planeerima hakkad, on sul palju selgem arusaam, mida sa tegelikult vajad ja soovid.

Siin on mõned küsimused, millele kindlasti mõelda tasuks:

Kas su taimed leidsid endale sobiva kasvukoha? Kas mõni taim jäi kiduma? Kui püüad päikest armastavaid taimi varjus kasvatada, või vastupidi, põhjustab see stressi ja pettumust nii sulle kui sinu taimele. Istuta taimed vastavalt aia erinevate nurkade mikrokliimale, isegi kui see tähendab seda, et pead mõned neist uude kohta ümber istutama.

Kas su õitsvad lillepeenrad rõõmustasid silma? Kas mõned värvikombinatsioonidest olid eriti õnnestunud? Kas õiteilu jagus terveks hooajaks? Ehk on kätte jõudnud aeg katsetada mõne uue suvelillesordiga või tuua peenardele lisaks mõned põnevad püsikud.

Aga puud ja põõsad? Kas nad kasvavad kõik kenasti ja näevad kaunid ja terved välja või vajaks mõni neist väljavahetamist või tugevamat kärpimist? Ehk oleks tore maja peaukse kõrvale või terrassi äärde mõni silmapaistva ja põneva välimusega põõsas lisada?

Kas mõned kohad jäid hooaja jooksul tühjaks või lagedaks? Praegu on hea hetk mõelda, kas soovid sel aastal sibullillede õitseaja lõppedes tühjaks jäänud kohtadele mõned kenad suvelilled tuua või ehk sätid nende asemele hoopis mõne kena lillepoti ja/või pingikese.

Kas su köögiviljaaed oli lopsakas ja andis rikkalikult saaki? Kui mõned taimed jäid kiduma, siis mis juhtus? Kas probleem oli asukohas, liiga väheses või liiga rikkalikkus kastmises või lihtsalt ilmaga mittevedamises?

Istuta sel aastal rohkem kindlalt välja kujunenud lemmikuid ning eksperimenteeri vaid mõne üksiku uue ja põneva taimega (ja ära tunne süümepiinu, kui jätad kasvatamata kaalikad, mida keegi niikuinii süüa ei taha).

Kas aias on veel mõni kasutamata koht, kuhu taimi istutada? Ehk nägid peenrad kõik kenad välja, kuid seinapinnad olid igavalt tühjad? Kas saaksid lisada aiale vertikaalset silmailu ja põnevust, olgu siis seina najal või kiirekasvulistest ronitaimedest elava vaheseinana?

Kas su aia kastmissüsteem oli piisavalt tõhus? Hoolimata sellest, kas su aed on varustatud täisautomaatse kastmissüsteemiga või sa kastad käsitsi, mõtle läbi, kas kastmist oleks ehk võimalik kuidagi tõhusamaks muuta. Ehk oleks tarvis sprinklereid pisut kohandada või paigaldada niiskus- või vihmaandurid, et kastmissüsteem tugevama vihmasaju töö peataks? Kas tilkkastmissüsteem või rida sprinklereid võiks ehk kastmisele kuluvat aega vähendada? Kas su tulevikuplaanidesse kuuluvad vihmaveekoguja, hallvee ehk majapidamisreovee kogumissüsteem või isegi sellised meetodid nagu murupinna vähendamine tulevikus?

Mis aitaks aiatoimetused lihtsamaks muuta? Kas mõni toiming osutus eelmisel aastal eriti tüütuks ja seda korduvalt? Kas sul sai kõrini sellest, et iga kord kui sa midagi suhu pista soovisid, pidid sa kõmpima ümber garaaži? Kas pottidesse istutatud taimede suurematesse konteineritesse ümber istutamine osutus pea et võimatuks?

Et söödavate viljade kogumine ja kasutamine kergem oleks, vaata, kas neile leiduks ehk kasvukohta köögile või grillile lähemal (ka majaesine tasub kaalumist). Või ehk oleks mõistlik asendada madalad köögiviljapeenrad kõrgpeenardega?

Lihtsad nipid, nagu näiteks taimede potistamiseks spetsiaalse tööpinna loomine või niiduki kergemaks kuuri sõidutamiseks kaldtee lisamine, võivad su aiaelu märgatavalt muretumaks ja mõnusamaks muuta.

Kuidas aia üldist väljanägemist paremaks muuta? Aiatööriistad, mullakotid, lillepottide tagavara ja kastmisvahendid on aias vajalikud, kuid need ei paku ilmtingimata just silmailu. Leia viis, kuidas hoiustada kõike aias vajaminevat nii et see oleks mugavalt kättesaadav, kuid ei riivaks silma. Hea viis aiatööriistade hoiustamiseks on tekitada kuuriseinale rida selleks mõeldud konksusid. Või kui kuuri üldse ei olegi, tasub mõelda ka pisikesele aiamajakesele, kus tööriistu hoida.

Ja lõpetuseks – hea viis aiale värskema ja põnevama ilme andmiseks on värvikad lisandid – olgu selleks siis kanaarilinnukollane aiamööbel või mõni tore suur ja säravates toonides lillepott. Lase oma fantaasial lennata!