Grandioosseid muutuseid tuleval aastal oodata ei ole. Suures osas jätkuvad nii tänavusele kui eelmistele aastatele omased suundumused – looduslähedus, jätkusuutlikus, hubasuse loomine, materjalide ja tekstuuride kombineerimine ning nutikas tehnika inimest abistamas. Üht-teist on siiski aga uue aasta suundumuste kohta hea teada.

Alustame värvidest

Jätkuvalt on populaarsed looduslähedased värvitoonid – beežid, pruunid ja loodusest inspireeritud rohelised. Need meeldivad paljudele seetõttu, et loovad inimestele hingelist rahu ja turvatunnet.

Sama kehtib ka 2025. aasta Pantone valitud värvitooni, Mocca Mousse, kohta. See toon lisab ruumile hubase ja sooja tunde. Juveelitoonid nagu smaragdroheline, rubiinpunane ja teised jõulised ning julged värvid muutuvad toonilt pehmemaks.

Disaineri nõuanded

Väike köök

  • Kasuta: beeže ja pigem heledaid toone, samuti naturaalseid puidutoone.

  • Ära kasuta: tumedaid ja juveelitoone kogu köögimööbli ulatuses.

Eramaja köök

  • Kasuta: julgeid rohelisi ja pruune toone – need sobituvad hästi loodusega, mis võib paista sinu akendest.

  • Ära kasuta: kogu köögimööblis tumesinist, välja arvatud juhul, kui sinu akna taga avaneb merevaade.

Avatud köök koos saarega

  • Tee saar: erinevat ja julget tugevat tooni, näiteks roheline, sinine või pruun.

  • Ära kasuta: värvitoone, mida sinu elutoas ei leidu.

Materjalid

Jätkub miksimise trend ehk erinevate tekstuuride ja mustrite mitmekesine kasutamine. Samas võib sellega ka suurelt mööda panna, kui kokku satuvad elemendid, mis tekitavad segase ja rahutu üldmulje.

Üks võimalus mustri lisamiseks on tapeedi kasutamine köögis. Mina olen juba aastaid oma klientidele kööki tapeete soovitanud. Tapeet peegeldab täpselt selle köögi omaniku isikupära, kes on oma kööki valinud just selle mustri. Üha enam kohtab köökides romantilisi tapeete, millel on lilled või kaunid linnumustrid. Romantika on teema, mis on köökide kujunduses jõuliselt kanda kinnitamas.

Siinkohal mainin ühte veidrat, kuid sel suvel palju tähelepanu saanud trendi – külmkapi sisemuse dekoreerimine ehk fridgescaping. Selle ingliskeelse termini abil otsides leiab hulgaliselt näiteid, kuidas inimesed oma külmkappe kaunistavad. Lilled, ilusad anumad ja maitsekalt seatud toiduained loovad esteetilise vaatepildi, kui avad oma külmkapi ukse. Seegi on väljendus romantikast ja iluihalusest, mida inimesed oma igapäevaelus otsivad.

Materjalide ja mustrite kombineerimine

Mida ma selle all mõtlen? Näiteks loodusmotiividega tapeet + suuremustriline marmoristiilis must-valge kontrastiga tööpind ja taust (need kaks tehakse samasugused). Lisame siia kangast kupliga lambid (kasvav trend), puidust ribidega köögisaare taguse, kuldsed metallist käepidemed ja võib-olla ka kuldse segisti.

Kui lisada juurde mosaiikplaatidest põrand või triibuline kaltsuvaip, tekib rikkalik segu erinevatest materjalidest ja mustritest.

Nõuanded

Väike köök

  • Võib kasutada kõiki neid kombinatsioone, kuid väikese kontrastsusega. Näiteks vali tööpinna marmoriveenid pigem hallikates või beežides toonides, mitte tugevalt mustvalged.

Avatud köök

  • Säilita sidusus: vali värvitoonid ja mustrid, mis korduvad ka elutoas.

Ära tee seda!

  • Ära pane kokku liiga tugevaid mustreid, mis jooksevad üksteisega konflikti.

– Näiteks väldi olukorda, kus suuremustrilise kontrastse taustaplaadi kõrval algab kohe suurte lehtedega vihmametsa-teemaline tapeet.

– Mosaiikpõranda peale ei sobi triibuline vaip.

– Triibulised kardinad ei harmoneeru suuremustrilise tapeediga.

Tee nii!

  • Lisa ühevärvilisi pindasid: efektse tööpinna ja triibulise vaiba vahele sobib ideaalselt ühevärviline, neutraalne köögimööbel.

  • Hoia mõõdukust: vali üks silmatorkav element ja sobita see rahulike taustade ja toonidega.

Köögis võiks olla üks peamine tähelepanu-punkt, mitte mitu. Liiga palju tugevaid mustreid muudab ruumi kirjuks ja kaotab tasakaalu.

Isikupärased ruumid ja unikaalsed detailid

Järgmine suur köögitrend on individuaalsus ja unikaalsus. See on kestnud juba aastaid – oma pere fotode, reisimeenete või kunstiteoste lisamine kööki. Tänapäeval võiks öelda, et köök on kui unikaalne kunstiteos.

Kuidas isikupära lisada?

  • Populaarsed on vintage ja retrostiilis esemed: suured mööbliesemed nagu lauad, kummutid ja külmkapid või väiksemad nipsasjakesed riiulitel.

  • Isiklikud detailid: perefotod, kunstiteosed, unikaalsed dekoratiivesemed, mis jutustavad köögi omaniku lugu.

Nõuanded

Väike köök

  • Lisa detaile tagasihoidlikult: vali väiksemaid pilte või vintage-esemeid, mis sobivad hästi seintele või riiulitele.

  • Vali asjad, mis loovad rõõmu: mõtle, millised esemed toovad sulle hommikul kööki astudes naeratuse näole.

Avatud köök

  • Kui sulle meeldib retro ja vintage detailid:Retrokülmik lisab stiilse ajastuaktsendi.Köögisaare otsa sobita pööningult leitud vanavanaema söögilaud.Köögisaare riiulitesse või klaasustega kappidesse paigutatud reisimeened, nagu kujukesed, saab esile tõsta kauni valgustusega.

Sidusus elutoaga:

Kasuta köögikappide taguseid või külgi, mis jäävad elutoa poole, ning kujunda need elutoa sisustuse osana.

  • Turvalisus: ära aseta esemeid kohtadesse, kust lapsed neid mänguhoos alla tõmmata võivad.

Ära tee!

  • Väldi ligipääsmatuid kohti: ära pane asju kõrgete kappide peale, kuhu on raske ulatuda neid puhastama.

  • Kui riputad seinale mõne kauni kunstiteose, hoolitse selle eest, et see oleks ka välja valgustatud.

Köök kui ruum: avatud vs. eraldatud köögid

Selleks, et mitte kaotada avarust, kasutatakse osalisi vaheseinu, riiuleid ja klaaspaneele, mis loovad köögile privaatsema tunde. Avatud köök on olnud aastaid suur trend, kuid viimastel aastatel on hakanud kasvama soov, et köök oleks siiski eraldi ruum.

Peidus olev köök – kasvav trend

Praegu on üha enam populaarsust kogumas peidus olev köök, kus köögimööbel varjatakse kõrgete uksepaneelidega (pocket-doors). Uksed saab kiiresti avada ja sulgeda, muutes köögi täiesti nähtamatuks, kui see parajasti kasutuses ei ole.

Teise osana sellest trendist räägitakse kasutades terminit secret spaces, mis viitab varjatud panipaikadele. Siia kuuluvad salajased sahvrid ja abiköögid, mille uksed on peidetud köögimööbli sisse, luues visuaalselt puhta ja minimalistliku ilme.

Nõuanded

Peidus köök ja salajased panipaigad:

  • Kui planeerid abikööki või hoiuruumi, loo sellele köögikapi uksega sarnane sissepääs. See võiks asuda kohe köögi kõrval või isegi keskelt ligipääsetavana.

