13 asja, mida mitte mingil juhul tolmuimejaga puhastada ei tasuks
(3)1. Kohvipaks
Kui kohvipaks kukub maha, siis ära haara mitte tolmuimeja, vaid harja järele. Kuigi poolniisket ollust on ka harjaga keeruline puhastada, siis tolmuimeja mootorile kujutab kohvipaks tõsist ohtu. Lisaks võib kohvipaks ära ummistada filtri.
2. Niiskust sisaldavad toiduained
Kui maha pudenenud kuivained võib südamerahuga põrandalt ära tõmmata, siis ettevaatlik tasub olla toiduainetega, mis sisaldavad kasvõi vähesel määral niiskust. Põhjus sama, mis kohvipaksugi puhul — niiskus kahjustab tolmuimeja filtrit ja mootorit.
3. Toataimede ja närtsinud lillede kuivanud õied ja lehed
Toataimede kuivanud osad võivad väga lihtsalt tolmuimejat ummistada ning parimal juhul on tulemuseks tuntavalt kehvem tõmme.
4. Tuhk
Tulekoldest maha pudenenud tuhka tolmuimejaga koristades võid saada hoopis vastupidise tulemuse. Nimelt koosneb tuhk imepeenetest osakestest, mis õhuvahetuse käigus läbi tolmuimeja ruumi tagasi paiskuvad. Et tuhk mööda elamist laiali ei kanduks, on seda kõige parem koristada niiske lapi või majapidamispaberiga.
5. Ehitustolm
Nagu ka tuhk, koosneb ehitustolm imepisikestest osakestest, mis ruumi tagasi paiskuvad. Krohvi-ja pahtlitolm on ohuks ka tolmuimeja mootorile, saepuru aga ummistab suure tõenäosusega ära tolmuimeja filtri. Kui plaanid suuremat remonti, tasub soetada või rentida spetsiaalne ehitustöödeks mõeldud tolmuimeja.
6. Sendid ja mündid
Kindlasti tasub enne diivanialuste ja nurgataguste puhastamist veenduda, ega seal juhuslikult sente ei vedele. Metallist mündid võivad end suruda läbi tolmuimeja tolmukoti otse mootorisse ja seda kahjustada.
7. Kõikvõimalikud vedelikud
Kui sul ei ole just spetsiaalne tolmuimeja, millega vedelikke imeda, siis väldi vee sattumist tolmuimejasse iga hinnaga, sest vesi on tolmuimeja jaoks kindel surm. Ja loomulikult ei tasu elektriseadmeid märjas keskkonnas kasutades ka oma elu ja tervist ohtu seada. Ka vannituba koristades tasub veenduda, et põrandale ei ole eelnevalt sattunud vett.
8. Pikendusjuhtmed ja pistikupesad
Pistikupesad on küllaltki keeruliselt puhastatavad kohad ja tolmuimejaga nende puhastamine võib tunduda ainuvõimalik lahendus. Tegelikkuses võid vaakumiga hoopis pistikupesa ennast kahjustada ja olulised ühendused tahtmatult lahti tõmmata.
9. Kosmeetika
Puudritolm, põrandale tükkideks kukkunud põsepunad või lauvärvid tuleb kokku pühkida niiske lapi või majapidamispaberiga, aga mitte mingil juhul tolmuimejaga. Nimelt sisaldavad nad erinevaid õlisid ja rasvu ning ülipeeneid mikroosakesi, mis kujutavad ohtu tolmuimeja filtrile.
10. Muld
Niiske muld kujutab ohtu mootorile, kuid ka läbikuivanud mulda ei tasuks püüda tolmuimejaga vaiba seest kätte saada. Tõenäoliselt hõõrud tolmuimeja otsikuga mulla vaid palju sügavamale vaiba sisse.
11. Juuksed
Kui põrandale on sattunud üksikud juuksekarvad, on muidugi mõeldamatu neid enne tolmuimejaga imemist kokku korjata. Kui aga ees on suurem juuksuritöö ja lõikad juukseid otse põrandale, siis on soovitav kasutada selleks tolmuimeja asemel harja. Põhjus lihtne — juuksekarvad on kõige levinumad tolmuimeja ummistajad.
12. Suured klaasikillud
Kui klaas läheb katki, siis on soovitav selle koristamisele harjaga läheneda ja vaid viimased peened osakesed tolmuimejasse imeda. Teravad ja suured killud võivad masinat seestpoolt lõhkuda.
13. Paberiosakesed
Vaiba seest peent paberipudi kätte saada võib olla tõeline nuhtlus, kuid kui soovid tolmuimejat ummistustest säästa, siis tuleks töö pisikese harjakesega või käsitsi ette võtta.
Allikas: Reader’s Digest