Vann või dušinurk – kumba eelistada?
Kui plaanid vannituba ehitada või renoveerida, siis kerkib ilmselt varem või hiljem üles ka küsimus, kas eelistada vanni või dušinurka. Omajagu eeliseid ja puudusi on mõlemal ning tõenäoliselt oleks ühes ideaalses vannitoas koht mõlemale. Siiski ei ole enamus vannitubasid piisavalt suured, et mahutada nii üht kui teist, seega tuleb teha valik.
Valikul on mõistlik eelkõige lähtuda oma isiklikest eelistustest, et vannituba vastaks lõppkokkuvõttes just sinu vajadustele ja elustiilile, kuid et see lihtsam oleks, toome järgnevalt välja peamised aspektid, millele vanni ja dušinurga vahel valides tähelepanu pöörata.
Hinda ruumi suurust ja stiili
Esimese asjana võiksid hinnata ruumi suurust ja planeeringut, et teha kindlaks, kui suur ala vannitoast on võimalik vannile või dušile eraldada. Nii saad hoiduda hilisemast pettumusest, kus plaan vannituppa lõõgastav vann paigaldada lõppeb olukorraga, kus ruumipiirangut arvesse võttes tuli rahulduda väikseimate mõõtudega mudeliga ning seeläbi on iga kitsastes oludes ette võetud vanniskäik kõike muud kui lõõgastav protseduur. Sellises olukorras võib olla palju mõistlikum ehitada avar dušinurk, milles veejugasid targalt suunates ja reguleerides on võimalik päriselt pärast rasket tööpäeva aeg maha võtta.
Vähem tähelepanu ei maksa pöörata ka ruumi üldisele stiilile, kuna selleks, et pesemisprotseduurid oma rahustavat mõju saaksid pakkuda, peab ka ruumi üldmulje olema ühtne. Kuigi üldiselt on nii dušide, kui ka vannide maailmas olemas neid, mis sobivad maalähedasse vannituppa või vastupidi ultramoodsasse, siis teatud juhtudel ei pruugi näiteks soovitud modernse disainiga mullivann vannitoas just kõige loomulikuma elemendina mõjuda.
Kumb on ökonoomsem?
Kuigi üldtuntud arvamuse järgi kaasnevad vanni omamisega suuremad veearved, siis tegelikult ei pruugi see nii olla ja veekasutus sõltub suuresti hoopis selle omanike harjumustest. Kui duši all pesemine tähendab enamikel päevadel sinu jaoks viie minuti pikkuseid protseduure, siis on see kindlasti veesäästlikum, kui vannis käimine. Samas kui ennast mitmekümneks minutiks duši alla unustada, siis ilmselt ei ole veetarbimise seisukohast suurt vahet, kas käia vannis või duši all.
Samas kui valida pesemisvõimalusena vannituppa dušš, siis on võimalik veetarbimist veelgi säästlikumaks teha, kasutades spetsiaalseid aeraatoriga segisteid või paigaldades dušinurka mitmeid otsikuid, mis võimaldavad veehulka vastavalt vajadusele paremini reguleerida.
Kas vann avaldab kinnisvara väärtusele positiivsemat mõju?
Levinud on arvamus, et vann on justkui midagi luksuslikku, mis kindlasti tõstab kinnisvara väärtust. Ajalooliselt võibki see nii olla, sest vanem dušipraktika piirdus enamasti kitsaste kinniste plastikust dušinurkadega ning võimalus vannis käia oli seejuures tunduvalt mugavam ja lõõgastavam. Kuna aga tänapäevased avarad klaasseintega dušinurgad ei meenuta enam kuidagi oma eelkäijaid, ei jää selline dušinurk enam kuidagi alla vannidele. Mõnel juhul võib modernse dušinurga olemasolu isegi kinnisvara müügile positiivselt mõjuda, sest seda saavad hõlpsalt kasutada ka näiteks liikumispuudega inimesed.
Vanni eelised
Vanni kasuks otsustatakse enamasti just seepärast, et see pakub paremaid võimalusi lõõgastumiseks. Üle keha soojas sügavas vannis istumine mõjub kehale tunduvalt rahustavamalt, kui duši all seismine.
Vannivette on võimalik lisada erinevaid aineid, nagu soolad, õlid jm, mis aitavad parandada naha tervislikku olukorda.
Vannis käimine aitab effektiivselt vabaneda surnud nahast, mistõttu on see hea alternatiiv saunale.
Vanniprotseduurid saab muuta tõeliselt luksuslikuks lisades vannivette eeterlikke õlisid, mis aitavad veelgi effektiivsemalt lõõgastuda ning jätavad naha peale vanniskäiku meeldivalt lõhnama.
Vanni puudused
Vannis käimine on võrreldes dušiga äärmiselt ajakulukas. Juba ainuüksi vanni täitmiseks kulub paarkümmend minutit ning kui arvestada juurde pesemine, siis see võib päris palju aega võtta. Kui on tegemist suurema perega, siis õhtused pesemisrutiinid võivad päris pikaks kujuneda. Lisaks võivad olla nii vee- kui elektrikulud arvestatavad, kui sooja vett toodab boiler.
Kui ei taheta vanni pesema minna ja kiirelt duši all käia, siis see võib osutuda üsna ebamugavaks ettevõtmiseks.
Vanni puhastamine nõuab rohkem aega ja on üsna ebamuagv. Eriti keeruliseks võib osutuda mullivanni puhastamine.
Duši eelised
Duši võtmine võtab tunduvalt vähem aega. Nii sobib see suurepäraselt neile, kelle elustiil on kiire ja kelle jaoks effektiivne pesemine on olulisem kui kogu lõõgastumisprotsess.
Dušši on võimalik paigaldada palju väiksemasse ruumi, seega on see kindel favoriit neile, kel vannitoas ruumiga kitsas.
Loomulikult sõltub kõik lõppkokkuvõttes duši kasutajast, kuid mõistlikult toimetades on dušiomanikel võimalik tunduvalt rohkem vett kokku hoida, seega on see keskkonnasäästlikum variant.
Dušinurk sobib pesemisvõimalusena ka liikumispuudega inimestele.
Duši puudused
Tegelikult on dušinurgal vahest vaid üks puudus vanni ees ja see on asjaolu, et tõelist lõõgastumiskohta me tihti selles ei näe. Samas kui ruumi on piisavalt, siis võib avar hästi läbimõeldud dušinurk vastata ka sellele kriteeriumile.
Allikas: Hange.ee