Logi saun on kodanikualgatusel rajatud lihtne puuküttega avalik saun Tallinna kesklinnas mere ääres. Tegu on askeetliku ajutise puithoonega, mis pakub lihtsat ja ehedat saunakogemust. Off-grid saun on puuküttega, kümmeldakse meres ning pimedal ajal annavad valgust küünlad ja LED-laternad.

Köetav ja soojustatud osa „kuumik“ on tehases valminud ning tervikmoodulina uude asukohta teisaldatav puitkarkassil maht. Selle ümber on multifunktsionaalne kütmata kuur, mis toimib nii riietusruumi kui vajadusel sündmusruumina, pakkudes kaitset meretuulte eest. Lihtsa vormiga hoonel on kaarjas peauks, mis avatuna signaliseerib, et saun on köetud ja külastajatele avatud. Suuri paarisuksi avades on võimalik kuuri kasutust vastavalt ilmale ning sündmusele kohandada.

Logi saun

„Kuna meil on õigus olla antud asukohas vaid ajutiselt, oli puit kõige loogilisem valik, sest see on materjalina väga nö plastiline - kergelt kasutatav ning vajadusel ka korduskasutatav, pealegi veel ka hubane“ kommenteeris üks saunanaistest Regina Viljasaar-Frenzel. „Hoone vorm kasvas aga välja sauna südamest, suurest Soome kerisest, mille kütmine algab hommikul ning mis kirjutab ruumile omajagu tingimusi ette. Ja vastutus on ju suur, sest suhteliselt väikesel pinnal saavad kokku tuli, vesi ja inimesed. Kuid valminud saun tõesti ongi selline, nagu eesmärk oli kogu nelja ettevalmistusaasta jooksul - rajada üks lihtne, hea, aus koht“ lisas ta.

Logi saun

Žürii otsustas oma tunnustuse anda just eheda, ausa, oskusliku, samas ökonoomse puidu kasutamise eest. Maja rikastab linnaruumi, soosib paiga avalikku kasutust ja sauna(liste) ümbrusele ja keskkonnale avatust. Saunaga on loodud võimalus nautida looduskeskset (ruumi)kogemust ning traditsioonilist vaimu ja ihu puhastamist linnainimesele juba kaugeks jääma kippuval moel: kogukondlike suhteid keskkonda hoidvalt ja austavalt.

Logi saun

Žürii meelest on oluline, et algatus toetab kogukondlikku elamise ja saunakultuuri traditsiooni jätkamist kaasaegsel moel. Nii nagu külaühiskonnas pakkus saunapäev rituaalset kuid argist iganädalast lävimist annavad Logi saunanaised tänaselgi, muidu pigem üksi või väikeses tuumikperes elamist hindavale eestlasele võimaluse kogeda kogukondlikku saunakultuuri uuenenud vormis ja kõike võimaldavas puidust majas.

„Logi saun on maja, mis sobinuks kõikidesse kategooriatesse ja samas ei mahtunud ühtegi neist! Võiks öelda, et see pole mitte maja, vaid nähtus!“ selgitas žürii liige Mart Kalm. Sama meelt oli aasta tunnustusgalal peaauhinna üleandmisel ka taristuminister Vladimir Svet, kes tunnustas oma sõnavõtus ettevõtlike saunanaisi ja kutsus kõiki ehedat saunaelamust omal nahal kogema (ning oli pisut nördinud, et saun peapreemiat ei saanud)!

Logi saun

Mart Kalm selgitas, et saun võlus žüriid kui näiliselt suvaliseks kuuriks maskeerunud ülimalt šikk ja peenetundeline arhitektuur. „Eestis arvavad paljud, et sauna oskab ehitada igaüks, siin aga tuleb ilmsiks, kui ootamatult huvitavaks – kui timmitud vaated ja kui tavatu ruumikasutus – ja samas ülimalt funktsionaalseks oskab professionaalne disainer selle muuta. Lisaks on saavutatud maksimaalne tulemus piiratud vahenditega ja materjali oskusliku kasutamisega. Puit lihtsasti käsitletava materjalina võimaldab oma kätega teha hästi toimivat, vajadusel ka kohandatavat ja läbimõeldud maja“ sõnas Kalm.

Logi saun

„Ehkki saun on rajatud teadlikult ajutisena, loodame, et see püsib oma praeguses asukohas kavandatud elueast oluliselt kauem, põlistades teadmist, et kõige püsivamad on just ajutised lahendused!“ võttis žürii ootused kokku võistluse korraldaja Anni Martin.

  • Kuigi sauna on loonud tublid Eesti naised, ei ole kogukonnasaun mõeldud ainuüksi naistele kasutamiseks. Kahel päeval nädalas on avatud segasaun, ühel päeval naistesaun. Vaata lisa logisaun.ee.

Logi sauna kooskond:

Arhitektid/sisearhitektid/tellijad: Kaisa Sööt, Liina-Liis Urke, Margit Säde, Regina Viljasaar-Frenzel / MTÜ Kuum ja külm

Insener: konsultant Simo Ilomets

Ehitaja: Cocon Life OÜ

Iga-aastasele Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu aasta puitehitise võistlusele laekus kokku 29 kandidaati. Tööde puhul hinnati nutikaid, kestvaid ja uudseid lahendusi puidu kasutamisel nii konstruktsioonis kui välis- ning siseviimistluses. Võistlustöid hindas žürii: Mari Rass, (žürii esinaine, Arhitekt Must), Maarja Kask (Eesti Arhitektide Liit), Reio Raudsepp (Eesti Sisearhitektide Liit), Mart Kalm (Eesti Kunstiakadeemia, arhitektuuriloolane), Andres Madalik (Eesti Ehitusettevõtete Liit, ehitusinsener) ja Elar Vilt (Eesti Puitmajaliit). Delfi Moodne Kodu rahva lemmiku valimisel osales 2524 hääletajat.

Aasta puitehitis võistlust korraldab liit Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Tänavu toimus võistlus juba 22. korda ning sel aastal viis selle läbi Anni Martin.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena