Soojad toonid

Soojade toonide hulka kuuluvad oranžid, punased, kollased ja nendele lähedased toonid. Oranžikad toonid seostuvad soojadele elementidega nagu kuumus ja päikesepaiste. Visuaalselt näivad soojad toonid justkui oleksid nad lähedal, mistõttu kasutatakse sooje toone sageli suure ja steriilse ruumi hubasemaks muutmiseks. Kui soovid muuta avara magamistoa soojemaks ja intiimsemaks, proovi sooje toone nagu terrakota või karamellivärv.

Külmad toonid

Külmade värvitoonide hulka kuuluvad sinine, roheline ja helelilla. Külmad värvid mõjuvad pehmelt ja rahustavalt. Kui soojad toonid meenutavad soojust ja päikesepaistet, siis külmad toonid manavad silme ette pigem taeva, vee, lume ja jää. Erinevalt soojadest toonidest usuvad paljud värvispetsialistid, et külmad toonid muudavad ruumi visuaalselt suuremaks. Näiteks kui soovid pisikese magamistoa muuta visuaalselt suuremaks, proovi helesinist ja see tundub hoobilt avaram.

Milliseid emotsioone värvid tekitavad?

Sooje toone seostatakse kõrgenenud emotsioonide ja kirega. Samuti ka mängulisuse ja rõõmuga. Proovi mõelda erkoranžile või sügavpunasele. Soojad toonid võivad olla ka stimuleerivad ja need sobivad ruumidesse, mida kasutatakse palju, ning kus on vajalik mõttetöö või suhtluse ergutamine — näiteks on nad omal kohal söögitoas, elutoas või kodukontoris.

Külmad toonid muudavad inimesed rahulikuks, puhanuks ja värskeks. Need võivad tekitada isegi teatud mõttes meditatiivset efekti nagu lendleksid sinises taevas pilvede vahel. Seetõttu kasutatakse külmasid toone sageli magamistoas või vannitoas.

Valgus ja temperatuur

Värvid võivad tekitada inimesele soojema või jahedama tunde. Kui elad kliimas, kus on aastaringselt kuum ilm, võiksid eelistada külmemates toonides sisekujundust. Kui soovid aga kodus tunda end soojemalt, võiksid ka interjööri kujundada soojades toonides.

Tasakaal

Oluline on pidada meeles, et ruumi kujundamisel võid valida värve nii soojade kui ka külmade toonide seast. Ei pea piirduma ainult külmaga või soojaga. Oluline on saavutada tasakaal.

Asju ja värve valides võiksid mõelda, milliseid tundeid iga ruum võiks esile kutsuda. Kas ruum võiks tunduda õhuline ja kerge või hoopis hubane ja soe? Kui tead, mis vahe on soojadel ja külmadel toonidel, oskad paremini oma soove ellu viia ja värve valida.

Allikas: thespruce.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid