Mairika: Põhivärvideks on klassikalised jõuluvärvid: punane, valge, sinine ja roheline. Sekka hõnedast võu kuldset. Kodu ehitakse erinevate sisustuselementidega. Üheks läbivaks elemendiks on täht, mis domineerib väga palju asjades ja kohtades: näiteks tähekujulised jõuluvalgustid, padjapüürid ja pleedid.

Soomlastele on väga tähtis ka jõulutäht, jõulud ilma jõulutäheta laual ei ole nagu päris.

Ka isetegemine on au sees. Siin meeldib inimestele väga ise asju meisterdada. Näiteks on väga populaarne teha pärgasid. Ka mina ise meisterdasin sel aastal oma esimesed kolm pärga — endale ja kingituseks.

Soomlased armastavad siiani saata ka jõulukaarte.

Tähtsal kohal on kuusk. Pigem tuuakse tuppa päris kuusk, kuid tuleb tunnistada, et ka tehiskuusk kogub populaarsust.

Ûks suur erinevus eestlaste jõulutavadega on aga see, et soome lastel päkapikud (päkapikk on soome keeles tonttu) ei käi. Tonttu on lihtsalt üks tore tegelane.

Väga on moes meisterdada ise jõulukalender, mille sisse ostetakse erinevaid üllatusi ja väikseid kingitusi.

Kui rääkida jõuluajast, siis jõululaupäevale eelneval õhtul pannakse ahju Soome jõulusink, mis peab olema ahjus mimeid tunde — kui kaua, eks see oleneb muidugi suurusest. Jõuluhommik algab riisipudruga. Riisipudru sisse peidetakse üks mandel ja kes selle leiab, saab midagi soovida.

Päeval — enne söökide tegemist — käiakse kindlasti ära jõulusaunas. See on soomlaste jaoks ülimalt tähtis toiming.

Jõululauale pannakse soolaseid vorme: kaalika-, porgandi-, kartuli-, kapsa- ja maksavorm. Tehakse juustulaud ja palju süüakse erinevat kala. Kalkun on ka jõulutoit. Magustoiduks on ise tehtud jõulutähekesesaiad, piparkoogid ja glögi.

Jõuluvana toob kingitusi pärast õhtusööki. Käiakse ka surnuaial, nagu eestlastelgi kombeks.

Niisiis, tähtsaimad asjad ja tegevused jõulude ajal Soomes: valgus, kaartide saatmine ja ise meisterdamine ning saun!

LOE VEEL: