Lavendel

Kellele ei meeldiks lavendli lõhn! Lavendel on ilmselt kõige tuntum taim, mis aitab uinuda ja vähendab ärevust. Ühe uuringu järgi rahustab lavendli lõhn ka nutvat beebit ja aitab neil sügavamalt magama jääda. See omakorda vähendab stressi nii lapsel kui ka emal.

Lavendel on tuntud ja laialt kasutuses ka eri tööstustes ja toodetes. Kui sul on kehvapoolne uni, võid osta endale näiteks madratsi, mille sisse on lisatud lavendlit. Või lihtsam variant — tee endale õhtuti lavendlimaski. Ja abi on ka väikesest lavendlikotikesest, mille võid sättida enda või lapse voodi peatsisse, või ka näiteks riidekappi või vannituppa.

Üks enam soovitatavaid taimi, mis puhastavd sinu kodu või ka kontori siseõhku. Taim on lihtsasti hooldatav — ta pole väga janune ja lehti on hea puhastada. Havisaba võtab endasse süsihappegaasi ja eraldab hapnikku — seda just inimesele vaja ongi. Nii annabki havisaba meile puhtama õhu.

Havisaba filtreerib ka muid kodumajapidamises levivaid mürke: formaldehüüdi (kasutatakse ehitus- ja viimistlusmaterjalide tootmisel, mööbli valmistamisel); benseeni (kasutatakse polümeeri, plasti, nailoni jm tootmises) ja trikloroetüleeni (kasutatakse peamiselt puhastamiseks ja tekstiilide pesemisel).

Toimib suuresti samamoodi nagu havisaba — eraldab öösiti hapnikku ja nii magad puhtamas keskkonnas. Aaloe on ka üks kergemini hooldatavaid taimi. Ta ei pahanda väga, kui ta “hooletusse” jätad ja vettki ei vaja sagedasti. Egiptlased nimetavad Aloe Verat surematuse taimeks. Kodus aseta see aknale, sest ta vajab palju otsest päikest! Hea idee ka muidugi kinkimiseks, sest taim kannab endas ainult head.

Väiksemaid haavu ja põletusi võib puhastada aaloemahlaga, või sellega kuiva nahka niisutada.

See eksootiline taimel on õrn ja rahustav efekt sinu kehale ja meelele. Uuringute järgi vähendab jasmiin ärevust, mis omakorda laseb kergemini uinuda. Hea uni tähendab aga tulemuslikumat päeva.

Läikivate igihaljaste lehtede ja mõnusa aroomiga õitega gardeenia on magamistuppa hea valik. See annab sulle parema une ja vähendab ärevust.

Gardeenia vajab aga suuremat tähelepanu, et tema kaunid lehed ja õied püsiks värske ja elujõulisena. Siseruumides peaks taime olema küll valgusküllases toas, kuid mitte otsese päikesevalguse käes.

Veel üks hea õhupuhastaja. NASA uuringute järgi “püüab” taim õhust endasse ligi 90 protsenti potentsiaalset vähki tekitavat formaldehüüdi. Kuna viimast leidub meie majapidamistes palju, siis tasub see taim ehk ka koju soetada. Kodus võib formaldehüüdiga kokku puutuda siseruumides ventileerimata kohtades gaasi või õli küttevahendeid kasutades. Kokkupuude on võimalik ka majapidamiskaupade, nagu ehitusmaterjalide, lateksvärvide, küünelakieemaldajate, kosmeetikatoodete, desinfitseerimisainete, liimide, lakkide, liimainetega pressitud puittoodete, klaaskiu, uute vaipade, püsipressitud kangaste, pabertoodete ja mõnede puhastusvahendite kasutamisel (huvi korral loe formaldehüüdi kohta SIIT).

Mitmeaastane õitsev harilik palderjan on kergelt magusa lõhna ja valgete või roosade õitega taim, mis näitab oma ilu suvel. 16. sajandil valmistati taime õitest parfüüme, juurt on kasutatud tee või rahustava tinktuuri tegemiseks. Rooma filosooof ja psühhiaater Galen kirjutas seda välja unetuse vastu.

