Isegi kõige konservatiivsemate arvutuste kohaselt elab üle kogu maailma paiknevates slummides umbes 900 miljonit inimest. Kuid enamik eksperte on seisukohal, et kui lisada ka need, kes elavad erinevat tüüpi mittetraditsioonilistes ja ebaseaduslikes hoonetes, siis kasvab slummides elavate inimeste arv 1,6 miljardini – ja see on umbes veerand maakera linnaelanikest.
Prognoositakse, et aastaks 2030 elab iga neljas linnaelanik Maal slummis või mõnes ebaseaduslikus ehitises.
Niisiis, maailma suurimad slummid on:
Khayelitsha Kaplinnas Lõuna-Aafrika Vabariigis: 400 000 inimest
Kibera Nairobis Keenias: 700 000 inimest
Dharavi Mumbais Indias: 1 000 000 inimest
Neza Mehhikos Mexico Citys: 1 200 000 inimest
Orangi Town Karachis Pakistanis: 2 400 000 inimest
Kuna slummide rahvastik kasvab pidevalt ja migratsioon maapiirkondadest linna on samuti pidev, siis ei kao need slummid kuhugi. Seepärast nähaksegi kogu maailmas vaeva, et mittetervislikud ja ebaturvalised eluasemed slummides, mis on elukohaks paljudele raskustes elavatele peredele, pisut paremaks muuta. Kuid enne, kui otsustada, mida need inimesed vajavad, on kasulik nende endiga rääkida.

Üks tualett viie pere peale

Niisiis, mida teha, et maailma suurimates slummides elavad inimesed end pisut paremini tunneksid? Eelkõige on neil vaja vee- ja kanalisatsioonisüsteemi.
Khayelitshas jagab ühte tualetti keskmiselt viis perekonda. Paljud kasutavad keha kergendamiseks ka looduslikke paiku – põõsaid, avatud maastikke. Kuid selline käitumisviis on ohtlik mitmesuguste erinevate haiguste (näiteks koolera) leviku seisukohalt. Lisaks on põõsas ihuhäda õiendavat inimest ka kerge rünnata, kui kriminaalidel selline mõte peaks tekkima.
Orangi Town’is on elanikud kontrolli sanitaarasjade üle enda hooleks võtnud ning asunud ise kanalisatsioonitorusid paigaldama, sest tänavatel enam liikuda ei saanud.
Vaata ka lisatud videost maailma suurimaid slumme.