Al-Nuri suur mošee, Mosul, Iraak

See mošee oli Mosuli linnale iseloomulik sümbol aastakümneid. Iraagi sõjaväe avaldatud õhufotode põhjal mošeed enam pole. Nimelt hävitas selle terrorirühmitus ISIS, kui nende väed linna tungisid ja seda vallutada püüdsid. ÜRO inimõiguste nõukogu peab mošee hävitamist sõjakuriteoks.

Ajalooline mošee ehitati 1171. aastal ühe islamimaailma suure sõjakomandöri Nur al-din al-Zangi eestvedamisel. 12. sajandil oli Nur al-din al-Zangil ja islamil sellel piirkonnas märkimisväärne võim. Lisaks oli ta mees, kes imetlesid paljud džihadistid. Iroonilisel kombel plaanis ISISe liider Abu Bakr al-Baghadadi sinna mošeesse rajada enda kalifaadi.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


The Hall of Nations, New Delhi, India

Tegu oli tegelikult hoonete kompleksiga, millest üks — Hall of Nations — oli suurim. Hoone valmis 1972. aastal ja sellega tähistati riigi iseseisvuse 25. aastapäeva. Seda peeti piirkonna kõige ikoonilisemaks hooneks. Hoone disaini mõtles välja Raj Rewal, kelle looming on ka New Delhis asuv World Bank. 1989. aastal autasustas India arhitektide liit Rewalit kuldmedaliga.

Miskipärast arvati, et hoone ei vaja säilitamist ning kohalike suureks meelehärmiks võeti see maatasa ning selle kohale kerkib tulevikus näitustekeskus.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Robin Hood Gardens, London, Inglismaa

See jubeda välimusega hoone valmis 1972. aastal ja selle projekteerisid abielupaarist arhitektid Alison ja Peter Smithson. Hoone ehitati sotsiaalmajaks ja sellel on omapärased nii-öelda taevatänavad ehk siis näiteks teisel või kõrgemal korrusel olev piklik ja ühiskondlikult kasutatav rõdu. Selle mõte oli soodustada majaelanike omavahelist suhtlemist. Hoone lammutatakse lõplikult 2019. aastaks. Osa hoonest on juba lammutatud, aga teises osas elavad veel inimesed, kes paigutatakse ümber.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Georgia Dome, Atlanta, Ameerika Ühendriigid

Hoone ehitati 1992. aastal ja see oli ainus ehitis kogu maailmas, milles korraldati olümpiamängud, Superbowl ja Final Four. Avamise ajal oli see suurim katusega staadion. Georgia Dome’is leidis aset rohkem kui 1400 üritust ja seda külastas kokku ligikaudu 39 miljonit inimest. 2010. aastal aga teavitati, et Georgia Dome’ist lõunapoole ehitatakse eemaldatava katusega uus staadion. Georgia Dome’i endisel kohal asub praegu hotell, parkimisplats ja roheala.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Nara Dreamland, Jaapan

Kui Nara Dreamland 1961. aastal avati, arvas Kunizo Matsuo, et Jaapani versioon Disneylandist oli valmis. Kuigi Nara Dreamlandis polnud hiiglaslikku Miki hiirt, siis olid seal näiteks puidust Ameerika mäed ja Okasroosikese loss. Nara Dreamland läks aastate jooksul pankroti, kui Disney ja Universal Studios avasid Osakas ja Tokyos oma lõbustuspargid. 2006. aastal sulges Nara Dreamland uksed ja kinnisvarafirma ostis maa ära. Eelmisel aastal võeti lõbustuspark maha.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Kellingley Colliery Tower 2, Põhja-Yorkshire, Inglismaa

Selles kohas hakati kivisütt kaevandama 1965. aastal ja firmast nimega Kellingley Colliery sai mõne aja jooksul suurim kivisöekaevandus Inglismaal. 1990. aastatel töötas seal rohkem kui 2300 kaevurit. Kaks peamist šahtkaevu on mõlemad ligi 800-meetri kõrgused. Ühel külmal 2015. aasta novembrikuisel hommikul võeti teine torn ehk Tower 2 maha. Seda tulid vaatama ka paljud endised kaevurid, kes seal kunagi töötasid.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Kosciuszko sild, New York, Ameerika Ühendriigid

Algselt kandis sild Meekeri puiestee silla nime. Sild ühendas Brooklyni ja Queensi ligi 80 aastat, kuni vana sild lasti õhku. Uus sild sai nime Poola sõjaväejuhi Tadeusz Kosciuszko järgi, kes andis suure panuse Ameerika iseseisvussõjas.

Kuigi paljusid muid hooneid jäädakse taga igatsema, siis seda silda ei taha küll keegi tagasi. Kui see sild ehitati, tohtis sealt päeva jooksul üle sõita vaid 10 000 autot. Seetõttu oli see paljude autojuhtide õudusunenägu.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Valge hoone, Phnom Penh, Kambodža

Vahemikus 1953—1970 suurenes Phnom Penhi rahvastik 370 000 inimeselt ühele miljonile. Kuningas Sihanouk otsustas, et seetõttu on vaja ehitada odavaid kortermaju ja teiste seas ehitati ka Valge hoone nime kandev kortermaja. Tegemist on ikoonilise näitega New Khmeri arhitektuurist. Samuti oli see esimene mitmekorruseline eluhoone Kambodža vaestele ja keskklassile. Hoone mahutas umbkaudu 2500 inimest, kelle hulka kuulusid ka muusikud ja riigiteenistujad. Viimastel aastatel kuulutati hoone ohtlikuks ja kui 492 korteriomanikku olid nõus oma vara müüma, võeti ehitis lõpuks maha. Sellele kohale ehitatakse luksuslik kortermaja.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele


Sony hoone, Tokyo, Jaapan

Hoone avati 1966. aastal ja selle projekteeris Jaapani arhitekt Yoshinobu Ashihara, kes ühtlasi projekteeris ka Komazawa spordisaali. Sony hoone asus uhkes Ginza naabruskonnas ja see oli hea näide postmodernistlikust arhitektuurist. 2017. aastal otsustas Sony hoone maha võtta ja kuigi lammutamistööd käivad, siis mingile osale hoonealusest pinnast on rajatud roheala. Sony plaanib ehitada uue pilvelõhkuja 2022. aastaks.

Allikas: edition.cnn.com