1. Vaibad ja kodutekstiilid

Pole midagi mõnusamat, kui õhtuti diivanil pikutada ja end pleedi sisse mähkida, et siis telekat vaadata või raamatut lugeda. Kui diivani päritolule mitte tähelepanu pöörata, võib kujuneda õhtustest lõõgastustest hoopis tervist laastav protseduur. Tekstiilid ja madratsid võivad sisaldada suurel hulgal kahjulikke aineid. Madratsid, mis on tarnitud näiteks Hiinast, võivad sisaldada erinevaid gaase, et hoida neid putukatest vabana. Tavaliselt kasutatakse tekstiilide värvimiseks ja nende kortsumise ning neile tekkivate plekkide vältimiseks mitmeid kemikaale. Peale selle võivad looduslikud, näiteks puuvillast valmistatud tekstiilid sisaldada nende pestitsiidide jääke, mida kasutati puuvillal selle kasvatamise ajal.

Sama kehtib ka vaipade ja kardinate kohta. Seega tasub jälgida toote päritolu ja materjali ning eelistada sünteetikale töötlemata keskkonnasõbralikke materjale. Kaaluge ökomärgisega vaiba soetamist.

Soovitused:

• On võimalik osta materjale, mis ei sisalda formaldehüüdi. Küsige formaldehüüdi-vaba mööblit ja sisustustooteid!

• Otsige kasutatud mööblit — mida kauem mööblit kasutada, seda vähem jääb sellesse ohtlikke aineid.

• Otsige mööblit, millel on mõni järgmistest ökomärgistest — Euroopa Liidu ökomärgis — ELi Lilleke, Põhjamaade Luik, Saksamaa Sinine Ingel jt.

• Otsige mööblit, mis on valmistatud ELis, kuna see toodetakse enamasti rangemaid tervise- ja keskkonnaalaseid nõudeid järgides.

• Enne kasutamist peske kõiki tekstiile mitu korda, et ohtlikke aineid välja pesta.

• Võtke uus madrats kohe pakendist välja ja laske sel pikka aega tuulduda.

• Valige ökomärgisega (ELi Lilleke, Saksamaa Sinine Ingel, Põhjamaade Luik) või ÖkoTexi märgisega tekstiilid.

Kuigi puitmööbel ja parkett on tuntud kui looduslikud ja tervisesõbralikud materjalid, on neidki töödeldud liimide ja lakkidega, mis võivad sisaldada suures koguses tervisele ohtlikke aineid. Eriti suurt ohtu kujutavad nad väikelastele. Et kõva ja siledat pinda on lihtne puhta ja tolmuvabana hoida, mõtlevad ka tootjad, kuidas põrandakatted võimalikult funktsionaalse ja taskukohasena hoida. Sellegipoolest ei tasu kasutada PCV-ga linoleumi või laminaatparketti, sest need võivad sisaldada ftalaate ja formaldehüüdi. Põrandat valides tasub sellistele “nähtamatutele”, kuid olulistele detailidele kindlasti tähelepanu juhtida ja vastavalt infot ka müüjalt küsida. Köögis vali linoleumi asemel plaadid, samuti vannitoas. Naturaalset puitu tasub pigem õlitada kui lakkida.

Sama tõde kehtib ka mööbli kohta — väldi võimalusel liimide ja lakkidega töödeldud puitu. Seda eriti köögis, kus süüakse, ja magamistoas, kus veedetakse suur osa ööpäevast. Kui sinu kodus leidub rohkesti sünteetilisest materjalist mööblit, siis on soovitav seda tihedalt puhastada. Nii on võimalik nahale sattuvate toksiliste ainete hulka oluliselt vähendada.

Sisetöödeks ette nähtud värvid võivad sisaldada suurel hulgal ohtlikke kemikaale. Lenduvad orgaanilised ühendid, mida kasutatakse värvides lahustina, on ained, mis lenduvad mitte ainult värvimise ajal, vaid ka selle järel. Tootjad on kohustatud pakendile märkima lenduvate orgaaniliste ainete koguse (grammi liitri kohta). Seetõttu tasub lugeda pakendeid ja valida kõige tervisesõbralikum variant, näiteks vesialuselised värvid. Alternatiiviks on ka naturaalsed pigmendid ja kaseiinvärvid. Kuigi tänapäeval tundub ruumi värskendamine värvi abil imelihtne, tasub silmas pidada ohutusnõuded ja õhutada tuba ka siis, kui värv ebameeldivalt ei lõhna. Tüüpilisteks ärritusteks värviaurudega kokkupuutumisel on kurgu- ja ninaärritus. Pikaajaline viibimine mürgises keskkonnas võib põhjustada astmat ja vähki.

See aga ei tähenda, et remonditegemist tuleks hirmsasti karta. Sama suurt ohtu võivad kujutada ka päevinäinud interjöörid, mis said viimase värvikihi mitukümmend aastat tagasi. Kooruvate ja pragunevate pindade kaudu jõuab toksilisi ained sisaldav tolm ikkagi sissehingatavasse õhku.

Soovitused:

• Lastetoa remondi puhul alustage renoveerimisega aegsasti, soovitatavalt varem kui kolm kuud enne beebi sündimise tähtaega. Veenduge, et tuba ja kogu mööbel on enne beebi saabumist põhjalikult õhutatud.

• Valige eelistatavalt selline tuba, mida on lihtne õhutada (suured aknad, ventilatsiooniriba).

• Valige värv, mis sisaldab vähe või üldse mitte lahusteid (vaadake sildilt) või kasutage veepõhist värvi.

Kui tapeet võib tunduda kiire ja ohutu alternatiiv seinte värvimisele, ei pruugi see alati nii olla. Pestav vinüültapeet on väga mugav, kuid sisaldab PVCd ja ohtlikke kemikaale pehmendajatena. Parem on kasutada paberist tapeeti ja tapeediliimi, mida tuleb segada veega.

Kui oled ostnud vana tapeeditud korteri, tasub alati uurida, mis on peidus selle all. Tapeet on ideaalne materjal, millega peita ehitusvigu, hallitust, vanu ja ohtlikke elektrijuhtmeid ja muid uskumatuid detaile.

Kõlab uskumatuna, aga süütuna näiv dušikardin on üks ohtlikumaid esemeid, mida elamisest leida võib. Nimelt sisaldavad niiskuskindlad ja elastsemate omadustega vähekortsuvad kardinad enamasti ohtlikku ftalaati, mida leidub lisaks tekstiilidele ka lõhnastatud pesupulbrites ja pesupehmendajates. Ftalaadid mõjutavad hormonaalsüsteemi ja neid seostatakse astma ja allergiatega. Kui vähegi võimalik, asenda dušikardin klaasist vaheseina või ustega. Kui aga kardin on vältimatu lahendus, vii uus dušikardin enne kasutamist vähemalt paariks päevaks õue tuulduma.

Tuntum ohuallikas vannitoas on hallitus ning selle vastu on ainsaks tõhusaks abiks korralik ventilatsioon. Ajutist abi võivad pakkuda ka spetsiaalsed niiskuseimejad. Kui ventilatsioonisüsteemi väljavahetamine on raskendatud, hoia vannitoa ust peale vannitoa kasutamist lahti — nii pääseb õhk paremini liikuma ja niiskus ei jää pisikesse ruumi pahandust tegema.

LOE LISAKS: