Korrektselt kasutades võib see disaini põhimõte interjööri visuaalselt väga põnevaks muuta, aidates seejuures ruumist terviku luua. Paljud peavad seda eduka sisekujunduse alustalaks. Loe, kui olulist rolli kontrastid sisekujunduses mängida võivad ja kuidas saaksid neid ära kasutada.

Foto Shutterstock

Kontrastide loomine värvide abil

See on tõenäoliselt kontrastide kõige ilmselgem kasutusviis ja kindlasti kõige lihtsam! See, kui kasutad ruumis täiendvärvides värviskeemi — või sellist, mis lähtub värviringi vastandvärvidest — loob kõige mõjusama mulje. Seepärast ei lähe ka musta ja valge kombinatsioon iialgi moest.

Siiski, kui su stiilieelistused on pisut värvikamad, võid kasutada selliseid kombinatsioone nagu sinine ja oranž või purpurne ja kollane.

Nii nagu kujunduse puhul ikka, pööra tähelepanu sellele, et üks kahest värvist peaks olema domineeriv ning teine peaks seda rõhutama. Näiteks: kata ühe värviga seinad ning kasuta teist tekstiilide, mööbli ja lisandite juures.

Nende jaoks, kes pole veel valmis oma ruumidesse nii teravaid kontraste lisama, on olemas üks hea võimalus üldilme mahendamiseks. Selleks pole vaja muud, kui tuua sisse mõned neutraalsed toonid. See loob silmale pinna, kus puhata ja tekitab kontrastsetele värvidele taustaplaani, mille najal need särada saavad.

Foto Shutterstock

Mängi tekstuuriga ja mustriga

Tekstuuri olulisusest võib lõpmatuseni rääkida, kuid praegusel juhul käivad need kaks kontseptsiooni — tekstuur ja kontrast — käsikäes. Sisekujunduse keeles viitab tekstuur sellele, kuidas me tunnetame seda, kuidas mingid kujunduse elemendid meile tunduvad. Näiteks kujutle, kui erinev on tunne, kui libistad käega üle pildil kujutatud jaheda ja künkliku köögi tagapinna või üle sileda lauaplaadi.

Kahe kontrastse tekstuuri kokkupanek annab ruumile visuaalset kaalu. See tähendab, et sisekujunduse erinevad detailid tõusevad paremini esile ja pälvivad enam tähelepanu. See töötab kõige paremini siis, kui kontrastseid tekstuure — ebatasane vs. sile — kasutatakse ruumiliselt lähestikku.

Kui kaalud selliste esemete kombineerimist ja tekstuuriga mängimist, proovi sobitada karmikoeline kangas sileda pinnaga mööbliesemetega. Või too tekstuurse viimistlusega valgustid esile siledatel pindadel.

Kombineeri erinevaid materjale

See samm tuleb osaliselt justkui iseenesest. Iga sisekujundus sisaldab paratamatult mõningaid erinevaid materjale. Kuid meie soovitame sellega veelgi kaugemale minna ning valida eesmärgipäraselt ruumi esemeid, mis üksteisest oma olemuselt võimalikult erinevad tunduvad.

See võib tähendada võimalikult erinevaid materjale, millest need esemed on valmistatud, või seda, millised need esemed välja näevad. Võtame näiteks mööbli. Mööbli puhul annab hea efekti see, kui kombineerida naturaalseid materjale (kivi ja puit) erinevate metallelementidega (näiteks kroom ja teras). Või kangad: vali mõned mustrilised esemed ning kombineeri neid ühes toonis esemetega.

Katseta erineva kuju, suuruse ja vormiga

Kuju ja vorm pakuvad samuti suurepärase võimaluse ruumidesse kontrastide lisamiseks. Seda pole raske mõista, kui mõtled, kui erinevad paistavad teravad nurgad siledatest ja ümardatud servadest. Sellist tüüpi kontraste kohtab kõige enam mööbli juures, kuid samuti võib seda kasutada peeglite või isegi seinale riputatavate kunstiteoste puhul.

Kindlasti tasub seda nippi kaaluda siis, kui sulle meeldib tugevalt geomeetrilistele kujunditele rõhuv esteetika, näiteks kesksajandi modernism või skandinaavia stiil. Hea lähenemine on ka eklektiline disain, mis kombineerib omavahel mitmeid erinevaid kujundusstiile. Ka väiksed plaadid ja suured plaadid loovad vastandumise efekti.

Kuid hoolimata selles, millist stiili eelistad, pea meeles, et hea tulemuse aluseks on alati tasakaal. Veendu, et taustaplaan oleks võimalikult lihtne, kasuta mahedaid värve ja lihtsaid materjale, nende najal saavad kuju ja vorm täies mahus särada.

Kontrast on sisekujunduse üheks tugevaks alustalaks. See on kujundajate salarelv, mis tagab selle, et ruum mõjub visuaalselt põnevana ja tõmbab tähelepanu, kuid moodustab samaaegselt ideaalse terviku. Nipp seisneb teadmises kus ja kuidas kontraste kasutada.

Allikas: Freshome

LOE VEEL: