Kas puhastada kööki ja vannituba pidevalt või koristada pikemate vaheaegadega, ent siis hästi põhjalikult? Üldjuhul oleks mõistlik esimene varianti. Pideval puhastamisel ei jõua mustus kinnistuda ja sisse imbuda ning ei teki vajadust kasutada selle eemaldamiseks tugevatoimelisi ja abrasiivseid puhastusvahendeid.
Põhireegel on alati lihtne - ärge tarvitage jõudu, terariistu, karedaid küürimiskäsnu, lahuseid, pleegitusvahendeid, küünelakieemaldajat, äädikat, sidrunhapet, abrasiivseid küürimispulbreid, lihvimisvahendeid jne.
Erinevad materjalid, tekstuurid, viimistlused jne nõuavad loomulikult erinevaid hooldusvahendeid ja –võtteid.

Igapäevane puhastus

Tolmu, plekkide, sõrmejälgede, toiduvalmistamisel tekkinud pritsmete ja mööbli pinnale kondenseerunud suitsu-rasvaaurude eemaldamiseks lahustage soojas vees pisut pehmetoimelist pesemisvahendit/seepi. Pühkige pinnad-kapid-laekad niiske lapiga üle ning kuivatage seejärjel pehme kuiva lapiga. Erilist hoolikust vajavad kõiksugu nurgad.
Kui on vähimgi kahtlus, et puhastusvahend võib kahjustada eseme viimistlust, muuta värvitooni vmt, tuleks kindlasti katsetada kõigepealt mõnel varjatumal pinnal, mitte aga nähtaval kapiuksel.
Korrodeeriva toimega (happeid ja leeliseid sisaldavad) puhastusvahendid võivad lühendada metallaksessuaaride ja –valamu kaunina väljanägemise iga. Ärge jätke kraane tilkuma!
Ärge pistke niiskeid lappe ja käsnu kappi või sahtlisse kuivama, sest pidev niiskus suudab ajapikku ka parimate materjalide puhul oma töö teha.

Laminaatpinnad on kõige kergemini puhastatavad ning ei vaja mingeid erijuhised.
Puit- ja vineerpindade puhastamiseks tarvitage kergelt niisket lappi. Ärge püüdke eemaldada kangekaelsemaid plekke liiga tugevasti hõõrudes. Hõõruge ja kuivatage piki puidumustrit – nii säilitab puitpind paremini oma loomuliku ilu ja naturaalse väljanägemise.
Lakitud pindade igapäevaseks puhastamiseks võtke pehme seemisnahast lapp või käsnlapp. Kemikaalidest võib tarvitada aknapuhastusvedelikke.

Roostevabast terasest pinnad. Müügil on üpris laias valikus vahendeid - metallfassaadide, soojendusplaatide, kubude, ahjude jne tarvis. Järgige nende kasutamisel tootja juhiseid! Need on harilikult pakendil kirjas.
Kroomitud/nikeldatud käepidemed on viimistluse saanud galvaanilises vannis. Neid võib puhastada samade vahenditega kui laminaat- või puitpindu. Kangekaelsete plekkide ja kriimustuste puhul võib proovida autohooldusvahendeid.

Õhupuhastajate metallfiltrid. Enamik tänapäevaseid kubusid on varustatud metallfiltriga. Neid ei ole vaja välja vahetada, vaid nt nõudepesumasinas puhtaks pesta. Parema pesutulemuse saate, kui asetate nad masinasse vertikaalselt. Üldjuhul võiks filtreid puhastada kahe nädala tagant, ent loomulikult sõltub see ka kasutamise intensiivsusest.
Klaaspindadele sobivad täpselt samad vahendid, mida tarvitate aknaklaaside puhastamiseks.
Nii puidu kui laminaadi puhul tuleb arvestada, et nad ei kannata kõrget kuumust ja terariistu. Seetõttu tarvitage kuumaaluseid ning puidust, graniidist või plastikust lõikelaudu.

Kuidas vältida niiskuskahjustusi?

Ärge kasutage kappide-sahtlite puhastamisel aurupesurit! Surve all tulev aur tungib materjalidesse ning võib pinnad lootusetult kummi ajada.
Pühkige nii külmade kui kuumade jookide või vedelate toitude pritsmed kohe ära!

Valamu(kapi)d. Tootja on varustanud need metallpõhjaga, niisiis on need lekete kindlustatud. Veenduge, et sifoonsulgurid on tihedasti kinni. Kui neid puhastamiseks avate, pange alati veekogumisnõu alla!

Kui te ei soovi kahjustada kappe-sahtleid-tööpindu nõudepesumasina töötamise ajal tekkiva veeauruga, olge kannatlikud. Ärge kiirustage kohe pärast töötsükli lõppu nõudepesumasina ust avama, vaid laske selle sisemus maha jahtuda! Järgige masina tootjafirma soovitusi!
Sisseehitatud (integreeritud) külmikusektsioonid. Sulamisvee lekkimise vältimiseks on tootja varustanud need metallpõhjaga. Soovitame siiski sulatusprotsess kontrolli all hoida (st. jälgida, et ei tekiks ummistusi).

Kõiksugused vuugid, liite- ja ühenduskohad tuleb mööbli kokkupanekul ja kraanikausside installeerimisel väga hoolikalt tihendada, et niiskus neist läbi ei tungiks. Kontrollige nende seisundit aeg-ajalt! Kuivatage tööpinnad (eriti lamineeritud kattega pinnad!) pärast kasutamist hoolikalt, et vältida niiskuse võimalikku läbi liitekohtade pinna alla kogunemist!

Sisekliima mängib oma rolli

Puit kui looduslikku päritolu materjal reageerib temperatuuri ja õhuniiskuse muutustele paisumise ja kokkutõmbumisega. Ideaalne oleks, kui suudaksite hoida õhuniiskuse pidevalt 55-70% ning temperatuuri 18-22 oC vahemikus.
Kui õhk on liiga kuiv, kasutage õhuniisutajat või hoidke köögis keskkütteradiaatori juures lahtist veeanumat.
Uusehitistes on õhuniiskus sageli liiga suur, üle 70%. Sel puhul on tarvis head ventilatsiooni.
Õhuniiskus ja selle reguleerimiseks tarvilikud meetmed sõltuvad väga palju ka ellest, kas elate mere ääres või sisemaal.
Vältige päikesekiirte otsest langemist puitpindadele! Lakkidele on lisatud puitu ultraviolettkiirte eest kaitsvaid aineid, kuid naturaalpuit muudab päikese käes aja jooksul tugevasti värvi.
Allikas: Plaadipunkt