Ehitusgiid on abiks kodu ehitajale ja renoveerijale ning juhendab, milliseid lube või kooskõlastusi on vaja
(4)Kliimaministeeriumi ehituse- ja elukeskkonna osakonna eestvedamisel on valmis saanud põhjalik ehitusgiid, mis aitab orienteeruda ehituse juriidilises maailmas ning pakub teksti ja pildi kujul lihtsasti mõistetavat ülevaadet ehitusnõuetest.
Giid teeb nõuete ja juhendite leidmise, nendest arusaamise ning järgimise lihtsamaks. Ehitusgiidi kodulehel võid julgelt uurida, „milliseid pabereid on vaja määrida“, kellega suhelda ja kui mahukat projekti vajad oma kodumaja ehitamiseks või uuendamiseks.
„Ehitusgiid koondab ja nö tõlgib ehitusega seotud tegevused ja enim seotud õigusaktid tavalisele inimesele arusaadavasse keelde“ selgitab ehitusgiidi koostamist juhtinud Kliimaministeeriumi ehitustegevuse valdkonnajuht Liisi Pajuste. „Senine tagasiside giidile on olnud ainult ülivõrdes, ääremärkusega, et seda oleks juba ammu vaja olnud! „ lisab Pajuste.
Ehitusgiid pakub kasulikke juhiseid
„Eeskätt aitab ehitusgiid inimesi, kes puutuvad ehitamisega elu jooksul kokku vaid üksikud korrad“ sõnas Pajuste. „Ehitamine on suur ja keeruline investeering, seega aitab giidis toodu riske ja ootamatuid kulutusid vähendada. Näiteks maja renoveerimisega alustamisel leiab kiiresti juhised, mida tuleb silmas pidada, milliseid seadusi järgida ning milliseid lube või kooskõlastusi vaja on. Samuti aitab giid ühtlustada omavalitsuste ja erinevate ametkondade praktikaid lubade andmisel. Juba täna viitavad osad kohalikud omavalitsused oma kodulehel ehitusgiidile“ täpsustas Pajuste.
Ehitusgiid käsitleb nelja kategooriat: elamu, mitteelamu, rajatis ja tehnosüsteem. Elamu kategooria alla kuuluvad eramajad, ridaelamud, kortermajad, suvilad ja nende abihooned (nt saun, garaaž, kasvuhoone). Leht pakub infot nii lihtsamate remonditööde, renoveerimise, juurdeehituste kui ka täiesti uue maja ehitamise kohta. Samuti jagatakse juhiseid lammutus- ja õueala töödeks ning andmete korrastamiseks ehitisregistris.
Ehitusgiidi loomine on osa laiemast Kliimaministeeriumi eestveetaval elukeskkonna parendamise ja ehitusvaldkonna digitaliseerimise protsessist. See hõlmab ehitisregistri järjepidevat kasutajamugavuse parandamist, et tegevuste kavandamisel koondada kokku parim praktika, teadmised ja nõuded.
Ehitusgiidile lisaks ja selle eeskujul on alustatud juba tänavaruumi-, planeerimis- ja renoveerimisgiidide koostamisega. Viimase tarbeks toimusid novembri keskel talgud ja lepiti kokku renoveerimisgiidi struktuur ja sisu. Selle tuum on teadus-arendusprojektis LIFE IP BuildEST juba sündinud ja sündivatest tehnilistest lahendustest. Renoveerimisgiidi kooskonnas on TalTechi ja vabaõhumuuseumi teadurid ning kliimaministeeriumi töötajad.
BuildESTi raames välja töötatud tüüpiliste ehituse veakaartidega saab tutvuda juba praegu projekti kodulehel: Teadusarendusprogramm LIFE IP BuildEST – hooandja hoonete renoveerimisele | Kliimaministeerium