Feng shui üheks alustalaks on viie elemendi (ehk stiihia) põhimõte. Need viis elementi on puu, tuli, maa, metall ja vesi. Kõik nimetatud elemendid on omavahel kindlas koostoimes, reeglina kirjeldatakse seda koostoimet loova tsükli ja hävitava tsüklina. Igat feng shui elementi esindab kindel värv ja värvid ongi kõige lihtsamaks võimaluseks, kuidas viie elemendi printsiipi kasutades feng shui abil oma koju suuremat harmooniat luua.

Viiele feng shui elemendile vastavad järgmised värvid:

Puu: roheline, pruun
Tuli: punane, tumekollane, oranž, lilla, roosa
Maa: helekollane, liiva- ja pinnasetoonid, helepruun
Metall: valge, hall
Vesi: sinine, must

Kodu energia tasakaalustamisel värvide abil on omad kindlad ja lihtsad algtõed. Feng shui värvide õige kasutus põhineb bagua'l — sinu ruumide feng shui energiakaardil. Selleks, et osata viite feng shui elementi oma kodus või kontoris kõige paremini väljendada, heidame korraks pilgu feng shui bagua lõunapoolsele tsoonile. Feng shui bagua lõunasuund on seotud edukust soosiva energiaga. Feng shui bagua lõunasuuna energia peegeldab seda, millise pildi sa endast teistele inimestele jätad või millisena nad sind tajuvad; samuti seda, kuidas sa oled suutnud hoida oma valgust — oma identiteeti ja väärtusi.

Foto: Vee elementi kandev must hävitab lõunatsoonis tule-elemendi.

Feng shui lõunasuuna element on tuli. Tuld väljendavad feng shui värvid punane, lilla, roosa, tumekollane ja oranž. Sa soovid oma tule-energiat tugevana hoida, siis jälgi, et sinu feng shui bagua lõunapiirkonnas ei oleks liiga palju musta või sinist värvi kujunduselemente. Sinine ja must värv kannavad endas feng shui vee-elemendi energiat ja feng shui viie elemendi hävitavas tsüklis kustutab vesi lõunatsooni tule-elemendi.

Vaata lähemalt, millist mõju erinevad värvid sinu kodule avaldavad ja millises tsoonis on neid soovitav kasutada:

1. SININE

Meelerahu, tarkus, tervendamine ja usaldus — kõik see väljendub sinise värvi tervendavas mõjus. Sinine on feng shui vee-elemendi väljendus ja aitab nii kodus kui ka kontoris luua suurepärast feng shui’d.

Sinine on väga hea feng shui valik bagua põhjapoolses tsoonis, kus ta toetab karjääri edenemist. Samuti sobib ta elamist kaunistama ida (tervis/perekond) või kagu (jõukus/raha) tsoonis, kus see toidab feng shui puu elementi. Samuti on sinine suurepärane feng shui valik kodukontorisse või lastetuppa ja seda eriti laevärvina. Erinevad uuringud on kinnitanud, et sinise lae all õppides on laste õpitulemused märgatavalt paremad. Üks kõige rahustavamalt mõjuvaid värvikombinatsioone on sinine ja valge. See kombinatsioon toob endaga kaasa õnnelikku selge taeva ning puhaste värskete alguste energiat.

Must on võimas värv, mida tuleb targasti kasutada. Must värv mõjub kasulikult igas ruumis — selle asemel, et seda peljata, õpi seda kasutama nii, et selle maagia looks head energiat.

Väldi siiski musta liigset kasutamise lastetoas, maja peamise sissekäigu juures ning köögis ja söögitoas. Musta värvi on hea ja lihtne sisse tuua mustades raamides mustvalgete fotodega või musta raamiga peegli (samuti vee-energia) näol. Kui kasutad musta oma kodu bagua põhjatsoonis avaldab see positiivset mõju sinu karjäärivõimalustele.

Pruun on ainus värv, mis võib esindada korraga kahte elementi — puitu või maad — ja nii on oluline mõista nende kahe vahelisi erinevusi ning teada, kuidas pruune toone kodus hea energia loomiseks kõige paremini rakendada.

Pruun on suurepärane feng shui valik sinu maja peamise sissepääsu juures, köögis või siis ühe väljapaistva seinana elu- või magamistoas. Väldi domineerivat pruuni laste magamistoas, samuti oma kodu feng shui bagua edelatsoonis.

Hall võib olla imeliselt kaunis, rahustav ja isegi hüpnotiseeriv, kui sa tead, kuidas seda õigesti kasutada. Feng shui järgi on hall värv metalli elemendi esindaja ja võib sinu ruumides mitmel moel soodsat mõju avaldada.

