Kui tegemist ei ole just mahakoorunud spooni või polüesterlakiga, on lakitud mööbli puiduosad vähese vaevaga puhastatavad. Väheke fantaasiat, veidike värvi ja käemuskli jagu pealehakkamisindu ning nädalavahetusega saab selle tööga hakkama igaüks!

Foto: Kummut enne puhastamist


Töös kasutatud materjalide puhul on eelkõige tähelepanu nende ohutusel ja võimalusel tööd teha toas. Seetõttu on värvieemalduseks valitud veepõhine kasutajasõbralik värvieemaldaja (HomeStrip Paint and Varnish Remover), värvid ja vaha on Fusion Mineral Paint tootevalikust ja muud puhastusvahendid Enzypin puhastusvahendite hulgast. Lihvimiseks on kasutatud kõige lihtsamat ehituspoe liivapaberit. Kuigi kõik vahendid on inim- ja keskkonnasõbralikud, soovitab Mariliis lakieemalduseks ja lihvimiseks varustada end maski, kaitseprillide ja kummikinnastega.

Vana viimistlust saab eemaldada kas füüsiliselt või keemiliselt. Füüsilisel puhastamisel kasutatakse kaabitsat ja liivapaberit. Akende ja uste renoveerimisel laialdaselt kasutatav kuumapuhur spoonitud mööblilt laki või värvi eemaldamiseks ei sobi, sest võib õrna ja õhukest spooni põletada või selle liimist lahti sulatada. Kaabitsaga kaapimine on oskusi nõudev töö ning algajale see ei pruugi sobida, sest võimalus puitu sisse lõigata on suur. Keemililisel puhastamisel kasutatakse värvieemaldajat. Värvieemaldajaid on mitmesuguseid, valik on lai nii ehituspoes kui ka spetsiaalselt restaureemisvahendeid müüvates kauplustes.

Enamjaolt on tegemist karme kemikaale ja lahusteid sisaldavate ainetega, millega töötamisel on oluline hea ventilatsioon ja korralikud isikukaitsevahendid on ülivajalikud. Selliseid vahendeid ei soovita kasutada rohkem kui paar tundi korraga ja ideaalne tööruum on õu. Nendele karmidele vahenditele on alternatiiviks näiteks Home Strip värvi- ja lakieemaldaja, mille lahustiks on vesi ning selle koostis on kordades ohutum, kui eelpool mainitud karmidel toodetel. Siiski soovitab Mariliis ka seda toodet kasutades kaitsta oma käsi kummikinnasega ning suu ja nina ette panna kaitsev mask, sest juba mööbli viimistlusvahendid ise sisaldavad erinevaid aineid ning värvieemaldusaines lahustudes on need kahjulikud. Kindlasti tuleb kaitsta tööd tehes ka oma töökoha ümbrus, sest kuhu värvieemaldaja kukub, sealt see viimistluse maha ka võtab.

Kuna värvieemaldaja on ise tugev puhastusaine, siis mustuse eemaldamine pesuvahendiga enne värvieemaldust ei ole vajalik. Tööprotsess on lihtne, aga värvieemaldaja toimimiseks tuleb aega varuda. Kanna vahend heldelt pintsliga pinnale, veendu, et kohad, millelt on soov viimistlus eemaldada, on sellega korralikult kaetud. 10-15 minuti pärast, sõltuvalt toas olevast õhuniiskusest, sega pinnal olevat vahendit. Lase veel 10-15 minutit seista.

Seejärel eemalda pahtlilabida või kaabitsaga kõik üleliigne. Vana viimistluse ja värvieemaldaja segu korja kaanega suletavasse nõusse ja selle täitumisel on soovitav see viia ohtlike jäätmete kogumispunkti. Kui peale esimest värvieemalduskorda on pinnal veel vana viimistlust, korda protsessi.

Pese puhastatud pind sooja vee ja vee sisse lahustatud puhastusvahendiga puhtaks. Siin on kasutatud puhastusvahendina Enzypin üldpuhastusvahendit. Korralik nõudepesukäsn ja roostevabast terasest küüsimiskäsn on head abivahendid jääkide eemaldamisel. Ära pinda pikalt vee all leota, nii tuleb spoon liimist lahti. Pese seebivesi puhta veega maha, kuivata pind ning lase enne järgmist tööetappi korralikult ära kuivada.


Kuiv spoon tuleb enne uue viimistlusvahendi peale kandmist siledaks lihvida. Ideaalis võiks selleks kasutada kolme erineva karedusega liivapaberit. Mariliis kasutas oma töös esmalt 120 ja 180 karedusega liivapaberit ning viimane lihv anti 400 karedusega lihvimiskäsna abil. Nii saab pinna väga mõnusaks siledaks.

Kogu kapp on viimistletud Fusion Mineral Paint toodetega. Värviga on kaetud kapi tugevamalt kahjustatud pool, teise poole tammespoonitud ilu toob välja naturaalne segu kanepiõlist ja mesilasvahast.

Antud vaha on üsna õline ja kindasti tuleb ülejäägid kiuvaba lapiga eemaldada. Selline naturaalne toode kuivab lõplikult üsna kaua, sõltuvalt õhuniiskusest võib see aega võtta kuni 30 päeva.

Hea rahasäästmiskoht on ka vanade kapinuppude kasutamine – kõnealuse kapikese nupud olid heas korras ja said endale kapi toonides uue värvikatte. Kui soovid ka kapile endale pisut efektsemat välimust anda, siis kasuta soovitud pindadel värvi ning eralda värvi vaavad ja värvist välja jäävad kohad maalriteibiga.

Foto: Kummut oma uues kuues

Isetegijale on selle kapi valmimisel kasutatud materjalid saadaval Varna poes ning kapike ise on samuti soovijatele saadaval.

LOE LISAKS: