Kuidas valida jõulupuud - kas harilik kuusk, hõbekuusk, nulg või hoopis potipuu?
Jõulud on lähenemas ning paljud on oma kodud juba pühaderüsse sättinud. Kuusk tuuakse traditsiooniliselt tuppa jõululaupäeval, kuid tänapäeval tehakse seda juba varemgi. Kaupmehed alustavad kuuskede müüki juba õige vara ning ka kuuskede sortiment on iga aastaga aina rikkalikum. Niisiis võibki tekkida küsimus, et milline jõulupuu valida ning mis on ühe eelised või puudused teise ees.
Jõulupuu enamlevinud tüüpidest tasub teada järgmist:
Harilik kuusk on traditsiooniline ja klassikaline jõulupuu, populaarne Skandinaavias ja Ida-Euroopas. Puud on armastatud eelkõige tänu iseloomulikule, jõulutunnet tekitavale lõhnale. Kui sa oled inimene, kes armastab traditsioonilisi jõule ja kuuselõhna, siis on see parim valik. Oksad on nuluga võrreldes hõredamad, kuid kuuske on ikkagi lihtne ehtida ning ehted jäävad kaunilt rippuma.
Serbia kuusk on jõulupuuna hea valik ja seda eriti siis, kui otsid vaheldusena efektset jõulupuud. Serbia kuusk on hõberohelist värvi, sihvaka ja kitsa-koonuselise kujuga ning selle okkad püsivad puul kaua. Okkad on lamedad ja efektselt kahevärvilised – pealt tumerohelised ja alt sinakasvalged.
Hõbekuusk, tuntud ka kui torkav kuusk, ilukuusk ja sinikuusk, on armastatud oma sinakalt hõbedase värvitooni ja meeldiva lõhna tõttu. Ehtimist segavad pisut teravamad okkad, aga see eest ei vaju okkad ehete raskuse all longu.
Kaukaasia nulg on oma pikkade, pehmete ja sügavroheliste okastega Euroopas väga populaarne jõulupuu. Väidetavalt on tervelt 85% Euroopas müüdavatest jõulupuudest just Kaukaasia nulud. Mis siis teeb temast nii armastatud jõulupuu? Esiteks pakub ta pikalt silmailu, sest okkad püsivad puul peal ka siis, kui see on ära kuivanud. Teiseks on ka nulg mõnusalt lõhnav okaspuu ja on kuusele selles osas tugev konkurent.
Fraseri nulg sobib neile, kes otsivad midagi uut ja erilist - ta on väga dekoratiivne tänu okastele, mis on alt hõbedased ja pealt tumerohelised. Puu ei aja okkaid nii kergesti nagu harilik kuusk, kuid talle on iseloomulik meeldiv lõhn. Tänu sellele, et Fraseri nulg on kitsama võraga, sobib ta hästi ka väiksemasse tuppa. Samuti vajab ta vähem vett, kui teised puud. Kuna nulu oksad on tihedad ja ei torgi, siis on teda mugav ehtida.
Kui kuuse minema viskamine tundub liiga tülikas ja leiad, et kuuse ilu võiks ju peale jõulegi edasi kesta, siis on heaks valikuks potipuud. Neid saab hiljem aeda istutada ja järgmiste jõulude ajal juba õues ära ehtida. Kahjuks mitte kõik potipuud ei ole aeda istutamiseks sobilikud. Uuri, millise konkreetse liigiga on tegu. Suurema tõenäosusega lähevad aias hiljem kasvama väiksemad puud. Sobivamaid liigid on harilik kuusk ja ka hõbekuusk. Ka tasub teada, et pikka aega soojas toas hoitud potipuu ei pruugi aeda istutamisel kasvama minna, kuna tema puhkerežiim on segamini löödud. Kui tahad puu ilu ikkagi toas nautida ning hiljem aeda istutada, siis hoia teda toas maksimaalselt 2-3 päeva ja pärast seda vii õue.
Väike või suur jõulupuu?
Õige jõulupuu suurus sõltub eelkõige toa suurusest ja sellest, kui palju on selle ümber liikumist ja sagimist ning kas kuusk on toa keskmes põhiliseks kaunistuseks või ehib ta hoopis seinaäärset.
Suuremates kodudes on levinud ka mitme kuuse ostmine – suurem elutuppa ja väike koridori või külaliste tuppa.
Kuuse valimisel tuleks teada toa kõrgust ja kuuse alumise osa soovitud diameetrit. Pole mõtet tuua kuuske, mis on pool meetrit kõrgem kui tuba ise ning nõnda suure diameetriga, et kingitusi mahub alla küll tervele külale, ent kuuse kõrvalt ei ole võimalik mööduda ka parima tahtmise juures.
Väikesesse tuppa või ka teiseks n-ö väiksemaks kuuseks võiks tuua puu, mis on 1-1,5 m kõrgune, keskmises ruumis peaks kuuse pikkuseks olema juba 1,8 m ja suurt, avarat ning kõrgete lagedega tuba võiks kaunistada 2-2,5 m igihaljas jõulupuu. Kuldne reegel ütleb, et jõulupuu ladva ja lae vahele võiks jääda pool meetrit vaba ruumi. Väiksemas ruumis tuleks vältida suure diameetriga puud, kuid suures toas võiks ilutseda tihe kolmnurkne puu.
Kasutatud allikad: Bauhofi blogi, edelgran.eu