Desala salongi juhataja Enriko Sala

1. Olen otsustanud, et tahan vana köögi asemele uut. Mis peaks olema kõige esimene samm? Esimese sammuna võiks läbi mõelda, mis praeguse köögi juures meeldib ja mida võiks hoopis muuta. Olgu selleks siis kappide paigutus või uste kuju ning viimistlus. Seejärel tuleks võtta esialgsed köögi mõõdud ja seada sammud Desala poole.

2. Kes eemaldab vana köögi ja mida teha vana tehnikaga? Vana köögi võib ise maha monteerida või lasta seda teha Desala spetsialistil. Kui vähegi kannatab, siis võiks köögile anda veel teise võimaluse näiteks maakodus või pakkuda seda sotsiaalmeedia vahendusel – sageli leitakse nii köögile uus kodu.

3. Kas pean arvestama olemasolevate elektrikaablite ja veetorudega? Kui neid ei ole plaanis (või ei saa) ümber tõsta, siis arvestab köögi planeerija nende olemasoleva asukohaga.

4. Kas köögi planeerimiseks on vaja arhitekti või disainerit? Kust ma sellise inimese leiaksin? See oleneb inimesest. Paljudel on oma köögi osas kindel nägemus olemas, aga üsna palju kasutatakse ka sisearhitektide abi, kes on selle ala professionaalid ja aitavad asju teise nurga alt vaadata. Meie kui köögi müüjad oleme selles mõttes universaalsed, et oskame anda nii disaini- kui ka tehnilist abi, sest lisaks kenale välimusele peavad kõik uksed, sahtlid, kodumasinad jne olema üksteise suhtes õigesti paigutatud ja kasutatavad.

5. Milliseid mõõte on mul köögisalongi pöördumiseks vaja? Kas ma pean ise mõõtma? Esialgse hinnapakkumise ja joonise koostamiseks piisab täiesti kliendi enda võetud mõõtudest, küll aga käib Desala spetsialist kohal tellimuse vormistamise järel ja täpsustab kõik mõõdud üle.

6. Kui palju ruumi mul tegelikult köögi jaoks vaja on? Just nii palju, et mahuks ära köögis hädavajalik, milleks on pliit, valamu ja külmik, hea kui ka üks kapp. Tegelikkuses mahub köökidesse muidugi palju rohkem, kui eespool nimetatud.

Meie kui köögi müüjad oleme selles mõttes universaalsed, et oskame anda nii disaini- kui ka tehnilist abi.

7. Kuidas ma tean, kuhu panna pliit, külmik ja kraanikauss? Selle määravad suures osas ära kommunikatsioonide asukohad, mis on konkreetse tootega seotud. Tavaliselt arvestame kööki planeerides kommunikatsioonide seniste asukohtadega, mitte vastupidi, sest sageli pole neid võimalik ümber tõsta.

8. Kuidas valida köögitehnikat? Kas võin lähtuda ainult hinnast? Mida veel tähele panna? See on hästi individuaalne ja sõltub konkreetsest kliendist: kes on suurem kokkaja, see vajab paremate omadustega pliiti ja ahju, teisele on oluline, et need täidaksid kõige elementaarsemaid nõudeid. Üldiselt teeb tänapäeva köögitehnika mudelist sõltumata oma töö rahuldaval tasemel ära.

9. Kas köögitehnika peaks olema integreeritud või eraldiseisev? Millised on nende variantide eelised ja puudused? Enamasti kasutatakse tänapäeva köökides integreeritavat tehnikat. Põhjus on eelkõige köögi väljanägemises: ei taheta, et külmiku või nõudepesumasina uks köögis domineeriks. Samuti on kena, kui näiteks pliidiplaat on kaunilt tööpinnaga ühte tasapinda paigaldatud.

10. Olen kuulnud, et pistikuid peab köögis palju olema. Kuidas ma tean, kui palju mul neid vaja on ja kuhu need paigutada? Siin peaks klient oma peas läbi mõtlema, milliseid kodumasinaid ta tahab kööki paigaldada, aga tavaliselt piisab, kui pooleteise meetri kohta on kaks kahest pistikupesa.

11. Kust ma tean, kui palju sahtleid/kappe/riiuleid on piisav? Meie kogemus ütleb, et neid pole kunagi liiga palju.

Uus köök Desalast

Kui soovid uut kööki, siis võta Desalaga ühendust ja anna kõik köögiga seonduv meie kanda. Mida kiiremini pihta hakkad, seda kiiremini köögi kätte saad! Desala salong valmistab sulle eritellimusel köögimööbli, kasutades kvaliteetseid ja vastupidavaid materjale, mehhanisme ja kodumasinaid. Vaata lähemalt: desala.ee.

12. Mida üldse eelistada, kas sahtleid, kappe või riiuleid? Siin on vastus lihtne, kindlasti sahtleid. Miks? Kujutage ette kahte kappi, üks sahtlitega ja teine hingedel ustega. Kui sahtlit avades saate sahtli tagaosas oleva asja kohe kätte, siis uksega kapist peate kõik selle ees olevad asjad eelnevalt välja tõstma ja seejärel ka tagasi panema, väga tüütu.

13. Kui sügavad peaksid kapid ja sahtlid olema, et asjad sinna ära mahuksid? Standardne mõõt on põrandakappide puhul 60 cm ja seinakappide puhul 35 cm. Seinakappide mõõt oli pikka aega 30 cm, aga uute, kapi põhja integreeritavate õhupuhastajate tulekuga on tekkinud vajadus sügavamate kappide järele.