Uuemad uuringud kinnitavad Galeni teadmist — palderjanijuure lõhn aitab kiiresti uinuda ja tagab ka parema une. Taim vajab kasvamiseks 6 tundi päikesevalgust, vanniveele võid lisada palderjanilehti.

Veel üks taimedest, mis puhastab tõhusalt õhku ning võib olla leevendajaks allergia ja astma vastu. Need haigused omakorda takistavad rahulikku und. Ühe uuringu põhjal puhastab luuderohi toa juba 12 tunniga õhus lendlevatest halbadest mikroobidest. Muidugi peavad toas olema ka taimele ideaalsed kasvutingimused.

Kasvukoht võiks olla valge kuni poolvarjuline, kuid hoida ereda ja kõrvetava lõunapäikese eest. Kõrgema õhuniiskusega ruumides kasvab luuderohi paremini, seetõttu sobib hästi ahiküttega ruumidesse. Liiga kuivas (eriti kui temperatuur on kõrge) tükib taim lehti langetama. Õhuniiskuse paremaks tagamiseks piserda taime aeg-ajalt.

Luuderohi sobib hästi näiteks mõnda korvi või redelile, kus ta vabalt kasvada. Luuderohi on aga mürgine lastele ja lemmikloomadele, seega tuleks vaadata, et taim oleks piisaval kõrgusel, kuhu niisama lihtsasti ei ulatu.

Mitte vaid silmale meeldiv, vaid eelnevalt viidatud NASA uuringu järgi on see taim suisa superstaar. Taim aitab meie kasuks filtreerida selliseid mürke nagu benseen, trikloroetüleen ja formaldehüüd.

Tõlvlehiku lehed suudavad eraldada nii palju niiskust, et niiskustase võib ruumis tõusta kuni 5%. See omakorda pärsib õhus lendlevaid miksoobe. See on hea kuivale ja ärritunud ninale ja kurgule, aidates seeläbi paremini magada.

Kasvukohaks sobib pigem varjuline, lastele ja lemmikloomadele kättesaamatu koht. Vett vajab lill korra nädalas.

See väike taim on fantastiline õhupuhastaja. Kui sinu kodus on mõned kuldviljakpalmid, siis võid unustada tolmulõhna ja taim puhastab kenasti õhu ka mürkidest. Puhta õhuga kodus on hea olla ja unigi maitseb hästi.

Kuna kuldviljakpalm on üsna eksootiline taim, siis toob ta sinu koju ka eksootiliselt sooja tunde. Muld peab olema parajalt niiske, kuid mitte märg, otsest päikesevalgust ta ei taha.

Need eredaõielised ja rõõmsad lilled on tõeliseks tujutõstjaks. Roosad, oranžid, kollased, valged ja punased õied sobivad igasse tuppa. Ja mitte ainult sellepärast, et nad head välja näevad.

Gerbera eraldab öösiti hapnikku ja se aitab kergemini hingata. Kui kannatad unepuuduse või mõne allergia käes, siis just tema aitab sul olukorda leevendada.

Kuna lill on aga aldis seenhaigustele, siis vajab ta rohkem hoolitsust. Jälgi, et kasvukoht ja -tingimused oleks just talle sobivad.

Tuntud ka kui tarsaniköis. Populaarne toataim on leplik ja vähenõudlik ning tõhus õhupuhastaja. Lehed võivad olla peaaegu üleni rohelised, aga ka mitmesuguses suuruses kollaste triipude ja laikudega. Noortel taimedel on lehed väikesed ja südamekujulised.

Kui oled kiire eluviisiga, siis on see rinitaim taim just sulle sobiv. Ta annab sulle parema une, kuid vastu ei taha just palju. Piisab hommikuti paarist tunnist päikesevalgusest ja korra nädalas joogiveest.

Taimele meeldib ka rippuda — see aitab tal vabalt kasvada ja on eemal ka laste ning lemmikloomade ulatusest.

Mõned tähelepanekud, kui ostad koju taimi:

  • Alati kontrolli, kas taim on mürgine näiteks lastele ja lemmikloomadele.
  • Puhasta lehti nädalas korra, et taim saaks efektiivselt sinu koduse õhu eest hoolt kanda.
  • NASA uurimuse järgi on soovitav 170-ruutmeetrise kodu kohta 15-18 puhastavat taime, mõni neist magamistuppa.