1. Millised kapinupud valida ja kuidas avanevad kapiuksed?

Kui lased köögimööbli visandada köögidisaineril, siis ilmselt oskab tema ka kapiuste õigele avanemissuunale tähelepanu pöörata. Kui aga soetad moodulmööblit, siis tee kindlaks, millises suunas uksed avanevad ja mõtle läbi kasutusmugavus. Vähemolulisem ei ole ka kapinuppude küsimus. Tihtipeale kuuleb sisekujundajate suust soovitust, et ainuüksi kapiuste käepidemete välja vahetamine võib köögile täiesti uue hingamise anda. Kuid uutele köögikappidele esimest korda käepidemete ja kapinuppude valimine võib osutuda üllatavalt raskeks ülesandeks. Köögi kujundamise üks keerukamaid kohti ongi kapiustele ja sahtlitele elegantse ja kooskõlalise ilme andmine, sest kapid ise teenivad kõikvõimalikke erinevaid eesmärke ning võivad teinekord kujult väga erinevad olla.

Foto: IKEA


Võib ka juhtuda, et leiad ühe käepideme, mis sobib kõigile su kappidele, kuid tihtipeale võib tarvis minna kahte või isegi kolme omavahel kokkusobivat stiili, et kõik erinevas mõõdus kapid mugava käepideme saaksid. Kui oled kapinupud ja käepidemed välja valinud, siis mõtle hoolikalt läbi ka see, kuhu need täpselt kapi või sahtli esipaneelil paigaldada, nii et kogu köök jätaks ühtse mulje. Või kui see kõik liiga keeruline tundub, siis jäta see samm üldse vahele ning otsusta käepidemeteta disaini kasuks.

Milliseid tööpindu eelistada?

Üks oluline küsimus töötasapindu valides on servaviimistlus. Töötasapinna serv võib tunduda lihtsa ja iseenesest mõistetav detail, kuid sellel võib köögi üldisele välimusele ning tasapinna kasutusmugavusele suur mõju olla. Tänapäeval on modernse ilmega köögis populaarseks valikuks vaid vaevumärgatavalt ümardatud serv, sest see jätab lihtjoonelise ja modernse mulje. Dekoratiivsema vormiga servad kannavad endas pigem traditsioonilist hõngu ning lisavad ruumile soojust ja isikupära
Kivist tasapindade puhul on üks populaarsemaid valikuid on n-ö bullnose serv, mis põhimõtteliselt tähendab veerand- või poolringi. See on küll vähem „terava“ ilmega kui ümardatud serv, kuid samuti on sellele kogemata otsa jooksmise kogemus vähem valus. Lõppkokkuvõttes sõltub valik isiklikest eelistustest. Siiski tuleks siinkohal mainida, et väga ümar serv pole hea valik laminaatpindade puhul — serv kipub paljastama, et tegu on kunstmaterjaliga, selle kaardumine ei paista loomulik ning muster ei jookse kokkupuutekohas kokku. Kui püüad laminaadiga loodusliku kivi muljet jätta, siis eelista lihtsat nelinurkset tumedas värvitoonis profiili, nii jätavad servad ja ühenduskohad loomulikuma ja sujuvama mulje.

Foto: Unsplash

Milline viimistlus valida seadmetele ja aksessuaaridele?

Köögiseadmete, aksessuaaride ja santehnika viimistluse puhul ei mängi rolli ainuüksi trendid ja kena värvipalett. Metallpindu on erinevat tüüpi viimistlusega ning nende juures on mitmeid olulisi praktilisi aspekte. Harjatud viimistlus aitab näpujälgi ja kergeid veeplekke paremini varjata kui poleeritud pind. Messingi ja kullatoonides viimistlus on oma olemuselt soojem ja loob dramaatilisema efekti, samas kui roostevaba teras ja hõbedakarva viimistlus kipub pigem värvipaletiga ühte sulama, kuid lisab seejuures enam sära. Katseta näiteks kombinatsiooniga roostevabast terasest ja harjatud messingist, see loob kena leebe kontrasti.


