Casa Studio sisustussalongi juhataja Merike Saaliste sõnul lähevad käsitsi meisterdatud vaibad üha enam hinda, sest häid meistreid jääb järjest vähemaks ja kvaliteetne vaip on nagu maal, mille väärtus ajaga ainult kasvab. Käsitöövaip on vastupidav ja tänuväärne ning kaunis ese nii väikeses korteris kui ka avalikes ruumides. Casa Studio salongist saab endale just sobiva vaiba: eri tehnika, mustri ja stiiliga. Nii vaibakunstnikud kui ka tarbijad avastavad järjest uusi võimalusi käsitöövaipade kasutamisel interjööris. Vana ja kulunud on moes ja ka käsitöövaipu valmistatakse nüüd justkui kulunult.

Käsitöövaibad võib jaotada kaheks:

 • Originaalmustritel põhinevad hõimuvaibad, mida koovad nomaadide naised kodus ja mida vajatusel vahetatakse turul muude saaduste vastu ja nii saab vaibast ekspordiartikkel. Vaipade mustrid on ajalooliselt välja kujunenud nii nagu Eestis rahvarõivaste jms puhul.
 • Disainvaibad on kujundatud Euroopa disainerite jooniste järgi, et sobituda modernsesse interjööri. Disainivaipadel katsetatakse põnevaid värvikombinatsioone ja avastatakse uusi kudumisviise. Toodetakse endiselt Aasiamaades, aga kudujaid jääb järjest vähemaks, sest noored leiavad väljakutseid lihtsamates tööstusharudes ja vanemad inimesed ei suuda enam nii täpset tööd teha.

Paljud eelistavad küll kaasaegseid mugavusi, kuid on jäänud truuks käsitöövaibale, sest usutakse, et just see annab kodule tõelise hinge. Näiteks 2x3 mõõdus vaipa koovad mitu kudujat mitmeid kuid, lisaks unikaalsele disainile peitub just käsitöös vaiba tõeline väärtus.

Lisaks väljanägemisele on üks olulisemaid aspekte vastupidavus, mis tuleneb kiu materjali ja kudumise tehnoloogiast. Sünteetilised ja looduslikud kiud, nagu siid, vill ja puuvill, on kõik vastupidavad, pehmed ja kergesti puhastatavad. Sünteetiliste kiudude eeliseks on erksamad ja puhtamad toonid. Looduslikud kiud on see-eest rahulikuma, pastelsema ning looslähedasema tooniga.

Kas käsitsi valmistatud vaip on ikka käsitsi valmistatud

Vaipade valmistamisel kasutatakse mitmeid kudumistehnoloogiaid. Isegi kui hinnasildil on kirjas handmade ehk käsitöö, siis küsi müüjalt, mida see täpselt tähendab. Käsitsi saab vaipa kududa mitmel moel: kas telgedel, kasutades spetsiaalseid abitööriistasid või sõlmtehnikas käsitsi. Viimane on kõige hinnatum ja kõrgeima kvaliteediga. Kvaliteetne käsitöövaip valmib kaua, sest kõigepealt tuleb materjal koguda, mis hiljem kedratakse lõngaks ja toonitakse naturaalsete värvidega. Seejärel sõlmitakse vaip vastavalt mustrile tervikuks, lõppfaasis veel pestakse, tasandatakse ning suuremad sõlmimisrea ebatasasused korrigeeritakse — seda kõike käsitsi!

Vaip vajab korrapärast ja õiget hooldust

Korralikku käsitöövaipa on väga lihtne hooldada just tema tiheduse tõttu, sest mustus ei lähe nii kergesti kiu sisse, vaid jääb pinnale ning selle saab tolmuimejaga või lapiga õrnalt tupsutades kätte. Tugevama pigmendiga vedeliku puhul, näiteks vein või kohv, on soovitav koguda see klaasiga — lükkad kerge nurga all klaasiserva pleki suunas, nii koguneb vedelik klaasi sisse. Mitte mingil juhul ei tohi hõõruda. Samuti võiks iga paari aasta tagant viia vaiba keemilisse puhastusse, seejuures on väga tähtis on mainida, et tegu on naturaalse käsitöövaibaga ning kemikaale kasutada ei tohi.

Casa Studio pakub võimalust kokkuleppel vaip koju prooviks võtta — nii näed kodus, kuidas valgus vaibal mängib, kas suurus on ikka õige ja kuidas vaip interjööriga kooskõlas on.

Et valida korralikku käsitöövaipa, nõuab see mõningaid teadmisi.

 • Leia sisustusstuudio koolitatud müügipersonaliga, kes oskavad asjakohast nõu anda.
 • Mõõda ruumi suurus, kuhu vaipa otsite, et olla kindel millisete mõõtudega vaip sobib.
 • Kasulik on kaasa võtta pilt ruumist, kuhu soovite vaipa, et võrrelda erinevaid värve/mustreid.
 • Villavaibad on paksemad, pehmemad ning jala all soojemad. Väga luksuslikud on naturaalsed siidivaibad, mis sobivad vähemkäidavatesse kohtadesse. Kui silt siidivaibal on tähistatud kui art.silk, siis on tegemist viskoosiga ehk kunstsiidiga, mis ei ole käe all nii siidine ja soe kui naturaalne siid.
 • Tasub küsida müüjalt, mis maalt käsitöövaibad pärit on. Traditsiooniliselt pärinevad kvaliteetsed vaibad Afganistanist, Hiinast, Indiast, Iraanist, Nepaalist, Pakistanist jt. Ehtsad idamaised vaibad ei ole valmistatud lääneriikides.
 • Uuri vaipa hoolikalt, ka tagantpoolt. Kui seal on märgata teatud ebatasasust rütmis või toonis, siis see on loomulik ja annab kinnitust, et vaip on käsitsi tehtud.
 • Küsi sõlmede arvu/ tihedust soovitud vaiba puhul. Mida tihedamalt kootud vaip ehk mitu sõlme nt ruutsentimeetril, seda vastupidavam ja kvaliteetsem. Kõrgem sõlmetihedus tavaliselt peegeldub ka hinnas, loomulikult ka materjalis, mida on kasutatud vaiba tegemiseks. Näiteks Casa Studiost ostetud siidivaibal on ühel ruutsentimeetril 576 käsitsi tehtud sõlme! Märkimisväärne! Mida tihedam, seda kvaliteetsem.
 • Küsi kindlasti vaipa koju proovida võtta.

Vaipa ostes on võimalik tuba lihtsasti ja kiiresti ümber kujundada oma soovide või trendide järgi. Lai mustrivalik annab võimaluse leida just sobiva kas klassikalises või modernses võtmes, ja seda erinevates kvaliteedi- ja hinnaklassides.

 • Casa Studiost leiab lisaks vaipadele muidki põnevaid sisustuselemente ja kodusisustust.

CASA STUDIO
Kentmanni 10, Tallinn
www.casastudio.ee
www.facebook.com/casastudio

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid