1. Monet’ aed Prantsusmaal

Kui tuntud prantsuse maalikunstnik 1883. aastal Giverny’sse kolis, kuulus maja juurde hiiglaslik viljapuuaed. Oma kunstnikukäe pani aiakujundusel külge ka Monet ise, kes armastas mängida perspektiivide, sümmeetria ja rohkete värvidega.

Monet'le ei avaldanud tavapärases mõistes korrapäraseid aiad just kõige sügavamat muljet. Ta lasi lilledel oma loomulikus ilus kasvada ja ei pühendanud aia hooldamisele ega pügamisele ülemäära palju aega. Talle meeldis segada erineva kõrguse ja värvusega lilli, sealhulgas ka väga lihtsaid sorte. Nii segunevad aias lihtsad karikakrad, päevalilled, moonid, päevalilled ja roosid kallimate ja haruldasemate liikidega.

Kuigi naabrid olid Monet geniaalsele ideele rajada aeda suur tiik algusest peale vastu, ei jätnud kunstnik jonni ja tiik sündis olenemata ümberkaudsete vastuseisust. Monet hindas väga Jaapani stiilis aedu, mis inspireerisid teda tiigi ümbruse kujundamisel.

1980. aastal Tais avatud troopiline botaanikaaed on piirkonna üks olulisemaid vaatamisväärsuseid. Kahel ruutkilomeetril paiknev ala koosneb Prantsuse ja Euroopa stiilis aedadest ning troopilistest lilleaedast, kust leiab muuhulgas rikkaliku koosluse erinevaid orhideesid. Aia tõmbenumbriks on ka suur valik erinevaid palmisorte — eelkõige leiab sealt Aasia, Ameerika ja Kesk-Aafrika palmipuid, kuid esineb ka haruldasemaid ja vähemtuntud isendeid.

Miks mitte tuua endagi koduaeda pisut eksootikat? Nong Nooch’i aiast leiab hulga lahedaid ja dekoratiivseid detaile.

Foto: Pixabay

Katalaani kõige tuntuma ja armastatuma arhitekti Antoni Gaudí loodud sürrealistlik park oli algselt mõeldud toimima omamoodi aedlinnana rikastele. 20. sajandi alguses ehitama hakatud piirkonnale ei leitud aga 1914. aastaks piisavalt ostjaid ja nii otsustati park anda linna omandusse. 1926. aastal avati fataasiaküllase kujundusega park rahvale.

Park on tõeline inspiratsiooniallikas neile, kes armastavad oma aeda kivide ja skulptuuridega kujundada. Siit leiab rohkelt mosaiikskulptuure, draakonitest inspireeritud treppe ja sambad. Pargi mitteametlik maskott on värviline salamander.

Kenrokut peetakse ühest kolmest Jaapani kõige kaunimast ja olulisemast aiast. Aeda hakati rajama juba 17. sajandil ja selle rikkalikku taimestikku kuulub 183 erinevat liiki. Aeda kaunistavad rohked veesilmad ja kaunid kividest laotud sillad. Ühtlasi asub pargis Jaapani vanim purskkaev.

Puud, põõsad ja muud taimed on valitud aeda nii, et silmailu jaguks neljaks aastaajaks. Kombineeri ka enda aias erinevaid liike ja värve!

Mirabelli lossi kõrvale jäävat aeda peetakse õigustatult maailma üheks kaunimaks aiaks. Seal laulis Julie Andrews muusikalis “Helisev muusika”. Aed arvestab kenasti Saltzburgi ümbritseva maastikuga ja osutab suunaga kõrgel mäejalamil asuvale Hohensalzburgi kindlusele.

Aia rajamisega tehti algust 1687. aastal vastavalt Johann Bernhard Fischer von Erlachi kavanditele. Geomeetriliselt struktureeritud aia keskelt leiab Pegasuse purskaevu, mille ümber jäävad 1690. aastal itaalia skulptori Ottavio Mosto loodud Kreeka mütoloogiast ainese saanud skulptuurid. Roosiaias kasvab kuulduste põhjal vähemalt 10000 roositaime. Tähelepanu on pööratud ka kaunitele suvelilledele ja korrapärastele hekkidele.

LOE LISAKS: