Margit: Oma lapsepõlvest mäletan valget lund ja õdusaid jõuluõhtuid — alati oli süüdatud palju küünlaid. Siin, Põhja-Carolinas, sellist luksust ei ole, sest paksu lumevaipa näeb sealkandis väga harva. Adventi siin ei tähistata, piparkooke ei tehta — nende asemel on heledad jõuluküpsised — ja verivorsti ei tea ammugi keegi.

Kui Eestis tuuakse jõulupuu metsast või müügiplatsilt, siis USA-s on olemas spetsiaalsed farmid, kus kasvatatakse jõulupuid. Lähed vaid kohale ja valid lemmiku välja. Kasutatakse nii päris- kui ka tehiskuuske. Meie peres on koera pärast tehispuu, kuigi rohkem meeldib ikka ehe.

Kingitustega on siin omamoodi jada: 23ndal saab kingitused vanaemadelt-vanaisadelt, 24nda õhtul toob kingid kuuse alla jõuluvana ja 25nda hommikul tehakse kingid lahti. Seejuures teavad lapsed juba ette, mida nad saavad — miks raisata raha millelegi, mida ei taheta. Nii peetaksegi kingiläbirääkimised juba varem ära. Tihti ostetakse kingitused ära nädal enne tänupühi — mustal reedel.

Laua all on kingikarp kirjaga: "Mitte avada enne 25ndat detsembrit".

Tänupühadeks viiakse ka jõulupuu tuppa ja siis hakataksegi kodusid kaunistama. Pigem saavadki pered kokku rohkem tänupühadel kui jõulude ajal.

Siin on tavaks riputada trepikäsipuule, kaminasimsile või mujale jõulusokid. Sokkide sisse pannakse detsembri algusest alates väikseid kingitusi ja kogu see sisu võetakse välja alles 25ndal detsembril. Kommi soki sisse ei panda. Hästi traditsiooniline jõuluaksessuaar on päkapikk riiulil.

Muidugi — nagu Ameerikale kohane — tabab mõnda perekonda jõuluhullus. Näiteks renditakse või ostetakse oma kodu ette täispuhutavad kujukesed ja need püsivad seal terve kuu. Muidugi eelistab enamik peresid siiski tagasihoidlikumat ja mõnusamat-kodusemat miljööd.

Üsna levinud on väga eriilmselised jõulupärjad, mida riputatakse nii välisustele kui ka akendele. Mullegi meeldib neid teha. See on lihtne ja tulemus on kena.

Jõulutäht on kõige traditsioonilisem jõululill. Viimaste aastate popp teema on 3D lumehelbekesed. Neid saab teha ise, aga ka poest osta. Hästi palju kasutatakse karda.

Meie maja ees on koonusekujulised tulukestega kaunistused. Kui lapsepõlvest on meeles tulukestega kolmnurgad aknal, siis mina kasutan valgustiga soolalampe, mis annavad hubase kuma.


LOE VEEL: