1. Tõlvlehik

Tõlvlehik (spathiphyllum) on valguse ja temperatuuri suhtes küllaltki vähenõudlik toataim, mis teeb temast ühe populaarsema seltsilise meie kodudes. Samuti hinnakse võhaliste sugukonda kuuluva taime suurt vastupidavust haigustele ja kahjuritele.

Foto: Shutterstock

Hoolimata oma kaunist välimusest ja muudest headest omadustest on tegemist mürgise taimega, mis kujutab ohtu nii väikelastele kui lemmikloomadele. Allaneelamisel põhjustavad taimemahlas sisalduvad kaltsiumoksalaadi kristallid suu- ja limaskestade turset, suuhaavandeid, neelamisraskuseid, iiveldust ja seedeprobleeme. Hullematel juhtudel võb ravimata jätnud mürgitus viia neerupuudlikkuseni.

2. Harilik luuderohi

Harilik luuderohi (hedera helix) on kõikjal Euroopas esinev vääntaim, mis kasvab õues pinnakattena, ent on ka üks populaarsemaid toataimi. Kuigi rahvameditsiinis on luuderohi tuntud luuvalude leevendajana, kasutatakse droogina ainult kuivatatud lehti. Värsked lehed ja nende mahl võivad põhjustada nahal allergilist reaktsiooni ja ärritust.

Marjad on piisavalt kibedad, et inimesed neid ei tarbiks, kuid võivad põhjustada tõsiseid seedeprobleeme, deliiriumit või hingamisprobleeme.

Foto: Pixabay

3. Filodendron

Looduslikult Lääne-India saarestikus Lõuna-Ameerikas kasvavate filodendronite (Philodendron) perekond on tohutu suur ja sinna kuulub mitmesuguseid toataimi. Mõned kasvavad kõrgeks ja laiaks, teised jäävad madalaks põõsaks. Lisaks muule on filodendronite hulgas ka ronitaimi. Nad on hinnatud toataimed just tänu sellele, et neist suurem osa sobib ideaalselt hämaratesse tingimustesse.

Foto: publicdomainpictures.net


Kõik selle taime osad sisaldavad kaltsiumoksalaate. Lehe näkisemisega võib kaasneda ainult väike kõrvetustunne suus või kerge iiveldus, kuid allaneelamine võib tuua kaasa tugeva kõhuvalu. Korduv kokkupuude nahaga võib põhjustada tõsise allergilise reaktsiooni.

4. Bensoe viigipuu ja kummipuu

Need kaks toas kasvavat puud on mooruspuu sugukonnaga lähedases suguluses olevad liigid. Nendelt taimedelt pärit kummi võib esile kutsuda tõsiseid allergilisi reaktsioone. On teada mitmeid haiguslugusid patsientidest, kel olid tekkinud anafülaktilise šoki (kiiresti tekkiv ülitundlikkuse reaktsioon) nähud ja muud tõsised sümptomid, mis kadusid kohe pärast seda, kui viigipuu kodust ära viidi.

Foto: Kummipuu (Ficus elastica), Unsplash


5. Kütus-piimalill

Aafrika päritolu taim on meie kodudes populaarne, sest vajab vähest hoolitsust ja näeb oma pikkade peenikeste vartega igas interjööris väga efektne välja.

Kuid nagu muudelgi piimalilledel, on ka sellel söövitava toimega mahl, mis põhjustab lööbeid ja silmaärritust. Taim tuleks toas kindlasti kärpida mõistlikku suurusesse. Isegi aednikud on seda tehes sageli üllatunud, leides, et üheainsa kinnasteta kärpimisega võib tekkida valus reaktsioon.

Foto: Flickr.com

6. Koralltomat

Koralltomatit (solanum pseudocapsicum) eksponeeritakse tihti poelettidel kui dekoratiivset pirataime, kuid tegelikult on see lähemalt suguluses surmavate maavitsalistega. Kõik taime osad sisaldavad alkaloidi, mis võib tekitada nõrkust, uimasust, iiveldust ja oksendamist ning südameprobleeme.

Eriti ettevaatlik tuleks taimede kojusoetamisega olla siis, kui kodus on väikeseid lapsi, kellele võivad solanumi ilusad punased viljad väga ahvatlevana tunduda. Solanum on taim, mida Eestisse tuuakse peamiselt sügisel ja talvel — seda seepärast, et selleks ajaks on ta viljad valminud ja taim näeb palju ilusam ja dekoratiivsem välja.

7. Diifenbahhia

Diifenbahhia kuulub võhaliste sugukonda ja paistab silma põnevate kirjude lehtedega. Taim sobib väga hästi kohtadesse, kus on vähe valgust ja just seetõttu on ta kodustes tingimustes eriliselt hinnatud.
Troopilist Lõuna-Ameerika taime teatakse aga hästi ka tema võime tõttu ajutiselt häälepaeltes põletikku tekitada, mistõttu inimene ei saa enam rääkida. Arvatakse, et mõnda diifenbahhia liiki on koos teiste taimedega kasutatud noolemürgina.

Enamuse mürgistusjuhtumite puhul kaasneb tugev ärritus suus ja kurgus, keele ja nöo paistetus ning seedeprobleemid. Mahlal on nahale väga ärritav toime ning silmadesse sattumisel võib see põhjustada valgustundlikkust ja valu.

8. Havisaba

Havisaba on väga populaarne toataim, sest ta on ülimalt vähenõudlik ja kannatab nii pimedat kasvukohta kui ka vähest kastmist. Pärit on havisabad Aafrikast. Kuigi havisabadel on rohkelt häid omadusi ja on teada nende võime õhku puhastada, on nende mahl mürgine eelkõige just lemmikloomadele.

Kui taime mitte suhu pista, ei kujuta see endast kõige vähimatki ohtu. Kassidele ja koertele võib aga taimega mängimine lõppeda valude, suurenenud süljeerituse, iivelduse, oksendamise ja seedeprobleemidega.

9. Oleander

Harilik oleander (Nerium oleander) on üks mürgisemaid taimi maailmas. Kui peres on lapsi või lemmikloomi, ei soovitata selle taime kasvatamist isegi mitte aias. Kuigi tegemist on ilusa roosaõielise lillega, sisaldab see mitmeid erinevaid mürke, millest ohtlikumad on oleandriin ja neriin. Oleandri mürk on nii ohtlik, et inimene võib saada mürgituse ainuüksi mee söömisest, mis on valminud oleandrilt korjatud nektarist. Oleander on surmav nii inimestele kui ka loomadele. Ühe lehe seedimisest piisab lapse tapmiseks. Oleandri taimemahl võib põhjustada nahapõletust ja silma sattumisel isegi pimedaksjäämist.

Foto: Pixabay


10. Kuld-nõelköis

Nõelköis on tuntud oma kaunite ronilehtede ja suurepäraste õhku puhastavate omaduste poolest. Samuti tarsaniköie nime all tuntud taime lehed võivad olla peaaegu üleni rohelised, aga ka mitmesuguses suuruses kollaste triipude ja laikudega. Noortel taimedel on lehed väikesed ja südamekujulised. Taim on vähenõudlik valguse ja kastmise suhtes, mis teeb temast ühe populaarsema toataime.

Foto: Wikipedia

Kuigi kuld-nõelköiest leidub palju ohtlikumaidki taimi, tuleks siiski laste- ja lemmikloomadega peredes selle kasvatamisega ettevaatlik olla. Taime mahl põhjustab nahaärritusi, suhu sattudes põletust ja ärritust, iiveldust, oksendamist ja seedeprobleeme. Lemmikloomadele võib taime manustamine tekitada aga tõsiseid kõrvalmõjusid hingamisraskustest kuni neerupuudulikkuseni.

Foto: Flickr

Allikad: Dengarden.com; Amy Stewart “Kurjad lilled”, kirjastus Tänapäev, 2017

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid