Lugu disaini taga: kuidas ajalugu kujundas hotelli interjööri
Kui sisearhitektid Rytis Cimkus ja Agne Kirsliene esimest korda uue Hampton by Hilton Tallinna hotelli asukoha ajalukku süvenesid, avastasid nad kultuurisidemete aardekirstu, mis inspireeriks hoone loomingulist visiooni. See, mis sai alguse standardsest disainiprojektist, muutus kiiresti rännakuks läbi Eesti kirjandus- ja ajaloopärandi. Tulemuseks ainulaadne kontseptsioon, mis avaldab austust riigi silmapaistvamatele kultuuriikoonidele.
Detsembris uksed avanud hotell seisab ajaloost tulvil platsil. Just siin sündis endine president Lennart Meri, üks Eesti tunnustatumaid riigimehi. Kuid ajalooline tähtsus ei lõpe seal.
See paik oli kunagi koduks Marie Underile, kelle murranguline luule ja eestvedamine Siuru kollektiivis jättis kustumatu jälje Eesti kultuuri. Tema mõju ulatus kirjandusest kaugemale, Siuru võitles sõnavabaduse, kunstilise kire ja elava visuaalse esteetika eest.
„Meie sisekujundajatena ei saanud mööda vaadata projekti ümbritsevast rikkalikust kunstilisest kontekstist,“ selgitasid Rytis ja Agne. „Hotelli kujunduse jaoks ammutasime inspiratsiooni Siuru raamatukaantel ja illustratsioonidel kasutatud visuaalidest.“
Hotelli enda arhitektuur mängis sisekujunduse kujundamisel võtmerolli. Fuajees on mõlemalt poolt avarad vitriinaknad, mis inspireerisid disainereid muutma vitraažid oma visiooni keskpunktiks. Nad tegid koostööd tunnustatud vitraažikunstniku Guoda Kvietinskaitėga, kelle originaalteosed kehastavad Siuru elavat vaimu.
„Hilton kiitis kontseptsiooni heaks ja viie aasta pärast on need visandid muudetud tegelikeks kunstiteosteks, mis on nüüd paigaldamiseks valmis,“ selgitasid disainerid. Vitraaž mitte ainult ei kaunista fuajeed, vaid ilmub ka külaliste liftidesse, kus valgusinstallatsioon peegeldab värvilisi paneele, luues külastajatele kaasahaarava kunstikogemuse.
Jätkates Siuru inspiratsiooni teemat, tellis hotell Leedu illustraatorilt Fausta Miežytėlt külalistetubadele originaalteoste loomise. Need teosed tähistavad Marie Underi pärandit, naiselikkust ja art déco secession’i perioodi esteetilisi mõjusid, kaasates samas ka Eesti rahvuslikke motiive.
Kogu hotellis leiavad külalised peeneid noogutusi Eesti kultuurilisele ja kirjanduslikule minevikule. Iga element, alates vitraažidest fuajees kuni kunstini külalistetubades, on loodud tekitama sidet Eesti kultuuripärandiga.
Ühendus Marie Underiga ulatub hotelli seintest kaugemale. Väljaspool hoonet kutsuvad Underi luulega plaadid möödujaid tema sõnadega tegelema. Need peened, kuid võimsad elemendid ankurdavad hotelli selle ajalooliste juurte külge ja muudavad selle Tallinna kultuuriliseks maamärgiks.
Hampton by Hilton Tallinn on midagi enamat kui peatuspaik – see on Eesti kunsti- ja kirjanduspärandi pidupäev. Ühendades ajaloolise inspiratsiooni kaasaegse disainiga, pakub hotell külalistele ainulaadset kogemust, mis ühendab minevikku ja olevikku.
Ajaloolisi elemente kaasates paistab Hampton by Hilton Tallinn silma rohkem kui lihtsalt ööbimispaigana – see on elav austusavaldus Eesti kirjandus- ja kultuuripärandile. Külalised ei naudi mitte ainult hotelli kaasaegseid mugavusi, vaid saavad ühendust ka mineviku loomingulise vaimuga, mis inspireerib tänapäevalgi.
See segu ajaloost ja kaasaegsest disainist peegeldab sügavamat austust Eesti juurte vastu, muutes Hampton by Hilton Tallinna maamärgiks, mis ühendab mineviku ja oleviku südalinnas.