Uurida tuleks eelkõige lehtede kinnituskohtasid ja lehtede aluseid, kuna kahjurputukad armastavad end peita. Sealt võib leida nii lehe- ja villtäisid, kasvuhoonekarilasi, punast kedriklesta jt. Tähelepanu tuleks pöörata ka noortele taimeosadele, õitele ja õienuppudele, sest need koed on mahlakamad ja putukad pääsevad neile kergemini ligi.

Kindlasti on soovitav jälgida lehtedel-õitel esinevaid täppe, plekke ja kühmukesi, kuna need aitavad viidata kahjurputukate olemasolule. Kui tuua koju mõni uus taim või lõikelill, siis tasub mõnda aega taimi hoolikamalt jälgida.

Kahjurputukad

Kahjurputukate rünnakut aitab ennetada toalille lehtede aeg-ajalt toasooja veega pesemine. Enne kui kangete taimekaitsevahenditega tõrjumist alustada, võib proovida ohutumaid võtted. Näiteks kilptäid saab lihtsamalt lehelt eemaldada, kui neid eelnevalt tupsutada toiduõlisse või piiritusse kastetud vatitikuga. Alpikannilesti ja lehetäisid saab tõrjuda neid regulaarselt näpuga laiali litsudes, kuid olema peaks ettevaatlik, et taime mitte vigastada. Lendavaid putukaid saab püüda liimpüünistega. Pritsimisvedelikuna võib kasutada rohelise seebi-piirituselahust või taimseid leotisi segatuna rohelise seebiga.

Kui kahjureid esineb rohkem või lausa massiliselt, tuleb siiski kaaluda keemiliste taimekaitsevahendite kasutuselevõttu. Nende kasutamisel tasub aga kindlasti jälgida juhiseid ja ohutusnõudeid. Kui kahjurite tõrjumine ei tundu enam võimalik või pole efektiivne, siis tuleb kahjurist tabanud taimest loobuda ja ta ära visata või põletada.

Hahkhallitus

Kui lehtedel, lehevartel, õievartel ja õienuppudel on hallikaspruunid märjad laigud, on tegu hahkhallitusega. Haigestunud taimeosad pehmenevad ja hakkavad mädanema, kattuvad koheva tolmava hallituskorraga. Kõige enam kahjustab haigus roosi, krüsanteemi, levkoid, begooniat, alpikanni ja priimulat.

Ennetamine:

1. Väldi suurt õhuniiskust

2. Hoia ära temperatuuri kõikumine

3. Ära liialda lämmastikuga

4. Mitte kasta liiga tihti

5. Võimaldada palju valgust

Tõrje:

1. Kõrvalda kohe haigestunud taimeosad

2. Haigestunud taimi pritsida spetsiaalsete tõrjevahenditega

Jahukaste

Jahukastele viitavad lehtede pealmisele pinnale, õievartele ja õienuppudele tekkinud väikesed jahukad laigud. Hiljem katavad laigud suure osa lehepinnast. Nakatanud koed tumenevad ja kuivavad.

Ennetamine:

1. Taimed õige vahekaugusega

2. Vähendada õhuniiskust

Tõrje:

1. Kõrvaldada haiged lehed ja hävitada

2. Vältida tuuletõmbust ja järske temperatuuri muutusi

3. Pritsida taimi spetsiaalsete tõrjevahenditega

Allikas: Hansaplant.ee