14. Millisest materjalist võiks olla tööpind? Desala soovitab eelkõige kunstkivist tööpindu, olgu selleks siis keraamika või kvarts, ühel ja teisel on omad eelised. Kivipindadele lisaks pakume ka lamineeritud tööpindu, mille valikus on nii puidu-, kivi- kui ka abstraktsete mustritega dekoore. Kui varem müüdigi kööke enamasti lamineeritud tööpindadega, siis nüüd on kaalukauss kindlasti kivi poole kaldu. Täispuit on küll ilus, aga puhastamine ja hooldamine vaevanõudvam, kes neid töid aga ära ei põlga, see on teinud igatahes toreda valiku.

Kui sahtlit avades saate tagaosas oleva asja kohe kätte, siis kapist peate kõik asjad välja tõstma ja seejärel ka tagasi panema.

15. Kui kõrge peaks olema tööpind? Kui kõrgele panna kapid? Ergonoomiliselt on tänapäeval tööpinna kõrgus u 90 cm. Miks ma ütlen tänapäeval? Sest ca 30 aastat tagasi oli selleks kõrguseks 85 cm ja kes teab, kümne aasta pärast on ehk juba 95 cm, sest inimesed, k.a eestlased, kasvavad järjest pikemaks ning vajavad seega ka kõrgemaid kappe. Seinakappide kõrgus oleneb palju lae kõrgusest, sest sageli soovitakse kappe laeni ehitada. Alumiste ja ülemiste kappide vahe jääb täna vahemikku 50–60 cm.

16. Olen kuulnud, et musta värvi tööpinda ega kraanikaussi ei soovitata, sest nt veeplekid jäävad sinna väga kergesti peale. On see nii? Statistiliselt ostetakse musti tööpindu, valamuid ja kodumasinaid kõige rohkem. See, kas mingid plekid neile toodetele peale jäävad, sõltub ikka eelkõige perenaise-peremehe usinusest nende puhastamisel.

17. Milline valamu valida? Kui suur peaks valamu olema? Kas siis, kui mul on nõudepesumasin, võib valamu olla väiksem? Mida suurem, seda parem. Elu näitab, et väikse nõudepesumasina ostnud hakkavad üsna pea suuremat igatsema, sama lugu on valamuga. Loomulikult seab köök kui ruum omad piirid ette, nii et suuremat polegi võimalik panna.

18. Kas mul on vaja köögis spetsiaalset valgustust või piisab tavalisest laelambist? Valgust pole meie laiuskraadil kunagi palju, sestap on vastus, et köögikappide alune valgus peab olema. Siin on kaks nüanssi: esiteks on valges parem töötada ja teiseks, kasutades ainult laes olevat valgustust, mis jääb tavaliselt selja taha, tekib meie ette tööpinnale tume vari ja see on tõeliselt ebamugav. Seega, saagu valgus!

19. Mis funktsioon on köögisaarel? Kas soovitaksite seda? Kui vähegi võimalik, siis soovitan köögisaart. See on lihtsalt ilus ja omapärane ning ka praktiline, näiteks võib saarele pliidi panna, andes niimoodi ruumi köögi põhipinnale. Saart saab kasutada ka söögilauana. Eriti tore on veel see, kui sõbrad-tuttavad saavad samal ajal kokkajale seltsiks olla, või mis veel parem, ka ise käed toidutegemisele külge panna.

Iga köök on eriline ja seetõttu on ka hinnad väga erinevad, sõltudes suurusest, materjalidest, mehhanismidest, kodumasinatest jne.

20. Kas köökide hinnad on väga erinevad ja millest see sõltub? Nii nagu pole olemas keskmist auto hinda, pole olemas ka keskmist köögi hinda. Iga köök on eriline ja seetõttu on ka hinnad väga erinevad, sõltudes suurusest, materjalidest, mehhanismidest, kodumasinatest jne. Neid nüansse on köögis väga palju. Hea oleks, kui klient teaks vähemalt suurusjärku, mida ta tahaks oma uuele köögile kulutada, see aitab meil omapoolseid soovitusi anda.

21. Kui kaua võtab aega köögi tellimine ja paigaldamine? Tavaliselt võtab korraliku köögi tegemine alates lepingu sõlmimise hetkest kuni paigalduse lõpuni 2–2,5 kuud. Kui on pikemad pühad või suvepuhkuste periood, siis võivad toimetusajad ka pikemad olla, aga see lepitakse alati kliendiga kokku.

22. Mida teha, kui köök on väga väike? Kas kõik vajalik mahub üldse ära? Mahub kõik vajalik. Desala praktikas pole olnud kööki, mida ei saaks sisustada.

23. Kuidas ma tean, mismoodi uut kööki hiljem hooldada või parandada, kui midagi katki läheb? Desala annab kõigile toodetele kaheaastase garantii, mille jooksul me oleme kohustatud kõik võimalikud puudused likvideerima. Erinevate materjalide hooldusjuhendid leiate Desala kodulehelt www.desala.ee.

24. Kas siis, kui tahan tulevikus teist värvi kööki, pean tellima uue, või võin olemasolevad kapiuksed üle värvida? Kui ei, siis miks? Kui köögiuksed on eelnevalt värvitud, siis on neid põhimõtteliselt võimalik üle värvida, kui aga on tegemist nn plastikkattega ustega (PVC, laminaat, melamiin), siis neid värvida ei saa.

25. Mis on kõige olulisem asi, mida algaja peaks köögi planeerimisel meeles pidama? Võta Desalaga ühendust ja anna kõik köögiga seonduv meie kanda. Mida kiiremini pihta hakkad, seda kiiremini köögi kätte saad!

Jaga
Kommentaarid