  • Peidus kööki kavandades jälgi, et sul oleks piisavalt tööpinda. Vajadusel lisa köögisaar, et tööpinna puudujääki vältida

Suured köögisaared

Multitsoonidega köögid pakuvad alternatiivi traditsioonilise töökolmnurga reeglile. Köök jaotatakse funktsionaalseteks aladeks:

  • Kokkamisala

  • Toidu ettevalmistamise ala

  • Pesemise ja puhastamise ala

  • Külaliste ala koos jookide alaga (veinikülmik, baaritarvikud või kohvinurk).

Selle suundumuse tõttu on köögisaared muutumas suuremaks ja mitmefunktsioonilisemaks.

Nõuanded

  • Külaliste ala: planeeri sinna mugav istekohtadega ala, näiteks pink ja laud, mis loovad hubase atmosfääri.

  • Ruumi liikumiseks: veendu, et ümber saare oleks piisavalt ruumi, et mitu inimest saaks samaaegselt liikuda.

  • Tööpinna planeerimine: valamu ja pliidi otsa lähedal peaks jääma vähemalt 30 cm vaba tööpinda.

  • Värvid ja efektid: loo köögi wow-efekt, värvides saare julge tooniga. See on jätkuvalt moes.

Nutikas tehnika

Nutikas köögitehnika paelub paljusid. Hetkel töötavad kõik tehnikatootjad selle kallal, kuidas paremini ära kasutada tehnisintellekti (AI) tarkust. Näiteks võiks ta hinnata külmkapis olevaid toiduaineid ja pakkuda nende põhjal retsepte. Kui mõne toiduaine aegumiskuupäev on lähenemas, siis pakuks just sellega retsepte ning tulevikus telliks isegi poest uue kauba ka.

Juba on olemas ahjusid, mille sisemuses on videokaamera ning sina saad oma telefonis jälgida, kuidas kook küpseb. Või kui käed on kokkamisest määrdunud, aga oleks vaja ahju tööle panna, siis piisab lihtsalt häälega käskluse andmisest ning ahi lülitub sisse.

Intuitiivne disain: Kõik suuremad tootjad pööravad suurt tähelepanu sellele, et seadmete kasutamine oleks intuitiivnem ning kasutajad ei peaks tegelema kasutusjuhendite lugemisega.

Nutivalgustid on võimelised programmeerima ööpäevaringset valgustust, et see vastaks inimese vajadustele. Näiteks hommikuti ärkamiseks võib valgustus olla külmem, et ergutada, ja õhtuti soojem, et soodustada organismis melatoniini tootmist, mis on vajalik hormoon uinumiseks.

Põhjamaades, kus talvepimedus on pikk, on võimalik nutivalgustust seadistada nii, et valgus simuleeriks lõunamaade päeva kulgemist, pakkudes rohkem valgust, mida keha vajab.

Nõuanded

  • Enne nutika tehnika soetamist mõtle, kas ja kui palju sa seda funktsiooni kasutad

  • Vali multifunktsionaalsed lahendused, mitte nii et iga tehnika jaoks on sul telefonis oma äpp.

  • Väikese köögi puhul – ära osta tööpinda täis erinevaid köögitarvikuid. Püüa leida asju, kus mitu funktsiooni on ühendatud.

Uusimad köögitrendid, mida ma varasematel aastatel kohanud ei ole

  • Kangast valgustid – lisavad soojust ja pehmust.

  • Taaskasutatavast klaasist tööpinnad – jätkusuutlik valik, mis muudab köögi ka visuaalselt huvitavamaks.

  • Häälkäivitatavad ahjud – mugav, kui käed on toiduvalmistamise ajal hõivatud.

  • Juveelitoonide pehmenemine – julged toonid muutuvad mahedamaks, olles kergemini kombineeritavad.

  • Romantiline ajastu – romantilised ja pehmed detailid tulevad köögidisaini.

  • Käsitsi maalitud keraamilised taustaplaadid – unikaalsed ja isikupärastatud detailid, mis annavad köögile isikupära.

Romantilise suuna tekkimine ja jätkumine saab olema tulevaste aastate tõusev trend. Inimhing vajab lisaks turvalisusele ja hubasusele (mida on looduslähedased värvid ja materjalid viimastel aastatel teinud), ka meeliülendavaid õnnehetki ning seda tühimikku asub täitma romantika!

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena