Ühtlasi räägime veidi juttu Kristaga. Tema tööst, pühadest ja muidugi raamatust endast.

Krista, palun räägi alustuseks mõni sõna endast ja sellest, mis teid Jonnaga seob.
Olen töötanud Soomes fotograafina umbes viisteist aastat ja sellest viimased kaheksa aastat teinud tihedat koostööd ajakirjaniku Jonna Kivilahtiga. Tänu talle õnnestus minulgi pääseda sisekujunduse imelisse maailma. Teeme koos lugusid Soome kaunimatest kodudest. Meil on oma kaubamärk nimega Kivilahtikeltanen ja tegutseme vabakutselistena.

Mida sa fotograafina põhiliselt pildistad ja kas sul on lemmikteemasid?
Põhiliselt pildistangi kodusid ja sisekujundust, kuid väga südamelähedased on ka inimeste jäädvustamine ja elustiili teemaline fotograafia.

Kuidas tulite mõttele panna kokku raamatusari ”Happy Homes”?
Algne idee tuli Jonnalt. Tema soov oli, et teeksime ühe raamatu asemel terve sarja. Olime ka varasemalt ühe raamatu välja andnud. Seejärel esitlesime hullumeelset ideed Cozy Publishing kirjastusele ja õnneks tulid nad mõttega kaasa. Nii hakkasimegi aasta tagasi esimest Happy Homes raamatut tegema. Happy Homes Hideaways, kus näitame erisuguseid suvekodusid, avaldati sel kevadel, ja Happy Homes Christmas nägi ilmavalgust oktoobris. Kolmas raamat sellest sarjast ilmub 2018. aasta kevadel. Nime jätame veel saladuseks.

Millisele lugejale ”Happy Homes” suunatud on?
Selle võiksid kätte võtta kõik, kes huvituvad sisekujundusest ja kellele meeldib unistada.

Kas Sul on vastilmunud raamatus ka mõni lemmikkodu ja miks?
Kõik selle raamatu kodud on mulle väga armsaks saanud. Iga kodu koos oma pererahvaga on imelise elamuse pakkunud ja meelde jäänud.

Kuidas te nende kodudeni jõuate?
Kodude leidmine on puhtalt Jonna pärusmaa. Kõik see on tema aastatepikkuse töö tulemus. Jutt liigub tutvuste kaudu, üks soovitab teisele ja nii see käib. Jonnaga võetakse palju ka otse ühendust — inimesed ise pakuvad oma kodu pildistamiseks. Selle eest oleme väga tänulikud.

Sina oled tegelikult Eestist pärit, aga pikalt Soomes elanud. Kas eestlased ja soomlased suhtuvad jõuludesse kuidagi erinevalt? Võtame näiteks kaunistamise, kinkide tegemise ja ostuharjumused?
Sellele küsimusele on mul keeruline vastata, sest puudub võrdlusmoment. Eestis olen kahjuks veetnud ainult ühed jõulud — need olid lapsepõlves Saaremaal. Kipun arvama, et ehk ei erine see enam oluliselt Soome tavadest. Meil võetakse kaunistamist kergemalt, kuna jõule on siin tähistatud pikemat aega ja traditsioon seetõttu tugevamini juurdunud.

Kuidas Soomes kodusid, kontoreid ja koole pühadeks sätitakse? Kas katsetate trende või valite pigem midagi ajatut?
Kindlasti segatakse uut vanaga. Näiteks kasutatakse oma lapsepõlve-aegseid nostalgilisi kuuseehteid ja sekka midagi hoopis tänapäevasemat.

Praegu on jõuluvärvideks palju valget ja kuldset. Rohelisus tuleb kuuseokstest ja lilledest. Väga nähtaval kohal on eukalüpt, ratsuritäht, hüatsint ja lumeroos. Soomlane toob üleüldse väga palju loodust tuppa: interjööris kohtab igasuguseid oksi, mida jõulukaunistustega ehitakse. Kuusepärjad välisustel on päris popid. Või siis meisterdatakse painduvatest vitstest armas täheke. Sammal on ilus lisand klaasist küünlajala juurde.

Kuidas kiirel pühade ajal iseendaks jääda? Jaga meile soovitusi.
Arvan, et eks meil kõigil ole mingid sellised tegevused. Ise sätin telefoni hääletuks, võtan meie pere pesamuna kaissu ja siis vaatame kogupere jõulufilme.

Kui ma palun Sul nimetada kolm asja, ilma milleta jõulupühi ette ei kujuta, siis mis need oleksid?
Väga lihtne: rahu, rõõm ja tänulikkus.

Kas ja kuidas saaks Eesti lugeja enda kätte teie värske ja suurepärase raamatu?
Plaanime seda Eesti raamatupoodides pakkuma hakata, kuid seni pole asjaga veel sinnani jõudnud. Helsingis on meie teosed müügil raamatupoodides ja seeria on leitav mitmes sisustuspoes. Võite neid kohata, kui külastate näiteks Nougat Bulevardi, Mokot või Aleksanterinkatul asuvat Garage’i.

Autorid ise — vasakul Jonna ja paremal Krista.

Mida meie lugejatele soovite?
Soovime kõigile lugejatele imelist uut aastat!

LOE VEEL: