Looduses on värvidel alati tähendus. Taimed, millel on ellujäämiseks vaja putukaid enda juurde meelitada, on tavaliselt väga värvilised. Juba 2000 a eKr kasutati Indias värve ravimiseks. Ka egiptlased kasutasid värve ravi eesmärgil juba varakult.

Arhitekt ja psühholoog Karl Ryberg kirjutab raamatus „Färger i vardagsliv och terapi” (ee „Värvid igapäevaelus ja ravis”) nii:

"On tehtud hulganisti meditsiinilisi katseid ja vaatlusi, et uurida välja, millist mõju värvid ja valgus organismile avaldavad. Ja üldiselt näib, et neil on keha homöostaasile või tasakaalule ülimalt suur mõju. Värvilisel valgusel on suur hulk füsioloogilisi toimeid, mis sõltuvad sagedusest ja värvusest. Paljud mõjud ilmnevad isegi juhul, kui uuritav isik valgust või värviproovi otseselt oma silmaga ei näe. Valgusvoog aktiveerib muu hulgas ka ajuripatsi ja käbikeha, mis saadavad hormoonid ülejäänud organismi laiali."

Värvid mõjutavad tundeid, mõtteid, vererõhku, kehatemperatuuri, hingamist ja immuunsust. Sõnaga — sinu heaolu. Milliste värvidega end ümbritseda?

Punane

Mõjutab närvisüsteemi, suurendades adrenaliinieritust. Vererõhk ja vere glükoosisisaldus suurenevad, hingamine kiireneb. Suguhormoonid aktiveeruvad ja lihasjõud suureneb. Punane on vere ja tule värv. Tunneme soojust, mis kutsub esile entusiasmi ja aktiivsust. Punane seostub armastuse, kire, iha, energia, sõja, ohu, jõu, tugevuse ja otsusekindlusega, seetõttu võib see mõnes inimeses tekitada rahutust või stressi.

Sinine

Armastatuim värv maailmas. Tõenäoliselt seetõttu, et sellega suhestuvad kõik inimesed, kuna taevas on seda värvi. mõjutab närvisüsteemi punasele vastupidisel viisil. Neerupealised eritavad kortisooni, vererõhk ja adrenaliinitootmine vähenevad, hingamine aeglustub. Sinine suurendab keha hapnikuvarustust, vähendab hormonaalset aktiivsust ja põletikke. Kogeme sinist rahustavana, kuid ka pisut masendavana. See on hea värv ruumi, kus viibivad hüperaktiivsed lapsed. Sinist seostatakse teadvuse ja mõistusega. Seda peetakse usaldusväärsuse, truuduse ja pühendumuse värviks. Tumesinist seostatakse võimu ja rahaga.


Kollane

Peaks olema ergastav ja vaimselt stimuleeriv, sest see on päikese värv. Kollane väljendab optimismi, valgustatust, rõõmu, õnne, mõistust ja energiat. Lugemis- ja kirjutamisraskustega inimeste sõnul on neil abi sellest, kui neid ümbritsevad kollased seinad ja kui tekst on kollasel taustal. Kollane on ebastabiilsuse ja spontaansuse värv.

Roheline

Näib olevat üsna neutraalne, rahustav ja kõigile meeldiv värv, mis seostub harmoonia, nooruse ja värskusega. Roheline soodustab arengut, kasvu, viljakust, stabiilsust ja vastupidavust ning on hea keskendumisele. Roheline annab turvatunde.

Oranž

Kiirendab vereringet ja seda seostatakse nii tugevate negatiivsete kui ka tugevate positiivsete tunnetega. See tähistab entusiasmi, vaimustust, õnne, loovust, sihikindlust, külgetõmmet, edu, julgustust ja ergutust. Oranž suurendab söögiisu ja soodustab seedimist. Kristluses sümboliseerib oranž täitmatust.

Lilla

Ühendab külmast sinisest värvist pärineva stabiilsuse soojast punasest pärineva energiaga. Lillat seostatakse tarkuse, väärikuse, sõltumatuse, loovuse, müsteeriumide, maagia, tugevuse, õilsuse, luksuse, kuninglikkuse ja auahnusega. See mõjub inspireerivalt ja suurendab loovust.

Roosa

Punase nõrgem versioon. See sümboliseerib armastust ja õrnust, kuid mitte kirge. Roosa mõjub tüdrukutele ergutavalt ja poistele rahustavalt.

Pruun

Väljendab stabiilsust, usaldusväärsust ja kättesaadavust. See tähistab mehelikke omadusi. Pruuni värvi on maa, meie juured. Seda seostatakse kõigega, mis on loomulik või orgaaniline. Pruun võib näida räpasena.

Must

Neelab energiat ja seda tajutakse vaikse, liikumatu ning raskena. Musta võidakse seostada jõu, mõjuvõimu, elegantsuse, surma, kurjuse ja müsteeriumidega. Musta peetakse väga ametlikuks ja prestiižikaks värviks. Liiga palju musta võib põhjustada depressiooni ja rikkuda tuju. Kontrastina võib must objekte esile tõsta ning väikestes kogustes luua pinget ja dünaamikat.

Valge

Seostub valguse, headuse, rahu, süütuse, puhtuse, neutraalsuse, kerguse ja ohutusega. Valge toob teised värvid rohkem esile. Liiga palju valget võib tunduda külm ja steriilne.

Hall

Mõistuse, teadmiste ja tarkuse värv. See on väärikas, konservatiivne ja kannab endas mõjuvõimu. Hall on kontrollitud, peaaegu märkamatu, kompromisside värv ja seda võib seostada enesekontrolli ja sõltumatusega.

Eri maades ja kultuurides sümboliseerivad värvid erinevaid asju

Jõulude ajal, kui on külm, on rootslastel vaja kaunistada oma kodusid punasega, et saada soojemat, hubasemat tunnet. Vannitoa sisustamisel kasutame meelsasti sinist, rohelist ja valget, sest need näivad puhtad ja värsked. Tunnetame intuitiivselt, kuidas saavutada tasakaalu, kui vaid julgeme oma tundeid kuulata. Pole juhus, et pangad valivad sinist värvi logo ja mehed eelistavad sageli tumesinist ülikonda. On lihtne mõista, miks tuletõrjeautod on punased. Värvikombinatsioonid mõjutavad meid pidevalt teadlikult ja alateadlikult.

Tumedad värvid vähendavad ja heledad värvid suurendavad. Tumedaid värve tajutakse raskete, heledaid kergetena. Selle teadmisega saad oma tahtmise järgi muuta ja luua.

  • Harmoonia ja tasakaal mööbli, maalide, tekstiilide ja valgusallikate paigutuses.

  • Kergesti mõistetavad ruumid ja alad.

  • Looduslikud mustrid ja materjalid. Puit, bambus, rohi, teokarbid, kivi, klaas, metall, looduslikud tekstiilid ja lambanahk loovad meeldivaid seoseid..

  • Suured aknad ja eelkõige päevavalgus.

  • Pehme valgus, pigem palju väikseid valgusallikaid kui üksikud suured, elus tuli loob hea meeleolu.

  • Vesi — rahustab ja niisutab kuiva siseõhku.

  • Kui istemööbel ja voodi on paigutatud nii, et näed ust; voodi ei ole paigutatud akna alla.

  • Kui valid värvid, mis SULLE meeldivad, ja mitte ainuüksi seetõttu, et need on parajasti moes.

  • Kunst/pildid/fotod ja nipsasjad, mis meile midagi tähendavad. Nendega ei tohi liiale minna!

  • Taimed — annavad tunde, nagu oleksime looduses. Potitaimedega ruumis suureneb õhuniiskus. Hingata on mõnusam. Taimed puhastavad õhku paljudest keemilistest ühenditest. Head õhupuhastajad on gerbera, luuderohi, dereema draakonipuu, tõlvlehik ja ääris-draakonipuu.

Häid ideid ja värve!
Allikas: Perejalaps.ee