HEA TEADA | Levinud vead, mida sauna ehitades vältida tasuks
(13)Pahatihti kipuvad inimesed arvama, et teavad rohkem kui spetsialistid, nii on ka probleemid kerged tekkima. Erand ei ole ka sauna ehitus, mille ehitamisel või renoveerimisel kiputakse oma võimeid ja teadmisi ülehindama, mistõttu võidakse teha vigu, millest oleks saanud lihtsasti hoiduda.
Liiga suur leiliruum
Sauna ehitamisel võib järgida põhimõtet, vähem on rohkem. Väiksem leiliruum läheb kiiremini soojaks, selle kütmiseks kulub vähem energiat ja tehtavad ehitus- või remonditööd ei ole nii kulukad. Seega leiliruumi ehitamisel mõtle hoolikalt läbi kui tihti ja kui palju inimesi seda keskmiselt kasutama hakkab. Optimaalse suurusega saun on umbes viis ruutmeetrit, seega sauna ehitama või renoveerima hakates võiks selle suurusega arvestada.
Kokkuhoid materjalidelt
Sagedane viga, mida sauna ehitamisel tehakse on materjalide kokkuhoid või valede materjalide kasutamine. Näiteks otsustatakse sauna ehitades jätta kasutamata niiskustõke või säästa ventilatsioonilt. Kui ehitada saunamaja tuleb see rajada vastupidavatest ja tugevatest materjalidest, sest hoone välisosa puutub kõige enam kokku erinevate ilmastikuoludega, mis võivad sauna konstruktsiooni rikkuda.
Sagedasti otsustatakse raha säästmise nimel odavate materjalide kasuks, kuid pikas perspektiivis võivad kulud olla hoopis kõrgemad, sest pidevalt on vaja midagi parandada, korrigeerida või hooldada, et saun oma funktsiooni võimalikult hästi täidaks.
Sobimatute või valesti paigaldatud materjalide kasutamine ja kehvapoolne ehitustöö kvaliteet suurendab võimalusi, et niiskus tungib hoone konstruktsiooni. Selle tõttu võib tekkida hallitus, mis hakkab puitu hävitama ja rikub hoone sisekliima ning struktuurset võimekust.
Lava
Ei pea vist märkima, et nii ees-, pesu kui ka saunaruumi ehitus peab olema kvaliteetselt tehtud. Pesuruumis peab olema tagatud vee äravool ja ventilatsioon. Leiliruumis peavad saunalava ja selle seinad oleme ehitatud kvaliteetsest puidust. Saunalava ja istepingid valmistatakse tavaliselt lehtpuidust nagu näiteks haab või must lepp. Okaspuit võib leiliruumis muutuda liiga kuumaks ja hakata vaiku välja ajama.
Lava ja astmete planeerimisel peab jälgima teatud soovituslike mõõtmeid. Saunalava peaks disainima selliselt, et sauna üksi kasutades mahuks seal lahedasti ka lamama. Sagedasti tehakse lava kas liiga lühike või liialt kitsas, mis teeb seal lamamise ebamugavaks. Seega on soovitatav istumisala disainida ca poole meetrise sügavusega, kindluse mõtte ka natuke laiemalt. Lava pikkuseks võiks arvestada vähemalt 60 cm inimese kohta ehk ca 2 meetri pikkune lava peaks mahutama kolm inimest ja sobib ka üksinda lamamiseks.
Astmed võiksid olla sellised, et neile on mugav astuda. Kitsastele astmetele on liialt ebamugav astuda, mistõttu võiks astme laius olla 30-40 cm. Esimene aste võiks olla 30 cm kõrgusel, teine 40-50 cm. Viimase astme ehk lava ja lae vahe võiks jääda 120-140 cm, et vihtlemisel käsi ära ei lööks ning saunalava liialt klaustrofoobne ei tunduks.
Keris
Keris on iga sauna süda ja sellesse võiks ka vastavalt suhtuda. Nagu eelnevalt öeldud on liialt suure leiliruumi ehitamine probleemsem, kuna see läheb kaua soojaks. Leiliruumi kütmise kiirus sõltub suuresti kerise võimsusest, mistõttu tuleb valida soojusallikaks õige suuruse ja võimsusega keris.
Lihtne on otsustada odavama kerise kasuks kuid tuleb arvestada, et sellised kerised ei ole kuigi vastupidavad ja ka küttevõimsus ei pruugi olla piisav. See tähendab, et mõne aasta möödudes on vaja keris välja vahetada. Näiteks on kaubanduses saadaval liiga õhukesest roostevabast terasest valmistatud keriseid, mis ei pea kuigi kaua intensiivsele kuumale vastu. Puukerise küttekolle peaks olema võimalikult paksust metallist, sest nii see kestab kauem.
Elektrikerise puhul mängib rolli selle elektri tarbimine. Kerise valimisel arvesta, et ühe ruutmeetri kütmiseks kulub ligi kilovatt elektrivõimsust. Paljud inimesed ei taha ja viitsi küttepuude ostmise ja nende ladustamisega tegeleda, mistõttu otsustatakse elektrikerise kasuks. Seega, mida rohkem saunas käiakse, seda suuremad on elektriarved.
Allikad: Puumarket.ee, Hange.ee