Kuidas hoida orhidee aastaringselt kaunina? Vead mida taime hooldamisel vältida ja mõned väärt nipid
Orhideede elegantne ja õrn välimus ning pikk õitsemisaeg loovad sageli eksiarvamuse, et tegu on nõudlike ja erilist hoolt vajavate taimedega. Tegelikult on orhideed väga leplikud ja vastupidavad toalilled ning just ülehooldamine on see, mis võib neile saatuslikuks saada.
Suurim viga orhideede kasvatamisel – ülekastmine
Orhideede looduslik kasvukoht on tüüpiliselt puuokstel, kus liigne niiskus saab juurestikust vaevata välja nõrguda. Taime loomuliku eluviisiga peaks arvestama ka orhidee kodusel kasvatamisel. Orhideed ei talu liigniiskust, mistõttu tuleks neid kasta alles siis, kui juured on täielikult läbi kuivanud. Piisavalt kuivanud juurestik näeb välja hallikas ja krobeline, ülekastetud taime tunned aga ära pruuniks ja pehmeks muutunud juurte järgi.
Orhidee vajab läbipaistvat potti – rusikareegel või müüt?
Levinud on arvamus, et orhidee juured vajavad rohkelt valgust, mistõttu peab orhideepott olema tingimata läbipaistev. Orhideede istutuspotid on tõesti üldiselt läbipaistvad – selle eeliseks on muuhulgas võimalus suurema vaevata taime juurte seisukorral silma peal hoida. Ümbrispoti võid aga vabalt valida enda interjööri ja eelistustega sobivas stiilis. Orhideed kohanduvad hästi oma keskkonnaga – kui juured vajavad lisavalgust, sirutuvad pealmised juured potist välja. Potist välja ulatuvaid juuri ei tohiks mingil juhul tagasi lõigata ega püüda potti tagasi suruda, see võib taime kahjustada.
Orhideepoti valimisel on kõige olulisem hoopis jälgida, et istutuspoti ja ümbrispoti vahele jääks piisav õhuruum, mis võimaldab liigniiskusel juurtest välja nõrguda. Selleks soovitame alati valida spetsiaalselt orhideede jaoks mõeldud mille spetsiaalne kuju hoiab ümbrispoti ja istutuspoti vahel piisavat õhuruumi.
Allikas: Bauhof