Viimistluse juures on mitmeid olulisi detaile, nii et uuri põhjalikult endale meeldiva stiili plusse ja miinuseid. Asi läheb veelgi keerulisemaks siis kui hakkad erinevaid metalsetes toonides esemeid omavahel kokku sobitama. Üldiselt soovitatakse võtta köögiseadmeid võimaluse korral kõik ühelt tootjalt, sest erinevate tootjate pinnaviimistlus võib olla kergelt erinev ning tooteid kõrvuti paigutades võib see hakata silma riivama. Hea nipp: Võta üks käepideme näidis (või mingi muu metalse viimistlusega element) kodumasinaid vaatama minnes kaasa, nii saad paremini aru, kuidas erinevad viimistlused klapivad omavahel kokku või ei. Kui tundub, et need ei sobi, siis on sul lihtne käepide teistsuguse viimistlusega toote vastu välja vahetada.

Kraanikausi paigaldusviis

Kas eelistada töötasapinna alla paigaldatavat valamut või süvistatavat? See on otsus, mis mõjutab enamat kui vaid valamu enda väljanägemine ja nii tasub see varakult läbi mõelda.
Töötasapinna alla paigaldatavad valamud aitavad kraanikausi ümbruse kergemini puhta hoida, sest nii on lihtsam puru otse kraanikaussi pühkida, ilma et see takerduks valamu serva taha. Paraku pole näiteks lamineeritud tööpinna puhul alati võimalik valamut pinna alla paigaldada, sest töötasapinna väljalõike servad jäävad viimistlemata ja karused. See, kumba paigaldusviisi sa eelistad, mõjutab omakorda seda, milliseid materjale üldse kasutada saab, ja nõnda on mõistlik otsustada see küsimus nii ruttu kui võimalik ning siis juba materjalide kohta infot edasi otsida.

Millist pinnaviimistlust töötasapinna puhul eelistada?

Kui oled otsusele jõudnud millist materjali sa oma töötasapindade, töötasapinna taguse seina ja põrandate puhul kasutada soovid, tuleb sul ära otsustada ka see, milline võiks olla nende pinnaviimistlus. Populaarsete kivipindade puhul, nagu näiteks graniit ja kvarts, on väga levinud poleeritud välimus. Nii on tulemuseks tugev ja sile pind, mis läigib kui peegel. Matt viimistlus aga jätab pehmema ja naturaalsema mulje. Ühtlasi aitab matt viimistlus varjata kriimustusi, mis poleeritud pinnal kergesti silma hakkavad. Samas aga kipuvad matid pinnad kergemini määrduma, kui need pole korralikult töödeldud, sest matt pind kipub kivi kergemini õlisid sisse imama. Igal pinnal on omad plussid ja miinused ning seetõttu tasub enne otsustamist põhjalikult eeltööd teha, mitte lähtuda hetke-eelistustest, mis sisustussalongis silma jäävad.

Foto: Unsplash

Kivinäidiseid vaadates küsi kindlasti infot, milline pinnaviimistlus vastava kivitüübi puhul võimalik on ning küsi iga viimistluse kohta eraldi näidist, sest pinnaviimistlus võib kivi välimust tugevalt mõjutada ning isegi selle värvi muuta. Ka pinna töötlemine võib seda teatud määral tumedamaks muuta, nii et küsi näha töödeldud näidist — see võib küll pakkuja jaoks lisatööd tähendada, kuid päästab sind ootamatutest üllatustest, kui töötasapind ükskord kohale jõuab.

Milline materjal valida nn varbaruumi süvendisse aluskapi allservas?

Paljud lähtuvad eeldusest, et varbaruum — kitsas vertikaalne riba, mis jääb põranda ja aluskappide vahele — peab olema samas toonis, mis köögikapid ise. Aga mis siis, kui su kapid ei ole kõik ühte värvi? Või kui soovid köögile pisut põnevamat ilmet anda? Üks hea võimalus on kasutada mingit kolmandat materjali, mis kõik kapid üheks seob: näiteks, kui su köögiseadmed või käepidemed on roostevabad, siis on roostevaba teras varbaruumi jaoks ideaalne kattematerjal, mis aitab kogu köögi visuaalselt üheks tervikuks siduda.

LOE LISAKS: