FOTOD | Aatomik on väike, aga võimas elumajast ja saunast koosnev ehitis
(1)Aasta puitehitis 2024 võistlusel osalenud Tomomi Hayashi ja Virgo Runno projekteeritud Aatomik JP23 ´ (Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur) on nutikas, kahest minimajast koosnev elamu, mis jäi sel korral küll pärjamata, kuid kogus märkimisväärsel hulgal poolehoidjaid Delfi sisustusportaalis Moodne Kodu läbi viidud rahvahääletusel.
Väiksemate elamispindade populaarsus on viimastel aastatel kiiresti kasvanud, eriti suvitamise kontekstis. Minimaja pole pelgalt suuruse poolest vähendatud elamu, vaid hoolikalt läbimõeldud arhitektuuriline manifest: justkui kutse teadlikumale elule, kus iga detail on tähendusrikas. Aatomik JP23 maja koosneb kahest moodulist (elu- ja saunamaja), mida on võimalik ka eraldiseisvate minimajadena kasutada. Mõlemad on 10,5x3,5x3,5m suurused ristküliku kujulise põhiplaaniga mahud.
Väikemaja disain on tihti minimalistlik ja puhas, rõhutades looduslikke materjale ja avarust. Nii ka Aatomik JP23-l. See loob rahuliku ja harmoonilise atmosfääri, mis kutsub lahti ühendama igapäevaelu kiirest tempolt. On põnev jälgida, kuidas väikemaja disain vastab kaasaegse inimese vajadustele. Kuidas see mõjutab meie suhet asjadega ja ruumiga? Kas väiksem kodu tähendab ka vähem tarbimist ja rohkem vabadust?
Turul on saadaval laia valik erinevaid väikesi aia-, sauna- ja väikemaju. Disainilt on need pigem kulutõhusaks optimeeritud, vastates ettekujutusele ideaalsest puhkemajakest „Alpi mägiküladest Soome mökkideni“. Õnneks pakub andeka ja minimajade ruumi nutikalt väänava arhitekti ning Aatomik Majade majatehase õnnestunud koostöös sündinud Aatomik JP23 nüüd võimaluse ka nõudliku maitsega kliendile „valmis riiulist“ omale sobiv leida.
Hoone on ehitatud CLT-st, seinte ja katuse paneelid on väljastpoolt soojustatud. CLT sisepinnad on viimistletud puiduõliga. Hoone kaks moodulit ehitati valmis tehases ja liideti tervikuks paigalduse käigus. Hoone on paigaldatud kruvivundamendile.
„Transporditavad mooduli mõõdud oli ühel pool väga piiravad, kuid leidsime, et ruumid ja funktsioonid on võimalik kokku panna mitmel moel. Läbi katsetamise leidsime, et katuse voltimisega saaks anda välimusele kui ka siseruumile iseloomu“ segitab lahenduse eripärasid arhitekt Tomomi Hayashi. „Arhitektuurselt ilmestavaks elemendiks on diagonaalselt paigutatud katusekalded, mis annavad iseloomu nii välisele vormile, akende kujule kui ka siseruumide lagedele“ lisab arhitekt.
„Kaks põhilist moodulit on vastavalt funktsioonidele sobivate siseseinte, avatäidete, sisseehitatud mööbli jms. täiendatud. Neid on võimalik vastavalt soovile üksteise külge paigutada, tekitades erineva suuruse ja ruumiprogrammiga hooneid“ selgitab Külli Kaarma, Aatomik Majade juhatuse liige.