Soe ja hõbedane hall aitavad elutuppa tuua kaunist, selget ja koondavat feng shui energiat, samuti on soovitav seda lisada esikusse või kodukontorisse. Väldi liigset halli magamistubades — seda nii su enda, laste, kui ka eakate vanemate magamistoas.

Roheline on inimhingele üks kõige tervendavamalt mõjuvaid värve. Roheline on lopsaka ja elava looduse värv, ka südametšakra energia on roheline. Feng shui tarkuse põhjal võib rohelist värvi mõne üksiku erandiga kodus peaaegu kõikjal kasutada. Kui kasutad rohelist värvi oma kodu feng shui bagua idapoolses tsoonis, toimib see suurepärase terviseparandaja ja pereelu tasakaalustajana.

Et luua kodus tervendav energia, kasuta korraga rohelise erinevaid varjundeid, sest ka looduses kohtab korraga rohelisi oma erinevates variatsioonides. Võid kasutada selleks erinevaid sisutuselemente, näiteks patju, kunstiteoseid või kergeid päevatekke. Veelgi parem võimalus on omada erinevaid rohelise lehestikuga taimi, mis ühtlasi õhku puhastavad.

Punane värv esindab puhast kirge, tulist seksuaalsust ja elurõõmu, kuid teinekord ka ohtu. Mõnes interjööri osas võib ta luua soodsat feng shui energiat, kuid teises aga just vastupidiselt head energiat nõrgestada.

Oluline on teada, kuhu tulist energiat kutsuda ja kus seda vähendada. Feng shui järgi esindab punane küllust, head õnne ja luksust. Kui seda aga liiga ohtralt kasutada, võib see õhutada viha ja ärevust. Punase kasutamisel tasub olla ettevaatlik ja tuua värv ruumi üksikute sisekujunduslike detailide ja aksessuaaride abil. Feng shui järgi tuleks punasega olla ettevaatlik lastetubades, kuid võid seda mõõdukalt kasutada ka elutoas, söögitoas ja köögis.

Rõõmsat ja elujõust pakatavat oranži on feng shui õpetust jälgides palju lihtsam kasutada kui punast.
Oranži kutsutakse sageli ka „sotsiaalseks“ värviks, sest selle feng shui energia toetab elavaid vestlusi ning mõnusat ajaveetmist.

Särav ja rõõmus oranž on suurepärane feng shui valik sinu elutuppa, söögituppa ja kööki ning laste mängunurka. Nagu ka punasega, ei tasu oranžiga üle pingutada. Soosiva energia loomiseks piisab üksikutest sisustusaksessuaaridest või aktsentseinast. Kogu ruumi mähkimine intensiivsesse oranži võib luua liialt stimuleeriva õhkkonna.

Roosa on värvidest kõige rahustavam ning tähistab romantikat, õrna armastust, tõelisi tundeid ja kaastunnet.

Roosa sobib hästi tualettruumi, väikeste tüdrukute magamistuppa, loovasse kontorisse, jne. Kui roosat siseruumides liiga palju kasutada, võib see luua "hõljumisefekti" ning ruumide elanikud võivad hakata illusioonides elama. Tugevatele roosadele eelista õrnu ja pastelseid variante.

Lilla on väga intensiivne värv ning feng shui spetsialistide sõnul tuleks seda kodus väga ettevaatlikult kasutada. See on väga tugeva vibratsiooniga värv, mis tähistab kõrgemaid vaimseid maailmu.

Feng shui põhimõtete kohaselt ei sobi lilla efektse seina loomiseks, samuti soovitatakse kodusisustuses vältida suuri lillades toonides vaipu või suuri lillades toonides mööblitükke. Küll aga sobib lilla ideaalselt meditatsiooniks ja õrn sirelilililla magamistuppa.

Iga kodu vajab pisut (või palju!) rõõmsat ja õnnelikku kollase värvi energiat. Kollane esindab suvise päikese soojust, mis kulub meile kõigile ära!

Lisa feng shui bagua lõunapoolsesse tsooni tumekollast, see toob endaga rõõmsaid kogunemisi ja meeldivat ajaveetmist. Kollane on suurepärane värv ka lastetoa, köögi, elutoa ja stuudio või kodukontori dekoreerimiseks.

Valge on puhtuse, värskuse ja selguse värv. Uute alguste ja puhta lõpu värv. Feng shui järgi on valge värv metalli feng shui energia väljenduseks. Puhas valge bagua läänetsoonis (loovus ja lapsed) toob toetavat energiat kõikidesse loomingulistesse ettevõtmistesse.

Värske ja puhas valge ruum — olgu see siis meditatsiooniruum või vannituba — rahustab vaimu ja levitab tervendavaid feng shui vibratsioone kõikjale elamisse.

LOE LISAKS:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid