Kui pikid rooside vahele sobivaid püsikutest aktsenttaimi, annab see su aiale tõeliselt elegantse ilme ning toob rooside ilu veelgi enam esile. Paljudest kaaslastaimedest on kasu ka roosikahjuritega võitlemisel. Toome vsiinkohal välja roosidele kõige sobivamad paarilised:

Salvei. Salvei pikad püstised õiekobarad loovad roosi ümarate õitega kena kontrasti. Salvei talub ka väga kuuma ja päikeselist kasvukohta ning selle õied on tõelised liblikamagnetid. Salveide valik on väga lai, kuid üks kindlamaid ja kauneimaid salveide hulgas on kõnnusalvei ja selle erinevad sordid, näiteks „Rhapsody in Blue“.

Foto: pattynwalter/Flickr.com

Harilik apteegitill. Mõne rohenäpu jaoks aga tähendavad roosid palju enamat kui lihtsalt silmailu. Roosidel on oma koht ka taimeravis, seda nii tänu nende C vitamiini sisaldusele kui seedimist ja und soodustavatele omadustele. Kui kasvatad roose ravimtaimena, siis miks mitte lisada neile kaaslaseks söödavaid ja kasulikke taimi. Üheks selliseks toredaks ja seejuures väga ornamentaalseks taimeks on apteegitilli kultuurvormid, näiteks harilik apteegitill „Giant Bronze“. Selle pronksja värvusega sulgjad lehed on roosipeenras tõeliselt pilkupüüdev lisand. Taime lehed, mugulad ja seemned on söödavad. Lisaks meeldib apteegitill kõikvõimalikele kasulikele putukatele ja hea õnne korral võib juhtuda, et tema vartele muneb oma munad meie rahvusliblikas pääsusaba, kelle uhkete röövikute toimetamist on hiljem tore jälgida.

Foto: Wee Keat Chin / Flickr.com

Puju. Hõbedaste lehtedega taimed loovad roosidele tõeliselt suurepärase tausta. Näiteks koirohu ja hõbepuju hübriid „Povis Castle“, mille lehed on säravalt hõbedased, lõhestunud, peaaegu pitsilised või Schmidti puju „Nana“ oma sulgjate hõbedaste lehtedega. Puju vajab head drenaaži ja kuiva ja päikeselist kasvukohta, just nii nagu roosidki.

Foto: Pxhere

Neiusilm. Rohenäpud, kelle südame on võitnud antiikroosid, on tihtipeale hädas sellega, et nende imeliselt lõhnavad kaunitarid õitsevad väga lühikest aega. Hea nipp õiteilu pikendamiseks on istutada roosipõõsaste ümber neiusilma taimi. Neiusilm õitseb lakkamatult kesksuvest külmadeni, kõige õierohkemad kuud on juuli ja august. Neiusilmade hulgas leidub nii üheaastaseid kui ka püsikuid. Nad kõik armastavad päikest ja eelistavad lahjat ja kuivemat pinnast.

Foto: Pixabay

Helmikpöörised. Helmikpööriste õhkõrnad õievarred on roosipõõsaste vahel imearmsad, kuid taime peamine ilu peitub tema uhketes lehtedes. Helmikpööriseid on saadaval väga erinevaid, peaaegu mustadest kuni ererohelisteni välja, mõne sordi lehed on punakad, mõned kirjud, mõned sünkjalt sügavlillad. Pehme tooniga „Marmalade“ on rooside vahel tore aktsenttaim, põhiliselt punaselehelisel puhmal on sekka ka rohelisi ja aprikoosi värvi lehti. Teine suuepärane sort on „Velvet Night“, mille kaunid purpurmustad suured soonilised lehed on kergelt metalse läikega, väikesed õied on roosakasvalged. Nii nagu roosidki, nii eelistavad eriti just tumedalehelised helmikpöörised päikeselist kasvukohta.

Foto: Pixabay


Siilikübar. Ka siilikübarad on roosipeenras toredad. Ja nendegi puhul ei pea piirduma ainult kõige tuntuma roosaõielise sordiga. Elavda oma roosipuhmaid „Kismet Intense Orange“ säravoranžide õitega või lisa põnevust sordiga „Greenline“, mille rohelised täidisõied on keskelt tumeda südamikuga, kroonlehed aga valkjad.

Foto: Pixabay

Floks ehk leeklill. Roosid võivad ju olla üheks kõige populaarsemaks lõikelilleks, kuid eriti uhke lillekimbu saab roosidele flokse lisades. Floksid on meie vanaema aedade lill ning kindlasti toob flokside lõhn nii mõnelegi meist rõõmsad lapsepõlvehetked meelde. Floksisortide valik on pea et lõputu. Õitsemine jääb suve teise poolde ja värviline õieilu kestab esimeste öökülmadeni.

LOE LISAKS: