Aasta Tehasemaja konkurss on saanud iga-aastaseks sündmuseks, mille peamine eesmärk on tunnustada parimaid puidust tehasemaju ja propageerida puitehitust tervikuna. Kokku osales sel aastal konkursil 39 Eesti ettevõtete toodetud puitmaja, mis on paigaldatud Norra, Rootsi, Fääri saartele, Jaapanisse ja Eestisse.

Konkursi võidutöö, Kodumaja (KM Element OÜ) ehitatud Kodumaja kortermajade kompleks koosneb kolmest, kokku 97 korteriga, 5-korruselisest kortermajast suletud brutopinnaga 8606 m2. Hooned on ehitatud tehases valmistatud puitkarkass ruumelementidest. Korterite planeeringute juures on kasutatud lahendusi, mis loovad esteetilised, avarad, valgusküllased ja lihtsa skandinaavialiku funktsionalistliku joonega korterid. Iga korter on varustatud elutuba pikendava rõdu või terrassiga.

Foto: Jesper Snekkestad, KM Element OÜ / Kodumaja

Konkursi žürii hinnangul on võidutöö tõeline premiumklassi toode, mida iseloomustab ruumiline läbimõeldus, kõrge insenertehniline tase ning arhitektuurne terviklikkus. Hoone rõdude puhul on kasutatud kolme erinevat konstruktiivset lahendust ning kandekonstruktsioonides on omavahel hästi kombineeritud erinevaid materjale. Kompleks loob ühtse ja liigendatud keskkonna, kus on läbimõeldult ära kasutatud kogu ruumiline ressurss (loodud mänguväljakuid ja rohealasid).

Kodumaja tootearenduse direktor Elar Vilt lausus auhinnagalal, et positiivne tunnustus on alati suur au ning on rõõm, kui oma sektori inimesed ja ettevõtted teineteise saavutusi hindavad. „Kodumaja ja kindlasti ka teiste puitmajatootjate eesmärk on teha kvaliteetset toodet ning pakkuda kliendile parimat tulemust. Kui klient ja partnerid on rahul, siis on järelikult töö vilja kandnud ja täkkesse läinud,“ sõnas Vilt. Kuigi Kodumaja võidutöö on püstitatud Norras, on Vildi sõnul ikkagi tähtis, et tegu on Eesti majaga. „Eksportiva majatootjana esindame oma projektidega välisriikides nii tervet Eesti ehitussektorit kui kogu riiki. Loodetavasti õnnestunud projektid toovad rahulolevaid kliente veelgi juurde ja aitavad eksporti kasvatada,“ lisas ta.

Aasta Tehasemaja 2018 auhinnad andis üle Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist ehituse asekantsler Jüri Rass, kes tõi puitmajatootjaid esile, kui head näidet ehitussektori tootlikkuse tõhustamisest ja edasipüüdlikkusest. „Laiem maailm liigub üha enam tehaste ja tootmise digitaliseerimise ning automatiseerumise suunas. Siin on tehases valmistatud puitmajad parimaks näiteks — aina rohkem hoone ehitusprotsessist tehakse ära kontrollitud tingimustes. See tagab nii parema ehituskvaliteedi kui madalamad kulud hoone püstitamiseks.“ Rass kiitis puitmajatootjaid ka jätkuvalt eduka ja eesrindliku eksportööri rolli eest.

Aasta tehasemaja žüriisse kuulusid TTÜ Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, Ehitiste projekteerimise instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Markus Kaasik ja Veronika Valk-Siska ning ajakirjanik Eva Kiisler.

Parimad tehasemajad valiti kokku kuues põhikategoorias:

Üldvõitja + parim puitkarkassmaja — Kodumaja (KM Element OÜ), kortermajade kompleks Norras Tønsbergis

Parim käsitööpalkmaja — Hobbiton Home OÜ, eramu Haapsalus

Parim masintoodetud palkmaja — Finnlog OÜ, suvemaja Läänemaal

Parim väikeehitis — Huuden OÜ, aiamaja Tartumaal

Parim erilahendus — Timbeco Woodhouse OÜ, fassaadielemendid kaubanduskeskusele

Täiendavalt anti nii žürii kui ka sponsorite poolt välja mitmeid eripreemiad:

Parim eramu — Happy Home (HH Prefab OÜ), CLT-st eramu Viimsi vallas

Parim avalik hoone — EstNor OÜ, lao- ja kontorihoone Rootsis

ISOVER Energiatõhusaima hoone eripreemia — Matek AS, TTÜ ühiselamu renoveerimisprojekt

Raitwood puidukasutuse eripreemia — Nordic Houses KT OÜ, suusakeskuse külalismaja Norras

Akzo Nobeli eripreemia parima värvilahenduse eest, VELUX-i eripreemia parima valguslahenduse eest ja Monieri eripreemia „Parim kivikatus tehasemajal“ — Hobbiton Home OÜ

ESSVE eriauhind — EstNor OÜ lao- ja kontorihoone Rootsis

Tervemaja OÜ eripreemia õhupidavaimale hoonele — Sense OÜ eramu Lääne-Virumaal

Moodnekodu.ee lugejate eripreemia — Q-haus Baltic OÜ, Tagurpidi Maja Tartumaal

Palju õnne kõikidele võitjatele!

Auhinnagala toimus 4.aprillil ehitusmessi “Eesti Ehitab” avapeo raames ja auhinnad andis üle MKM ehituse asekantsler Jüri Rass.

Konkursi sponsorid: Akzo Nobel Baltics AS, B&B TOOLS ESTONIA AS/ESSVE, Viking Window AS, Raitwood, Tervemaja OÜ, SIGA Cover AG, ISOVER Saint-Gobain, Monier OÜ, Optimera Estonia AS/Ehituse ABC, Ruukki, Tyvek, Velux.

Teiste Aasta Tehasemaja 2018 konkursil osalenud objektidega saad veelkord tutvuda SIIN.