Järgnevalt toome välja kolm lihtsat nippi, kuidas igaüks saab looduslike viimislusvahenditega puitu töödelda ja värskendada.

Õlitamine

Kui soovid õlitada varem töötlemata (eriti pehmet) puitu, kork- või loodulikust kivist põrandaid, siis kasuta tugevat puiduõli. See sobib ka suuremat tugevust nõudvatele mööblipindadele (näiteks kirjutuslaud, köögitasapinnad). Õliga viimistlemine tugevdab puidu pindmist kihti ja muudab selle siidjalt läikivaks ning vetthülgavaks.

Puitpõrandate õlitamiseks on neid oluline viimistleda nii, et kattekiht jääks difuusne ehk veeauru läbilaskev. Selleks tasub kasutada näiteks spetsiaalset põrandaõl, mis tungib hästi puidu pooridesse, moodustades nii ühtse tugeva pealispinna. Õli puhul on põranda kaitsekiht difuusne, see ei pragune ja vajadusel saab kulunud kohti lokaalselt uuendada. Pind jääb hästi hooldatav ja sarnaselt tugeva puiduõliga töödeldud pindadele vetthülgav.

Kuidas loodusliku põrandaõliga puitpinda viimistleda?

SOBIVAD TÖÖRIISTAD — Kõige parem on põrandaõli pinnale kanda laia pintsli või spetsiaalse tekstiiliga kaetud otsaga õlitamislabidaga.

ÕLITAMINE — Pind peab olema varem töötlemata, puhas, kuiv ja imav. Temperatuur ruumis peaks olema vähemalt 10˚C. Enne suurema pinna õlitamist võib teha prooviruudu, et näha, kuidas konkreetse puidu puhul värvus muutub. Enne nõu lahtitegemist tuleb seda loksutada.

1. Eeltööd
Töötlemata puidupind puhastada, lihvida, teravad servad ümardada ja pind tolmust puhastada. Vaigused kohad tuleb puhastada alkoholiga.

2. Põhikiht
Tugevasti imavatel pindadel (okaspuud, kork, vähe põletatud saviplaadid jm) tuleb esimene kiht õlitada küllalt rikkalikult, et õli saaks üle kogu pinna ühtlaselt sisse imenduda. 10-20 min järel tuleb kontrollida, kas õli on kohati täielikult puitu imendunud. Neid kohti tuleks kohe uuesti õliga katta. Lõpuks 20–30 min pärast tuleb kõik õli ülejäägid põrandalt hoolikalt pehme lapiga ära pühkida nii, et põrandal ei jää näha läikivaid pindu. Kogu põrand peab jääma ühtlaselt siidmatt.

3. Teine vahekiht / lõppkiht
Põrandaõli lahjendamata, õhukeselt ja ühtlaselt põrandale kanda. Ka siin tuleb peale 20-30 min imendumist kõik õlijäägid põrandalt põhjalikult eemaldada. Eriti tuleb jälgida oksarikast puitu — oksakohtadel võib pind liigse õli korral erineva läikega jääda.

4. Lõpptöötlus
Selleks, et põranda kulumiskindlust suurendada on soovitav see katta õhukese põrandavaha või karnauubavaha emulsiooni kihiga. Õlitatud pind on 20˚C juures kuiv ja uuesti töödeldav 24 tunni pärast. Niiske ja külm õhk võivad kuivamist oluliselt pikendada. Kuivamisaeg võib olla pikem ka parkaineterikka puidu (nt tamm) puhul või juhul kui õli on liiga paksu kihina pinnale jäetud.

HOOLDUS

Õlitatud põrandaid tuleks vähese määrdumise korral puhastada ainult leige veega ning ilma puhastuslisanditeta, rasvu eemaldavaid puhastusaineid ja kuuma vett ei tohiks kasutada. Suurema mustuse korral on soovitav põrandat puhastada leiges vees lahustatud oliiviõliseebiga, mis põrandat ka õlitab. Tugevamalt kuluvatel kohtadel, kus siidmatt läige hakkab kaduma, tuleks põrand puhastada pesukäsnaga ilma oliiviõliseepi kasutamata. Suuremate pindade puhastamiseks võib kasutada ka 2,5%- list soodalahust. Reeglina tuleb peale sellist puhastamist põrand värskendamiseks uuesti üks kord üle õlitada.

Vahatamine

Lisaks õlitamisele saab puitpindu viimistleda, eelkõige kaitsta, vahatamisega. Puitpõranda ja mööbli tõhusaks vahatamiseks sobivad hästi põranda- ja karnaubavaha. Viimast kasutatakse sageli pärast õlitamist, sest see täidab lisaks õlile puidu pooride pealispinnad ja moodustab pinnale kaitsva kihi mustuse ja vee vastu. Karnaubavahaga töödeldud põrand jääb samas veeauru liikumisele avatud ehk hingav, mis on puitpõranda loomulikkuse säilimiseks oluline.

Põrandavaha on eriti sobiv suuremat kulumiskindlust nõudvatel pindadel nagu põrandad, uksed, trepikäsipuud, mööbel. Vahatatud pind jääb siidmati läikega, hingav, vetthülgav, mustust mittekoguv ja antistaatiline. Kulunud või rikutud kohti saab täpselt kulumise piirides parandada. Suurematel pindadel on soovitav kasutada vaha pinnalekandmiseks ja poleerimiseks poleerimismasinat.

Toonimine

Nii õlisid kui vahasid on võimalik viimistlussalongis looduslike pigmentidega toonida ning ehituspoodides ja põrandasalongides leidub ka valmis toonitud õlisid. Seega saab vanale või igavaks muutunud puidule anda kas täiesti uus toon või juba kulunud värvi värskendada. Vastavalt pindade kulumisastmele toonitakse vaha pigem ainult mööblile ja tööpindade, õlisid toonitakse aga nii mööblile, tööpindadele kui ka põrandatele.

Allikas: Safran, safranblogib.tumblr.com

LOE LISAKS:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid