See on ka põhjus, miks on ülioluline enne viimistlust kodu värvivalik hoolikalt läbi mõelda. Värvide tundmine pole küll keeruline, kuid sellele vaatamata on mõistlik meeles pidada erinevaid nõuandeid.

Mõtle, millist meeleolu soovid luua? Millised värvid aitavad seda saavutada?

Unusta trendid ja usalda oma intuitsiooni. Mõtle erinevatele värvidele ja sellele, mis tunde need sinus tekitavad. Kas tunne on pigem rahustav või närviline? Et kodu oleks tasakaalukas ja rahulik koht, on oluline valida ka vastavad värvid. Kui oled leidnud enesele sobivad toonid, piiritle enese jaoks mitu erinevat värvi ühte ruumi panna plaanid. Soovitatav on kombineerida kolme kuni nelja värvi. Kui värve on liiga palju, võib ruum muutuda kirjuks ja närviliseks.

Värv toimib peamisel kolmel moel: aktiivsel, passiivsel ja neutraalsel. Vaatame lähemalt, kuidas üks või teine värvus üldiselt interjööris mõjub:

Punane tõstab ruumi energiataset. See on intensiivne ja ergutav värv. Punane on hea valik, kui soovid, et ruumisviibijad oleksid sotsiaalsed ja energilised. Kui kasutad punast värvi elu- või söögitoas, toob see inimesi teineteisele lähemale ja elavdab vestlust. Räägitakse, et punane värv tõstab vererõhku ning kiirendab hingamissagedust ja südametööd. Seetõttu valivad ka paljud punase värvi just magamistuppa, mis annab ruumile hämaras valguses romantilisena mõjuva kuma. Ruum tundub rikkalik ja elegantne. Kuigi romantikale võib punane värv kasuks tulla, siis puhata on parem mõnesse rahulikumasse tooni mähitud magamistoas.

Veripunane muudab mõned inimesed närviliseks ning kutsub esile viha ja vaenulikkust. Seetõttu peaks veripunast vältima ja seda mitte kasutama peamise toonina.

Kollane kutsub esile rõõmu ja positiivsed emotsioonid. See on suurepärane värv kööki, söögituppa ja vannituppa. Kollane annab jõudu ja tõstab tuju. Kollane värv sobib hästi ka koridori, sest see muudab ruumi külalislahkeks ja rõõmsaks. Olenemata kollase tooni rõõmsameelsetest nootidest, pole see põhitooniks hea valik. Uuringud näitavad, et inimesed kaotavad kollase tooniga ruumis kiiremini enesevalitsuse. Lisaks räägitakse, et beebid nutavad kollastes toonides interjööris rohkem. Suures koguses tekitab kollane toon viha ja mõjub ärritavalt. Samas usutakse, et kollane värv ergutab närvide tööd ja puhastab keha.

Sinine alandab vererõhku ning südamelöögi- ja hingamissagedust. Seetõttu peetakse sinist tagasihoidlikuks ja rahulikuks värviks. Võib-olla just seetõttu soovitatakse sinist kasutada magamistoas ja vannitoas. 
Pastelne sinine näib kaunina, kuid valgusvaeses ruumis võib see mõjuda pigem külmana. Seetõttu on oluline sinist tasakaalustada soojemate heledate toonidega, milleks võivad olla ka heledates värvides mööbliesemed ja kardinad. Tumesinine toon võib muuta inimesed pigem mõtlikuks ja kurvameelseks. Seetõttu pole mõistlik tumesinist ruumi peamise toonina kasutada. Seda eriti elutoas, söögitoas või köögis, kus viibitakse kauem.

Rohelist peetakse kõige rahulikumaks tooniks. Kombinatsioon sinisest, rohelisest ja kollasest sobib pea igasse ruumi. Köögis mõjuvad rohelised toonid pigem jahedamalt. Elutoas mõjub roheline värvus aga lõõgastavalt, kuid sellel on ka piisavalt soojust. Kui kasutada rohelist tooni sisekujunduses põhitoonina, on sellel rahustav mõju. Arvatakse, et see vähendab stressi ja aitab inimestel rahuneda. Samuti pidavat roheline toon mõjuma hästi viljakusele, mistõttu on ta hea valik ka magamistuppa.

Lilla oma tumedamates varjundites mõjub rikkaliku ja elegantsena. Seda seostatakse luksuslikkuse ja loomingulisusega. Lillat värvi sobib kasutada ka aktsentvärvina või lisades seda interjööri natukese haaval näiteks mõne kapi või patjade näol. Heledamad toonid nagu lavendli- või sirelilillad mõjuvad sama värskendavalt nagu helesinine, kuid ilma riskita, et tulemus võib saada liiga külm.

Oranž mõjub ergutava ja entusiastlikuna. See on energiline toon, mis sobib näiteks trenniruumi, aga ka ruumi, kus käib loov tegevus. Kindlasti ei sobi oranž aga elu- või magamistuppa, sest see pole rahustava mõjuga. Vanades kultuurides usuti, et oranž värv tervendab kopse ja tõstab energiatasemeid.

Neutraalsed toonid (must, hall, valge, pruun) on baastoonid, mida kasutavad kõik sisekujundajad. Kord on need moes ja siis jälle mitte. Neutraalsete toonide kasulikkus seisneb aga nende paindlikkuses: heledam on helgem, tumedam on rahulikum. Must on väikestes kogustes suurepärane aktsentvärv. Mõnede spetsialistide arvates vajab lausa iga ruum törtsukest musta, sest see annab asjadele lõppviimistluse.

Allikas: freshome.com

LOE LISAKS: