Meie kliimasse, kus aedadest jagub rõõmu vaid mõneks üksikuks kuuks, sobituvad vertikaalaiad imeliselt hästi. On ka teaduslikult tõestatud, et meie rohelised sõbrad omavad suurepärast võimet ruumis olevat õhku puhastada. Mitte ilmaasjata ei kutsuta Amazonase vihmametsi “maailma kopsudeks”. Vertikaalaiad on populaarsed ka kontorites, sest väidetavalt tõstavad taimed interjööris meie produktiivsust ja mõjuvad hästi tervisele. Taimed asendavad hästi ka konditsioneeri tööd ning suudavad reguleerida õhuniiskust ja temperatuuri — kui palavusega võivad osad taimesordid pakkuda jahutavat mõju, siis külmal ajal mõjub elav sein suurepärase isolatsioonina ja toimib ühtlasi ka efektiivse helibarjäärina. Lisaks suudab elav sein muuta iga halli ja ilmetu interjööri tõeliselt mõnusaks ja hubaseks paigaks!

Kuidas aga ise vertikaalaeda interjööri ehitada? Kui suuremad projektid nõuavad spetsialistide abi, siis pisema vertikaalaia loomisega saab hakkama igaüks. Alustada tuleks raami tegemisega, mida on võimalik seinale kinnitada. Selleks sobib hästi puit või vineer. Puidust raamid võid enne taimede istutamist ka lõbusalt värviliseks teha. Laheda tulemuse saab ka vanast ornamentidega pildi- või peegliraamist.

Raami tagaseinaks on samuti sobilik mõni tugevam materjal, näiteks vineerplaat. Raamile tuleb omakorda kinnitada plastikust või kilest vooderdus, mis takistab kasteveel põrandale tilkumast. Kile põhja asetatakse kõrgema imamisvõimega kangas, soovitav materjal on näiteks vilt, millele taimed saavad hõlpsasti oma juured kinnitada. Kõige keerulisem osa raami valmistamise juures on niisutussüsteemi ehitamine. Enamasti kujutab see endast toru raami ülaosas, mis eraldab vett kogu struktuuri ulatuses.

Viimane etapp on sobivate taimede ja mulla valik. Tasub teada, et vertikaalsel pinnal kasvavad kõik toataimed sama hästi, kui horisontaalsel ning mulda võib julgelt istutada oma varasemad lemmikud. Kui niisutussüsteemi loomine osutub problemaatiliseks, on soovitav lagetada valik vähenõudlike sukulentide kasuks, mis suudavad kastmise asemel toime tulla ka kerge niisutamisega spreipudeli abil. Hea mõte on raami ja mullakihi peale paigaldada ka metallist võrk, mis alguses küllaltki habraste juurtega taimed kindlamalt oma positsioonil kinni hoiab. Sukulentidele mõeldud raami tegemise kohta leiad täpsema õpetuse siit.

Foto: lonny.com

Kui vertikaalse pinna ehitamine tundub liiga suur väljakutse, siis on lihtsamaks variandiks horisontaalsed kastid, mida seinal üksteise kohale asetada.

Eriti hästi toimib selline süsteem köögis, kus erinevaid ürte kasvatada. Kindlasti tasub katsetada ka piparmünti, millest on hea värsket teed teha ja mis ruumi mõnusalt ja värskelt lõhnama paneb.

Foto: Instagram

LOE LISAKS: